Panthers presenetili neprepričljive prvake

NFL 2. Okt 201710:15 > 10:24

V Foxboroughu so se na Gillette Stadiumu v dvoboju Patriotsov in Panthersov, ki si ga je v živo ogledala tudi ekipa Sportkluba, zmage po dramatični končnici veselili gostje iz Severne Karoline.

Aktualni prvaki Patriots so se znašli v neprijetnem položaju saj so v štirih tednih zbrali le dve (tesni) zmagi, medtem ko so Panthers izgubili le enkrat.

New England je letos na domačem terenu izgubil še drugič, tokrat so Patriots klonili proti Carolina Panthers s 30:33. Tekma je bila v prvem polčasu močno izenačena, nato pa so v drugem polčasu Panthers z dvema touchdownoma naredili očitno razliko. Patriots so se po zaslugi Toma Bradyja vrnili v igro in izid še uspeli izenačiti na 30:30, zmago pa je Panthersom zagotovil Graham Gano tik ob izteku igralnega časa. “Celotno tekmo smo bili prepričani, da bomo zmagali. Ob koncu nismo popustili, kljub temu da so se Patriots vrnili v igro,” je dejal Gano in dodal: “Nisem dvomil vase, vedel sem, da bom zadel odločilni strel. Tik po tem, ko so oni izenačili, je do mene prišel Devin Funchess in dejal, da bodo pomagali in priborili dobro izhodišče za zadnji strel. Veseli smo zmage, po zadnji tekmi smo bili zelo jezni, ko nismo uspeli premagati New Orleansa. Ta tekma nam bo dvignila samozavest.”

Izredno samozavesten je bil po tekmi tud Cam Newton, ki je v zadnji četrtini dosegel touchdown po tleh, s tem pa postal prvi podajalec, ki je prišel do 50 rushing touchdownov. Po doseženem touchdownu pa je Newton, znan po tem, da se zavzema predvsem za pravice temnopoltih, dvignil pest v zrak. “S tem sem želel opozoriti na trenutne razmere. Še bolj kot to pa sem želel pokazati, da v igri še vedno uživam,” je dejal Newton. Podajalec Panthersov je tokrat uspešno zaključil 22 izmed 29 poskusov podaj, vrgel tri podaje za touchdown, zbral pa je 316 jardov po zraku. V zadnji četrtini je uspešno pretvoril nekaj tretjih poskusov in tako Toma Bradyja zadrževal na klopi. V zadnji minuti so gostje iz Severne Karoline uspeli priti na polovico Patriotsov, od koder je Gano zadel 48 jardov dolg strel na gol. Panthers so tako prišli do tretje zmage letos kljub odsotnosti Grega Olsena in dejstvu, da je Newton izpustil več kot polovico pripravljalnega tabora.

Na drugi strani imajo Patriots nepredstavljivo veliko težavo, ki je Bill Belichick in Matt Patricia v preteklosti nista poznala – obrambo. Obramba, predvsem secondary, je delovala neprepoznavno v primerjavi z obrambo izpred prejšnjih let. Stephon Gilmore, Eric Rowe in Devin McCourty so v nekaj primerih popolnoma zgrešili, kar se je poznalo v tem, da so se lovilci Panthersov znašli popolnoma sami in poskrbeli za nove prve poskuse. “Problem je v komunikaciji, kar moramo izboljšati. Jaz moram kot posameznik izboljšati komunikacijo z ostalimi soigralci in to moramo storiti čim prej,” je dejal Gilmore, ki je bil na odločilni posesti žoge za Carolino s kaznijo (vlečenje z masko op.) tudi razlog, da so Panthers dobili nov prvi poskus, s katerim so kasneje prišli do dobre pozicije za zmagovalni prosti strel. Predstava Panthersov je bila nadvse učinkovita. V napadu so skupno osvojili 444 jardov, žoge pa niso puntali vse do sredine zadnje četrtine. Newton je po tleh osvojil 44 jardov, potem ko je na prvih treh tekmah skupno osvojil zgolj 46 jardov. Nekaj je jasno — obramba New Englanda je vse prej kot dobra.

Patriots, za katere je tako slaba obramba zagotovo nekaj novega, so po četrtini sezone zgolj polovično uspešni. Ob nezanesljivi obrambi se vse preveč nanašajo na Toma Bradyja. Igre po tleh Patriots praktično nimajo — tokrat so po tleh osvojili le 80 jardov — in najslabšo obrambo lige, ki ne uspe ustaviti nasprotnih lovilcev. 40-letni podajalec Patsov je sicer v zadnji četrtini poskrbel za dva dobra driva, iz katerih sta sledila dva touchdowna, a se je Brady v vseh preostalih poskusih prevečkrat znašel pod pritiskom obrambne linije Panthersov.

Patriots, ki so bili v preteklih letih ‘powerhouse’ divizije AFC vzhod tako po prvih štirih tekmah zaostajajo za Buffalo Bills (3-1) in so trenutno izenačeni z New York Jets na drugem mestu (2-2). “Časa za počitek ni. Že v ponedeljek bomo nazaj tukaj, pogledali bomo posnetke in poskušali popraviti napake. Treba jih bo. Če nam to ne uspe, če si ne bomo tega dovolj želeli, lahko že sedaj odnehamo. V četrtek bomo v Tampi igrali bolje — vsaj upam tako,” je za konec še dodal eden izmed kapetanov Patriotsov Devin McCourty.

Na preostalih tekmah je izstopala predvsem udarna igra Houstona, ki je Tennesseju nasul kar 57 točk, prejel pa jih je zgolj 14. Deshaun Watson je zbral 283 jardov po zraku in podal za štiri touchdowne, z odlično igro se je izkazala obramba Houstona, ki je zbrala štiri prestrežene podaje, dva sacka, enkrat pa so nasprotniku uspeli izbiti žogo. Njegov kolega na drugi strani Marcus Mariota je tekmo zaradi poškodbe predčasno zapustil. Kljub ne preveč bleščeči predstavi (96 jardov v prvem polčasu in dve prestreženi podaji) je Mariota dosegel oba touchdowna po tleh, a se zaradi poškodbe meč v drugem polčasu ni več vrnil na igrišče. Resnost poškodbe zaenkrat še ni znana, bo pa Mariota v ponedeljek opravil magnetno resonanco.

Hud udarec so doživeli pri Minnesota Vikings. Ne le, da so izgubili proti Detroit Lions (7:14), temveč so zaradi hujše poškodbe kolena izgubili tudi Dalvina Cooka. Slednji naj bi si močno poškodval kolenske vezi, zato bo z igrišč odsoten kar nekaj časa. Poškodbo je utrpel tudi Julio Jones. Lovilec Atlante naj bi si poškodoval bok, kako resna pa je poškodba, bo znano v ponedeljek, Falcons so tokrat sicer izgubili tekmo z Buffalo Bills, ki so po štirih tednih na vrhu divizije AFC vzhod s tekmo prednosti pred New Englandom in New York Jets.