6 najpomembnejših zgodb pred Super Bowlom

NFL 29. Jan 201815:11 > 15:19
Getty Images

Med tednom pred Super Bowlom bodo New England Patriots in Philadelphia Eagles odgovarjali na številna ponavljajoča se vprašanja, vendar še preden se medijski cirkus v ponedeljek začne, poglejmo šest največjih “zgodb” tedna.

Patriots kot favoriti, Eagles kot “underdogs”

New England bo z nedeljskim nastopom na Super Bowlu zaigral že desetič v zgodovini franšize in osmič, odkar sta na položaju glavnega trenerja oz. začetnega podajalca Bill Belichick oz. Tom Brady. Lovili bodo šesto zmago, medtem ko bodo Philadelphia Eagles na največjem odru zaigrali četrtič v zgodovini in poskušali priti do prve zmage na Super Bowlu, kamor so se nazadnje uvrstili pred 13 leti, ko so jih na koncu premagali prav Patriots.

Tako Pats kot tudi Eagles so redni del sezone končali na prvem mestu konference z izkupičkom 13-3. Kljub prvemu mestu v konferenci NFC v Super Bowlu ni bilo pričakovati Eagles, ki so z odlično obrambo prejšnji teden in z energičnim ter uigranim napadom premagali tako Atlanto kot Minnesoto. Z omenjenima zmagama so si kljub številnim poškodbam priborili lepo možnost za slavje na Super Bowlu in posledično tudi manjše povraćilo za poraz iz sezone 2014.

Ponovitev Super Bowla XXXIX

Seveda je, kot že znano, letošnji Super Bowl ponovitev tistega iz sezone 2004. Patriots so takrat zmagali s 24:20 in so ubranili naslov iz sezone poprej. Z zmago na Super Bowlu XLIX so pred nekaj več kot 10 leti osvojili tri šampionske lovorike, kar lovijo tudi letos (2014, 2016).

Nick Foles

Po poškodbi Carsona Wemtza, enega izmed glavnih kandidatov za najkoristnejšeg v 14. tednu rednega dela sezone je krmilo prvega podajalca prevzel Nick Foles. S Folesom na poziciji prvega podajalca so nato Eagles naslednji dve tekmi zmagali, zadnjo tekmo rednega dela pa izgubili proti Dallas Cowboys, hkrati pa tudi zmaga nad Atlanta Falcos na oko ni bila preveč lepa. Drugačna je bila tekma proti Minnesoti, kjer so Eagles zmagali z rezultatom 38:7 in dominirali tako na napadalni strani kot tudi defenzivni. Foles je postavil rekord po številu podanih jardov v končnici in s 352 prehitel tudi Donovana McNabba. Tekma proti Minnesoti lahko Eagles in pa tudi njihove navijače navda z optimizmom, kaj lahko Nick Foles in njegovi soigralci v napadu storijo proti nekoliko slabši obrambi Patriotsov.

Ozdraveli Gronkowski

Patriots so prejšnjo nedeljo vendarle zmagali brez Roba Gronkowskega, ki je ujel zgolj eno podajo, a se bodo morali tokrat, mogoče celo brez Gronka, zoperstaviti novi izjemno dobri obrambi. Gronkowski je v zadnji minuti prvega polčasa zapustil tekmo zaradi udarca v glavo.Gronk se nato na igrišče ni vrnil, saj so ga Pats poslali na proučitev poškodba glave oziroma ugotavljanje možnega pretresa možganov. Prvi tight end Patsov ni treniral vse do petka, kar Billa Belichika navdaja z optimizmom, saj se je Gronk nato tudi v soboto pojavil na treningu. Če bo najljubša tarča Toma Bradyja do naslednjega tedna pripravljena, bomo še videli, vendar v kolikor bo Gronk vasj približno pripravljen, na vidim scenarija, po katerem bi tekmo proti Eaglesom izpustil.

Zadnja tekma koordinatorjev

Medtem ko je bil John DeFillippo dolgo časa kandidat za glavnega trenerja Arizone, ki so nato izbrali Steva Wilksa – zdaj že nekdanjega koordinatorja obrambe Carolina Panthers —, bosta Josh McDaniels in Matt Patricia po koncu sezone zapustila New England. S podobnim scenarijem so se pri Patsih srečali že po sezoni 2004, ko sta se po zmagi v Super Bowlu XXXIX poslovila takratna koordinatorja Charlie Weiss in Romeo Crennel. Tokrat naj bi McDaniels postal glavni trener Indianpolisa, medtem ko bo Patricia prevzel Detroit Lions.

Nikoli ne odpišimo Patriotsov

To je dobro znano, morda celo dobro znani rek. Patriots ne gre odpisat nikoli, dokler ni zares konec, torej nič preostalega časa. Zadnje štiri tekme v končnici, ko so Patriots zaostajali za 10 ali več točk, so namreč vedno zmagali. Zadnji dve sta Super Bowl LI proti Atlanti in pa 2017 AFC konferenčni finale. Brady je v svoji karieri Patriots povedel do osem zmagovalnih drivov v zadnji četrtini, s čimer je v tej “kategoriji” na prvem mestu. V kolikor bi se Pats ponovno znašli v zaostanku npr. sredi zadnje četrtine, jih tudi tokrat nikakor ne gre odpisati…