Šok za formulo 1: Rosberg v pokoj, Lewis ni presenečen

Formula 1 2. Dec 201616:35 > 16:39
Gett Images/ Laurence Griffiths

Iz sveta formule 1 danes prihaja šokantna novica: aktualni svetovni prvak Nico Rosberg je samo pet dni po osvojitvi naslova objavil svoje slovo od dirkanja. 31-letni nemški dirkač se je odločil posloviti na vrhu, potem ko je v Abu Dabiju uresničil svoje življenjske sanje.

Rosberg je na stezi v Jas Marini, na zadnji dirki letošnje sezone, prvič v svoji karieri osvojil naslov svetovnega prvaka, potem ko je v prejšnjih dveh sezonah v interni Mercedesovi bitki moral premoč priznati moštvenemu tekmecu Lewisu Hamiltonu. Letos je sicer dobil devet dirk, skupno pa jih je v karieri dosegel 23.

Ta konec tedna je na Dunaju organizirana zaključna zabava ob koncu leta 2016, na dogodku FIA Gala bodo podelili nagrade za uspehe v motošportu v iztekajočem se letu. Rosberg, ki je že v avstrijski prestolnici, je stopil pred kamere presenečenih novinarjem in objavil svojo dirkaško upokojitev.

Rosberg: Rad bi se poslovil na vrhu!
“Rad bi izkoristil priložnost in oznanil svojo odločitev, da končam kariero v formuli 1, tu, na tem mestu. Težko je razložiti mojo odločitev, saj sem z motošportom povezan vse od svojega šestega leta starosti. Vse od takrat sem imel en jasen cilj v svoji karieri, osvojiti naslov svetovnega prvaka v formuli 1. Zdaj, ko mi je po 25 letih to uspelo, potem ko sem v to vložil vse življenje, lahko odidem na vrhu. Brez pomoči vseh ljudi okrog sebe, brez pomoči navijačev, moje ekipe in mojih prijateljev mi to ne bi uspelo,” je v svojem šokantnem nagovoru pojasnil Nico, sin Kekeja Rosberga, ki je bil leta 1982 prav tako svetovni prvak v formuli 1.

Čeprav je Nemec letos na stezi neizmerno užival, je bila bitka z Lewisom Hamiltonom tudi izjemno psihično naporna, kot je povedal Nico Rosberg, je bilo namreč v preteklih dveh sezonah težko sprejeti poraz v bitki za naslov. “Ko sem izgubljaj proti Lewisu, je bilo to zelo težko obdobje zame in nisem vedel, da lahko najdem toliko motivacije, da vendarle uresničim svoje sanje!”

Kot je še obrazložil Rosberg, je letos veliko žrtvoval za svoj uspeh. Kadar ni bil na dirkah in je bil doma, ga je družina pustila na miru, da je lahko počival. “Niti za lastno hčerko nisem skrbel. Garal sem kot nor za svoj uspeh, žrtvoval ogromno. Zdaj, ko sem izpolnil svoje otroške sanje, pa je čas, da poslušam svoje srce. Moje srce pravi, da je bilo dovolj, zato se bom zdaj posvetil drugim stvarem!”

Lewis moštvenega tekmeca razume, a njegovo oločitev obžaluje
Moštveni tekmec Lewis Hamilton ni presenečen nad odločitvijo Rosberga, saj pravi, da jo je pričakoval. “Skupaj dirkava od 13 leta, vedno je bil najin cilj osvojiti naslov prvaka. Zdaj je Nicu to uspelo, ima pa tudi družino in majhnega otroka, zato je razumljivo, da ima tudi druge prioritete v življenju,” je povedal trikratni svetovni prvak, ki bo moral na svojega novega moštvenega tekmeca še malce počakati. Kot so namreč povedali pri Mercedesu, se jim z iskanjem zamenjave ne mudi. Hamilton vseeno priznava, da bo Rosberga pogrešal.

Mercedesu se ne mudi z iskanjem zamenjave

Mercedesov motošportni direktor Toto Wolff sicer pravi, “da je to presenetljiva odločitev, a jo popolnoma razumemo. Nico je ureseničil svoje otroške sanje, želi se posvetiti družino. Pred nami so izjemno vnemirljivi časi, saj je prost sedež v enem izmed naših dirkalnikov, obetajo pa se tudi velike spremembe na področju tehnike”. Kot še dodaja Wolff, je Rosbergu za pogumno odločitev lahko samo čestital.

Rosberg je tretji dirkač stare garde, ki se je odločil za konec svoje kariere v formuli 1. Po koncu letošnje sezone sta namreč svoje slovo od kraljice motošporta objavila tudi Jenson Button in Felipe Massa. Nemec je svojo prvo dirko v formuli 1 odpeljal na VN Bahrajna leta 2006, skupaj je v desetih letih odpeljal kar 206 dirk in dosegel 23 zmag. Pohvali se lahko tudi s 30 naboljšimi startnimi položaji in 20 hitrimi krogi.

Pred Mercedesom dirkal za Williams, prvič zmagal na VN Kitajske leta 2012
V Mercedesu je imel dva moštvena tekmeca, Michaela Schumacherja in Lewisa Hamiltona. Dirkal je samo za dve ekipi, preden se je za zadnjih sedem sezon preselil k Mercedesu, je dirkal za Williams. Njegov najboljši rezultat pri ekipi Sira Franka Williamsa je bilo tretje mesto na VN Avstralije leta 2008, medtem ko je prvo zmago za Mercedes, in svojo prvo v karieri, dosegel na VN Kitajske leta 2012.

Rosbergova odločitev odmeva tudi med drugimi tekmeci v formuli 1. Njegov rojak Sebastian Vettel, sicer štirikratni zaporedni svetovni prvak, je na Twitter profilu zapisal, kako šokiran je nad njegovo odločitvijo, a mu v imenu Ferrarija želi veliko sreče na nadaljni poti. Mehičan Sergio Perez je Rosbergovo odločitev komentiral z besedami, “da je Nico definitivno velik šampion. Veliko spoštovanje!”