Dolphinsi imajo dovolj, med himnama ne bodo na igrišču

NFL 11. Sep 202017:34 > 17:49
Getty Images

Ekipa lige NFL Miami Dolphins se je odločila, da bo letos med ameriško himno in pesmijo "Lift Ev'ry Voice And Sing" ostala v slačilnici. Igralci so posneli video, v katerem zahtevajo akcijo, ne pa zgolj simbolična dejanja v boju proti socialni in rasni neenakosti in policijskemu nasilju.

“Lift Ev’ry Voice And Sing,” ki je tradicionalno znana kot črnska himna, bo ob ameriški himni zaigrana pred vsako tekmo prvega tedna lige NFL. To je eden korakov, s katerim bo liga izrazila podporo žrtvam policijskega nasilja v ZDA.

“Ta poskus združevanja ustvari zgolj še večjo delitev. Zato bomo izpustili ti dve pesmi in kot ekipa ostali v slačilnici”,  so med drugim v video posnetku povedali igralci Miami Dolphins.

“Potrebujemo spremembo src, ne samo odgovor na pritisk. Dovolj je, nič več puha in praznih dejanj. Potrebujemo lastnike klubov, ki imajo vpliv in globlje žepe kot mi, da navežejo stik z odgovornimi in pokažejo svojo politično moč.”

Na video posnetku 18 igralcev Dolphinsov – črnih in belih – govori o tem, da imajo dovolj “praznih dejanj” in zahtevajo, da se lastniki franšiz aktivno vključijo v politične in zakonodajne spremembe. Govorijo tudi o potrebnih reformah zaporov, policijskem nasilju in temu, da liga dobiva milijone za “patriotizem pred tekmami”, s čimer namigujejo na vsaj 5 milijonov, ki jih liga NFL dobi od ameriške Vojske za poklone vojakom pred tekami in med polčasi.

Dolphins so prva ekipa, ki je podala kolektivno izjavo glede protestov med himno v tej sezoni. V videu se pojavi tudi glavni trener Brian Flores, ki ekipo 100-odstotno podpira. Flores je rekel, da je video podprl tudi lastnik ekipe Stephen Ross.

Člani Dolphinsov so skupaj z Rossom in klubsko fundacijo letos poleti zagnali tudi program, ki zagotavlja 2 milijona dolarjev za tisoč obrokov na dan za tiste, ki si jih ne morejo privoščiti v soseski Miami Gardens in okoliških območjih. Ta teden so oznanili tudi, da bodo darovali vsaj en milijon dolarjev za podporo restavracij, ki so v lasti manjšin.

Miami bo prvo tekmo sezone odigral v gosteh proti New Englandu, srečanje pa si boste lahko ogledali v neposrednem prenosu v nedeljo ob 19.00 na programu SK3.