Jacksonville uprizoril presenečenje, čudež v Minnesoti

NFL 15. Jan 20188:26 > 8:54

Najboljši vikend v NFL sezoni je upravičil svoj sloves z dvema nedeljskima tekmama. Jacksonville Jaguars so uprizorili prvovrstno presenečenje, medtem ko so Minnesota Vikings po čudežu v zadnjih desetih sekundah prišli do konferečnega finala.

Kakšna tekma v Minneapolisu, ki bi jo lahko poimenovali kar Čudež v Minnesoti. Case Keenum in Vikings so bili že na robu obupa, ko je podajalec Vikingsov našel Stefona Diggsa. Vikings so potrebovali vsaj 15 jardov, dobili pa so jih 63, zahvaljujoč napaki novinca safetyja Marcusa Williamsa, ki je zgrešil Diggsa, slednji pa je nato sam pritekel v končno cono ravno ob izteku časa. Vikings so slavili z 29:24.
V prvi četrtini je sicer vse kazalo drugače – Vikings so ob polčasu vodili s 17:0, potem ko Saints niti v napadu niti v obrambi niso našli recepta za razigrane Vikese. Drew Brees je vrgel dve prestreženi podaji, Michael Thomas je bil v prvem polčasu neviden. V drugem polčasu so Saints le prestavili v višjo prestavo in po manjšem preobratu prišli do vodstva z 21:20.
Brees in Thomas sta se povezala za dva touchdowna, enega pa je po zraku dosegel še Alvin Kamara. V zadnjih minutah tekme so nato Vikings ponovno povedli z 23:21, a je nato Wil Lutz 25 sekund pred koncem zadel 49 jardov dolg prosti strel ter Saintse povedel nazaj v vodstvo (24:23), kar pa je bilo premalo za napredovanje v konferenčni finale, kjer Minnesoto sedaj čaka Philadelphia.

Napeto je bilo tudi v Pittsburghu, kjer so Jacksonville Jaguars odčitali lekcijo domačim Steelersom. Ni bilo odigranih niti 10 minut, ko so Jaguars že vodili s 14:0, nato pa povedli celo z 21:0. Prvi junak tekme je bil Leonard Fournette, ki je dosegel tri touchdowne in postal šele drugi novinec v zgodovini, ki je v končnici dosegel hattrick.

Ekipi sta si neprestanoma izmenjevali točke, odločil pa je hitri start Jaguarsov in katastrofalna igra Steelersov v obrambi. Tokrat so Jaguars od Steelersov izsilili le dve napaki – v primerjavi s prvo letošnjo medsebojno tekmo, ko je Ben Roethlisberger vrgel kar pet prestreženih podaj – in obe pretvorili v točke.

Ob polčasu so Steelers zaostajali za 14 točk, vendar kmalu po začetku drugega dela zaostanek prepolovili s touchdownom naveze Roethlisberger-Antonio Brown. Brown je tokrat ujel dve podaji za touchdown kljub lažji poškodbi noge in dokazal, zakaj je najboljši lovilec v ligi.

Poleg slabe igre v obrambi si bodo pri Pittsburghu tekmo zapomnili tudi po katastrofalni taktiki. Kar dvakrat so namreč pri Steelersih pri četrtem poskusu za en jard izbrali igro po zraku, potem ko pa imajo za podajalca igralca kot je Big Ben. Ogromno polemik je zbudil ponesrečen on-side kick dve minuti pred koncem, ki ga je Chris Boswell izvedel katastrofalno. Roethlisberger je sicer takoj po koncu tekme ovrgel ugibanja o koncu kariere, saj bo v sezoni 2018 še igral.

Jaguars se bodo tako šele tretjič v karieri pomerili v finalu konference AFC, kjer pa jim bodo nasproti stali izkušeni mački. Nazadnje so Jags v finalu AFC igrali v sezoni 1999, ko so bili boljši Tennessee Titans, poleg tega pa še v sezoni 1996, ko so bili boljši prav New England Patriots, njihov tokratni nasprotnik.

Philadelphia na drugi strani ni finala konference gostila že od sezone 2003, ko so se nato uvrstili v Super Bowl, a kasneje izgubili proti Patsom. Vikings bodo naslednji teden v Philadelphiji lovili zgodovino, saj nikoli do sedaj “domača” ekipa ni zaigrala na Super Bowlu. Vikings so nazadnje v finalu konference igrali v sezoni 2009, ko je bil njihov podajalec Brett Favre, nazadnje pa so na Super Bowlu igrali v sezoni 1977, ko so klonili proti Oakland Raiders.

Obe konferenčni finali bosta na sporedu v nedeljo.