NFL: Chiefs do zmage, Mahomes pa do novega rekorda

NFL 23. Sep 201911:22 > 11:44

Tretji teden lige NFL je minil v znamenju obračuna med Kansas City Chiefs in Baltimore Ravens, kjer sta bila v ospredju dva mlada podajalca. New York Giants so vpisali prvo zmago sezono, obenem pa za to plačali visoko ceno.

Philadelphia Eagles imajo težave s poškodbami lovilcev, kar so izkoristili Detroit Lions, medtem ko so Los Angeles Rams odpravili neprepričljive Cleveland Browns.

Browns, ki so prejšnji ponedeljek premagali nemočne New York Jets, tokrat niso imeli recepta za Los Angeles Ramse. V igri so bili sicer vse do konca. Jared Goff je ob dobrih dveh minutah do konca vrgel prestreženo podajo, kar so Browns popeljali tik pred vrata končne cone, a nato v štirih poskusih žoge niso uspeli spraviti na konec igrišča.

Zadnji, četrti poskus, je prestregel John Johnson III in tako poskrbel za tretjo zmago prvakov konference NFC. Vprašljiva je predvsem bila izbira akcij s strani trenerja Clevelanda Freddieja Kitchensa, ki je v enem izmed četrtih poskusov za devet jardov izbral tek, kar je naletelo na številne kritike. Napake Brownsov so kaznovali Rams. Blestela je naveza Jared Goff—Cooper Kupp, ki je poskrbela za dva touchdowna. Rams s tremi zmagami ostajajo na vrhu svoje divizije, medtem ko Cleveland v slabi AFC sever ostajajo drugi.

Vodilna ekipa – kljub porazu v Kansas Cityju – ostaja Baltimore. Ravens so bili na izjemno težkem gostovanju v Kansas Cityju. Chiefs so igrali brez prvega lovilca, prvega tekača in prvega levega tackla, a kljub temu skrbi v Kansas Cityju ni — vsaj dokler bo Patrick Mahomes igral tako dobro.

Aktualni MVP lige je ponovno uprizoril neverjetno predstavo, na kateri je podal za 374 jardov in tri touchdowne ter bil ključni igralec, ki je Chiefse popeljal do tretje zmage. Obenem je Mahomes podrl rekord podajalca Kurta Warnerja, saj je na prvih 20 tekmah v karieri kar na 13 srečanjih podal več kot za 300 jardov.

Cheifs so že vodili s 30:13, a se mladi Lamar Jackson v vrstah Ravensov ni ustrašil izziva in Baltimore popeljal do pet točk zaostanka. Ravense so kaznovale neizkoriščene priložnosti – v enem poskusu so se odločili za igranje v četrto, kar se jim ni obrestovalo, kar trikrat pa so poskušali s konverzijo za dve točki, od katerih niti ena ni bila uspešno realizirana.

Na koncu so sicer poskušali pritisniti, a so Cheifs zdržali, tekmo varno pripeljali do konca in tako vknjižili tretjo letošnjo zmago. Z dvema touchdownoma po tleh je blestel še tekač Chiefsov LeSean McCoy, za odtenek bolj prepričljiv pa je bil v vrstah Ravensov Mark Ingram, ki je poskrbel za kar tri touchdowne. Baltimore naslednji teden čakajo Browns, Chiefs pa se bodo še tretjič v štirih tednih podali na gostovanje – tokrat v Detroit.

V Seattlu so gostovali oslabljeni New Orleans Saints. Oslabljeni zato, saj zaradi poškodba ligamentov na desni roki prisiljeno počiva Drew Brees. Namesto njega je zaigral Teddy Bridgewater, ki je podal za 177 jardov in dva touchdowna. Enega je po tleh dodal še Alvin Kamara, ki je skupaj zbral 161 jardov in dva touchdowna.

Prednost Saintsov s 27:7 po treh četrtinah je bila posledica predvsem slabe igre Seahawksov, ki so tekom celotne tekme vseskozi delali preveč napak in s tem gostom iz Louisiane ponudili možnost za visoko vodstvo. A Seattle se ni predal in je v zadnji četrtini dosegel tri touchdowne.

Za kar štiri je poskrbel Russell Wilson — za dva je podal po zraku, dva pa v končno cono spravil sam po tleh, kar pa ni bilo dovolj za tretjo letošnjo zmago. Še več, Seahawks so pod taktirko glavnega trenerja Peta Carrolla na domačem igrišču v mesecu septembru klonili prvič po letu 2010.

Na drugi strani Saints uresničujejo svoje napovedi in se kljub drugemu podajalcu ne predajajo. Brees naj bi izpustil vsaj še pet tekem, nov zahteven test pa varovance Seana Paytona čaka že to nedeljo, ko se bood udarili s še neporaženimi Dallas Cowboys.

Divizijski tekmeci Dallasa, Philadelphia Eagles, so vnovič slabo začeli, a v primejavi s prvo domačo tekmo tokrat klonili proti Detroit Lionsom, ki igrajo precej toplo-hladno. Tokrat so Lions na Eaglesa, predvsem Carsona Wentza vršili močan pritisk, na roke Eaglesov pa nista šli niti poškodbi prvih dveh lovilcev – DeSeana Jacksona in Alshona Jefferyja.

Matt Stafford je podal za en touchdown, Jamal Agnew je v končno cono vrnil žogo takoj po kickoffu, za touchdown po tleh pa je poskrbel tudi tekač Kerryon Johnson. Ob vodstvu s 27:24 so nato sicer Lions nasprotniku ponudili zlato priložnost za zmago. Eagles so blokirali predajo žoge, najvišji v skoku pa je bil Malcolm Jenkins.

Rasul Douglas je žogo vrnil na linijo 22 jardov, a so se Eagles zaradi prekrška pomaknili nazaj na sredino igrišča. Eagles nato niso izkoristili treh priložnosti, nato pa je Wentz v četrtem poskusu za pet jardov našel Darrena Sprolesa. izkušeni tekač je storil pass interference v napadu, zato so se Eagles ponovno pomaknili nazaj.

Podajalec Eaglesov je poskusil še enkrat, tokrat je iskal J.J. Arcega-Whitesida, a novinec žoge ni ujel, tako da so se Lions 41 sekund pred koncem veselili druge letošnje zmage. Eaglese že v četrtek čaka nova zahtevna preizkušnja — odhajajo na gostovanje k Green Bay Packersom (3-0).

Boljšo predstavo kot novinec Eaglesov je imel Daniel Jones, novi začetni podajalec New York Giantsov. Ob gostovanju v Tampi so se namreč Giants veselili prve zmage v sezoni, velik delež temu pa je doprinesel prav Jones. 23-letni podajalec je ob debiju podal za 336 jardov po zraku in dosegel dva touchdowna, nato pa dodal še dva po tleh — enega le dobro minuto pred koncem, ko je sam stekel v končno cono in s tem izničil zaostanek 18 točk, ki so si ga Giants priigrali v prvem polčasu.

A tekme tudi ob tem še ni bilo konec. James Winston je s 380 podanimi jardi ekipo pripeljal do možnosti za dramatično zmago, vendar je kicker Matt Gay zgrešil 34 jardov dolg strel na gol, potem ko se je čas že iztekel. Odločitev Pata Shurmurja za zamenjavo na poziciji podajalca se je tako — vsaj za to tekmo — izkazala za dobro potezo.

Vendar bo Jones v nadaljevanju sezone še kako potreboval pomoč svojega prvega tekača Saquona Barkleya, ki je tokrat tekmo zaradi poškodbe gležnja končal že v prvem polčasu. Barkley bo v ponedeljek opravil magnetno resonanco, zagotovo pa dejstvo, da je po tekmi do avtobusa odšel z opornico in berglami, za Giantse in njihovo nadaljnjo sezono ni najboljši znak.

Brez zmage še vedno ostajajo Pittsburgh Steelers, ki tokrat niso izkoristili porazno slabe igre San Francisco 49ersov. Slednji so namreč v prvih 18 minutah kar štirikrat izgubili žogo, kljub temu pa so Steelers ob polčasu vodili le s 6:3. V izdihljajih tekme so 49ers še enkrat žogo podarili nasprotniku, saj je podajo Jimmyja Garoppola prestregel Joe Haden, a nato jo je v vrstah Steelersov izgubil tudi James Conner, kar so 49ers izkoristili in vknjižili tretjo letošnjo zmago. Podobno je uspelo tudi Dallasu, New Englandu, Green Bayu in Buffalu.