Formula 1: Rosberg prvič svetovni prvak!

Formula 1 27. Nov 201616:58 > 17:12
Clive Mason/Getty Images

Nico Rosberg je prvič v karieri postal svetovni prvak v Formuli 1. Na dirki za VN Abu Dabija je osvojil drugo mesto, kar je bilo dovolj za zmago v skupnem seštevku. Zadnjo dirko v letošnji sezoni je dobil Lewis Hamilton.

Formula 1/Twitter

Mercedesa sta dirko začela brez večjih težav. Prvo mesto je po štartu zadržal Lewis Hamilton, v prvi zavoj je za njim zapeljal Nico Rosberg. Dobro je s štartnega položaja potegnil Räikkönen, ki švignil mimo Daniela Ricciarda. V prvem delu dirke sta vodilnima nekajkrat ponagajala Ferrarija, ki sta v bokse zapeljala za Hamiltonom in Rosbergom, voznika Mercedesa pa sta ju morala počakati. V dvoboju v garažah je krajšo potegnil Nemec, ki je ob vrnitvi na stezo zapeljal na tretje mesto.

Medtem so odstopili Kevin Magnussen, Valtteri Bottas in Jenson Button, za katerega je bila to po vsej verjetnosti zadnja dirka v kraljici motošporta.

Hamilton je nato dirkal nekoliko počasneje, a se mu taktika počasne vožnje ni obrestovala. Rosberg se je na drugo mesto vrnil v 20. krogu, ko je z odličnim prehitevalnim manevrom poletel mimo Verstappna. Po 35 krogih je vodil Vettel (postanek manj) pred Hamiltonom, Rosbergom, Verstappnom in Ricciardom. V naslednjih krogih se ni zgodilo nič pretresljivega. Rosberg je brez težav držal drugo mesto, ki mu je zadoščalo za naslov svetovnega prvaka. V 44. krogu je Nemec za Britancem zaostajal zgolj za sekundo, iz četrtega mesta pa je grozil Vettel, ki je bil z najmehkejšo različico gum izredno hiter.

Končnica je bila napeta, Hamilton je še upočasnil tempo, kar je razjezilo Rosberga, ki se je preko radijske zveze večkrat pritoževal čez njegovo vožnjo. Nemec ga ni mogel prehiteti, saj si je lanski svetovni prvak v prvem sektorju vedno privozil dovolj veliko prednost, da Rosberg v DRS-območju ni smel uporabiti gibljivega krilca. V 51. krogu je Vettel prehitel Verstappna in začel lov na Rosberga. Hamiltonu so iz moštva sporočili, naj pospeši svoje dirkanje, a tega trikratni svetovni prvak ni želel storiti. Šele v zadnjem krogu je priznal poraz v boju za naslov prvaka, ciljno črto je sicer prečkal prvi, a pretiranega razloga za veselje ni imel.

Rosberg je tako poskrbel, da se je šele drugič v zgodovini zgodilo, da sta oče in sin osvojila naslov v elitnem razredu motošporta. Rosbergov oče Keke Rosberg je prestižni naslov osvojil leta 1982. Pred tem je to uspelo le Grahamu Hillu (1962 in 1968) in Damonu Hillu (1996). Zanimivo je, da sta oba sinova svoj naslov v Formuli 1 osvojila natanko 34 let po prvih uspehih svojih očetov.