Za krono ponovno Patriots in Eagles

NFL 22. Jan 20189:32 > 9:40

Dobili smo ekipi, ki se bosta čez dva tedna pomerili za najpomembnejšo krono v ameriškim nogometu: New England Patriots in Philadelphia Eagles.

Z 12 šivi, brez igre po tleh in brez najljubših tarč Roba Gronkowskega in Juliana Edelmana, je Tom Brady ob izdatni pomoči Dannyja Amendole in obrambe še enkrat več zrežiral nov preobrat Patriotsov in jih z zmago s 24:20 popeljal v Super Bowl LII. To bo za Patriots tretji Super Bowl v zadnjih štirih letih, z novo zmago pa bi se prvič po sezoni 2004 zgodilo, da bi ekipa ubranila naslov prvaka. Nazadnje je to uspelo prav Patsom — ko so s 24:21 na Super Bowlu XXXIX premagali Eagles.

Odločilni touchdown je po izjemno ujeti žogi tokrat dosegel Amendola. Zmago je z izbito žogo 1:47 pred koncem potrdil Stephon Gilmore, ki je tako upravičil vložek Patsov pred letošnjo sezono, 55 milijonov za pet let zvestobe Billu Belichicku.

A so bili Patriots še devet minut pred koncem tekme v globokih težavah, ko so zaostajali za deset točk. Jacksonville je igral izjemno. Omejili so Bradyjev čas na igrišču s tem, ko so imeli Jags posest žoge 35:08, niso izgubljali žog v napadu, na nek način pa so zaustavili tudi Gronkowskega. Gronk je moral namreč zaradi naleta Barryja Churcha v glavo ob koncu prvega polčasa zapustiti igro in se ni več vrnil na igrišče.

Dobro tekmo je odigral tudi Blake Bortles, ki je uspešno zaključil 23 izmed 36 poskusov podaj in 293 jardov ter touchdown. Bolj kot podajalec z zgolj tremi starti v končnici je izgledal kot izkušeni igralec, ki je uspešno pretvarjal tretje poskuse v prve in svoji ekipi omogočil dobro možnost za uvrstitev na Super Bowl. Jags so bili od Super Bowla oddaljeni manj kot deset minut, a so se vsi navdušenci lige NFL ponovno naučili, da tekme, v kateri igra Brady, ni konec, dokler na semaforju ne kaže 00:00.

Z dvema ujetima touchdownoma Amendole v zadnji četrtini in Gilmorjevo obrambo bodo Patriots nastopili na svojem 10. Super Bowlu, osmem v eri Belichick—Brady. Velika tekma čez dva tedna v Minneapolisu bo za Bradyja že osmi Super Bowl v 16 sezonah, ko je bil Brady prvi podajalec ekipe.

Šesti prstan v zgodovini franšize bodo skušali Patriots preprečiti Eagles, ki so tokrat šokirali Minnesoto Vikings. Slednji so na krilih zmage s prejšnjega tedna tokrat popolnoma pogoreli, predvsem v obrambi, ki je bil njihov najmočnejši element igre.

Vikings so sicer začeli dobro in Case Keenum je povedel Vikings v vodstvo, ko je v končni coni za touchdown našel Kyla Rudolpha. V naslednjem napadu je vrgel prestreženo podajo, ki so jo Eagles vrnili za touchdown, nato pa so domačini dosegli neverjetnih 31 zaporednih točk, s čimer so Vikinge odpihnili nazaj v Minneapolis. Tako bo za nastop domače ekipe v mestu, ki gosti Super Bowl, potrebno počakati vsaj do naslednjega leta, ko bo velika tekma v Atlanti.

Eagles so na Keenuma in napadalno linijo Vikingov tekom celotnega srečanja vršila pritisk, hkrati pa odlično odigrali v napadu. Frank Reich je odlično zastavil plan napada, kjer je Nick Foles dosegel 352 jardov in tri touchdowne. Alshon Jeffery je zbral 85 jardov in dosegel dva touchdowna. Enega je dodal tudi LeGarrette Blount, ki se bo tako kot Chris Long pomeril proti svoji nekdanji ekipi, s katero sta še lani osvojila naslov prvakov. Zach Ertz je ujel osem podaj za 93 jardov. Tako kot Pats imajo tudi Eagles številna orožja v napadu, na katera lahko računajo tudi v Super Bowlu.

Super Bowl LII bo hkrati ponovitev Super Bowla XXXIX, ko so se zmage s 24:21 veselili Pats. Kako bo tokrat — ali se bodo zmage ponovno veselili Patriots ali pa bodo Eagles prišli do prvega naslova prvakov ter s tem prišli do zadoščenja zaradi bridkega poraza pred 13 leti?