Ndamukong Suh: Tom Brady ni nikakršna zvezda

NFL 1. Feb 20199:26 > 9:31
sportklub

V vsakem Super Bowlu, v katerem so igrali New England Patriots, je na zmagovalca tekme in prvaka lige okronala zadnja posest žoge. Lani, na Super Bowlu LII, se je tega veselila Philadelphia, potem ko je Brandon Graham izbil žogo Tomu Bradyju 2:21 pred koncem, kar je na koncu odločilo zmagovalca.

Povezano

Na srečo imajo tudi Los Angeles Rams v svojih vrstah igralca, ki se zdi kot nalašč za velike ter pomembne tekme — to je Aaron Donald. “Definitivno si zmerom predstavljaš, vizualiziraš neko pomembno potezo. Zato smo tukaj in kje drugje bi lahko to prišlo bolj prav kot ravno na Super Bowlu,” je Donald dejal na sredini novinarski konferenci.

V letošnji sezoni je bil Donald izjemno dominanten. Zbral je 20.5 sackov in 41 tacklov ter je glavni kandidat za najkoristnejšega igralca obrambe. A vseeno je do končnega cilja Donaldu ostala še ena postaja — zmagati Super Bowl —, kar pa ima možnost osvojiti že to nedeljo

Kje drugje doseči tako odločilno potezo kot na Super Bowlu, je resda retorično vprašanje, vendar Donald kljub temu ni bil tako zelo dominanten v končnici kot v rednem delu. Zakaj je temu tako — odgovor je jasen, saj so Donalda tako Dallas Cowboys kot New Orleans Saints blokirali dvojno. To pa lahko vpliva na predstavo njegova kolega na drugi strani, DT Ndamukonga Suha.

Suh je, preden se je lani spomladi pridružil Ramsom, tri sezone nosil dres Miami Dolphinsov, kar pomeni, da se je proti Bradyju in Patriotsom meril dvakrat letno. “Niti slučajno se ne bojim igrati proti Bradyju. Proti njemu sem igral že nekajkrat, tako da ga poznam in ideja o Tomu kot o superzvezdi lige, je zame že zdavnaj pozabljena. A veselim se tekme. Vedno se veselim tekem proti dobrim igralcem,” je v sredo povedal Suh.

Nekdanji član Dolphinsov, sedaj pa eden izmed glavnih stebrov obrambe Los Angelesa, ve, kakšen je recept za Bradyja. Pritisk in vsak možen udarec, ki ga lahko zadaš, je edini način, da bo podajalec Patriotsov imel naporen dan. “Poglejte, nihče od podajalcev ne mara udarcev. To je enostavno. Vsak podajalec bo vedno našel način, da nekako upočasni obrambno linijo. Zato moramo priložnosti, ki se nam ponudijo, izkoristiti in ga podreti na tla,” pa je o formuli za uspeh povedal Donald.

A to ne bo tako zelo lahko. Napadalna linija Patriotsov namreč v letošnji končnici sploh še ni dopustila sacka. Tako proti Los Angeles Chargersom kot proti Kansas City Chiefsom so dominirali na liniji, s čimer se je razcvetela igra po tleh. V dveh tekmah končnice so namreč Patriots po tleh osvojili 331 jardov in 8 touchdownov. Še več, v zadnjih štirih tekmah so Patriots po tleh v povprečju osvojili 183 jardov na tekmo.

Ob uspehu, ki jo je prikazala igra napadalne linije Patriotsov smo Suha vprašali, če je ob pripravi na nedeljo prisotnega kaj več pritiska. “Nikakor ne. Resda so bili bolj uspešni v igri po tleh, zato jim ni bilo potrebno preveč metati ali pa tega niso hoteli. Kakorkoli, naša naloga je, da zaustavimo eno smer igre, s čimer postanejo enodimenzionalni. Potem pa bi imeli dovolj možnosti, da se dokopljemo tudi do podajalca.”

S Suhom se je strinjal tudi Donald. “Resnično dobri so v igri po tleh. Če želimo priti do podajalca, moramo popolnoma ustaviti tek in ko dobimo možnost, potem tudi pridemo do njega.”

Vendar je to lažje reči kot storiti. Tako Chargers kot Chiefs niso uspeli ustaviti Patriotsov vsaj v eni izmed možnosti, tj. ali po tleh ali pa po zraku. Da bi se ekipa Ramsov veselila naslova Super Bowl prvakov, bo potrebno odvzeti vsaj eno dimenzijo igre. “Enostavno. Moramo opraviti svoje delo,” je povedal Donald o receptu za nedeljsko zmago. “Tukaj sta dve najboljši ekipi letos. Potrebno bo narediti eno res izjemno pomembno potezo. Potezo, ki bi nam lahko prinesla zmago,” je dodal.

Tako Donald kot Suh se seveda zavedata, da je ta ‘velika poteza’, o kateri govorita resnično podobna tisti Grahamovi iz lanskega leta in tako št. 99 kot tudi 93 sta ena izmed glavnih kandidatov za potezo. V kolikor bi se njuni želji uresničili, oba prejmeta najboljšo možno nagrado, Rams pa bodo še drugič v zgodovini franšize ob dežju modrih in rumenih konfetov v zrak dvignili Vince Lombardi Trophy.