NFL: Prva trenerska žrtev sezone

NFL 7. Okt 201912:52 > 13:09
Adam Glanzman/Getty Images

Indianapolis Colts so sredi Kansas Cityja šokirali domače Chiefs in Patricku Mahomesu in druščini prizadejali prvi letošnji poraz.

Zmago so sredi Dallasa slavili prepričljivi Green Bay Packers, Cowboys pa so izgubili še drugo zaporedno tekmo. V spekataklu v Londonu, kjer ni manjkalo preobratov, so novo zmago vknjižili Oakland Raiders, v poplavi točk v Houstonu pa so slavili domači s 53:32. Srečanje v Pittsburghu se je po drami odločilo v podaljšku.

Indianapolis Colts, za katere nista zaigrala dva obramba igralca (safety Malik Hooker in linebacker Darius Leonard), so sredi Kansas utišali neprepričljive Chiefse. Za razliko od zadnjega gostovanja na Arrowhead Stadiumu so tokrat vendarle uspeli s svojim načrtom. Blestel je predvsem tekač Marlon Mack, ki je pretekel 132 jardov po tleh. Svoje je doprinesel izkušeni Adam Vinatieri, ki je uspešno zadel 4 strele na gol, v ključnih trenutkih pa je skupaj stopila obramba Coltsov, nenazadnje tudi Justin Houston, ki je še v lanski sezoni nosil dres Chiefsov. Colts so dobri dve minuti pred koncem vodili že z 19:10, a so se Chiefs pomaknili po igrišču in Harrison Butker je 1:16 pred koncem zadel za zmanjšanje rezultata na 13:19. Chiefs so nato poskusili še s t. i. on-side kickom, a ga je Jack Doyle zanesljivo ujel in Colts so se tako lahko veselili tretje letošnje zmage.

Green Bay Packers so v derbiju tedna gostovali v Dallasu in več kot očitno se je na AT&T pojavil stari Rodgers. Prepričljivi meti, ki jih v ligi premore le nekaj podajalcev, so se obrestovali, absolutno prva zvezda tekme pa je bil tekač Aaron Jones. Pretekel je za 107 jardov, ob tem pa dodal štiri touchdowne. Po njegovem četrtem touchdownu sredi tretje četrtine so Packers vodili že z 31:3, a se Cowboys niso predali in se vrnili v igro. Dak Prescott je podal za dva touchdowna, enega je dodal še Ezekiel Elliott, a je bilo to premalo za preobrat. Cowboys so tako izgubili še drugič zapored, Packers pa so se s četrto zmago letos utrdili na vrhu divizije NFC sever.

Tekmo zaostanka imajo Chicago Bears, ki so tokrat klonili proti Oaklandu. Raiders in Bears so na Tottenham Stadiumu igrali prvo tekmo v nizu štirih, ki jih bo letos gostila angleška prestolnica, omenjeno srečanje pa je prvo na novem stadionu angleškega nogometnega prvoligaša. Raiders so odlično začeli in ob polčasu vodili že s 17:0. Vendar se Bears niso predali v tretji četrtini dosegli 21 zaporednih točk ter prišli v vodstvo. Vendar tudi Raiders še niso rekli zadnje – slabi dve minuti pred koncem je Josh Jacobs še drugič stekel v končno cono in postavil rezultat tekme. Tokrat je novinec Jacobs pretekel za 123 jardov, skupno pa ima v petih tekmah že 415 jardov po tleh. Obe ekipi bosta naslednji teden prosti.

Houston se je po prejšnjem tednu, ko je napad prikazal bledo igro in dosegel zgolj 10 točk, tokrat razstrelil. DeShaun Watson je podal za 426 jardov in kar pet touchdownov, s čimer je izenačil dosežek kariere. Od tega je tri touchdowne dosegel Will Fuller, ki je ob tem prispeval še 217 jardov. Napad Texansa je bil absolutno preveč za luknjasto obrambo Atlanta Falconsov, ki so ponudili veliko možnosti tudi igri po tleh. Texans so namreč skupno na tekmi osvojili kar 592 jardov, čemur neprepričljivi Falcons niso bili kos, posledično pa z le eno zmago zasedajo zadnje mesto v diviziji NFC jug. Na drugi strani so Texans dosegli tretjo zmago sezone in imajo pred težkim obračunom s Chiefs prihodnjo nedeljo dobro popotnico.

Prvi v isti diviziji ostajajo New Orleans Saints, ki kljub odsotnosti Drewa Breesa s Teddyjem Bridgewaterjem za centrom še ne poznajo poraza. Bridgewater je tokrat podal za 314 jardov in štiri touchdowne in bržkone odigral najboljšo tekmo zadnjih štirih letih. Saints so odlično izkoristili neodločno obrambo Tampe, Michael Thomas pa je dosegel dva touchdowna ob 182 jardih. Buccaneers, ki imajo odlično obrambo po tleh, so tokrat Saintse močno omejili. Alvin Kamara je v 16 poskusih osvojil zanj skromnih 62 jardov. Buccaneers so sicer ob koncu napadali zmago, a jim ni uspelo. Ponovno je blestel Chris Godwin z dvema ujetima podajama za touchdown, skupno pa 125 jardov. Jameis Winston je podal za 204 jarde in dva touchdowna. Tampo sicer prihodnji teden na Tottenham Stadiumu v Londonu čaka Carolina, ki je tokrat ponovno zmagala in na najboljši možen način izkoristila odsotnost Jalena Ramseya. Prvo ime Panthersov je bil Christian McCaffrey, ki je dosegel tri touchdowna, za enega je pretekel kar 84 jardov, pri teku pa dosegel zavidljivo hitrost 30 km/h.

Drame ni manjkalo v Pittsburghu, kjer je gostoval divizijski tekmec Baltimore. Ravens so vodili že s 17:7 in se v drugem polčasu približali na 17:17. Obe ekipi sta do konca rednega dela zadeli še po dva field goala, kar je pomenilo podaljšek na Heinz Fieldu. Steelers so v podaljšku dobili žogo, a se odločili, da bodo Ravens prvi, ki bodo imeli žogo. Lamar Jackson, ki je tokrat vrgel kar tri prestrežene žoge, in soigralci niso uspeli doseči touchdowna, kar je pomenilo predajo žoge. A Steelerse je preračunljivost drago stala – JuJu Smith-Schuster je po posredovanju safetyja Marlona Humphreya izgubil žogo, kar je vodilo v field goal za Ravense. Justin Tucker je odločilni prosti strel zadel, s tem pa so Ravens prekinili niz dveh zaporednih porazov.

Tekmo je sicer zasenčil grob nalet Earla Thomasa na podajalca Pittsburgha Masona Rudolpha. Thomas je bil za nalet kaznovan s kaznijo, a je ostal v igri. “Nikakor ni bil moj namen poškodvati Masona,” je dejal Thomas po tekmi. Rudolph je zaradi direktnega udarca v glavo in trka čelade ob čelado za kratek čas izgubil zavest, zaradi česar so ga hospitalizirali v lokalni bolnišnici, od koder pa je bil že v nedeljo že odpuščen. Njegov status za naslednji teden, ko Steelers gostujejo pri Los Angeles Chargers, ostaja neznan.

Do prve zmage v sezoni sta prišli ekipi Denver Broncos in Arizona Cardinals. Prvi so presenetili Chargerse na Stubhub Centru s hitrim začetkom. Ob polčasu so namreč vodili že s 17:0, na koncu pa vzdržali in se veselili zmage z 20:13. Arizona Cardinals je gostila Cincinncati Bengals, zmago pa si je ekipa Kilffa Kingsburyja zagotovila s field goalom. Neporaženi ostajajo še New England Patriots, ki so tokrat premagali Washington Redskins. Neprepričljiv napad je ob polčasu poskrbel za vodstvo z 12:7, v drugem delu pa so aktualni prvaki stopili na plin predvsem v igri po tleh. Tom Brady je prišel do novega mejnika v sezoni: na večni lestvici podajalcev je po št. jardov prehitel Bretta Favra in se povzpel na tretje mesto s 71.923 jardi. Prvi ostaja Drew Brees (74.845), drugi je Peyton Manning (71.940).

Medtem je že postalo znano tudi to, da je začetek sezone terjal prvo žrtev. Po porazu z ekipo Patriots se je moral s stolčka trenerja v Washingtonu posloviti Jay Gruden. Ekipo začasno, dokler ne bo druge rešitve, prevzema dosedanji pomočnik trenerja in koordinator napadalne linije Bill Callahan.