Marquez s sedmim naslovom podaljšuje vladavino v MotoGP

MotoGP 21. Okt 20187:40 > 7:44
Honda Racing Corporation

Dirkač Repsol Honde Marc Marquez je osvojil svoj sedmi naslov v karieri, petega v najmočnejši kategoriji, tri dirke pred koncem sezone z zmago za Veliko nagrado Japonske.

Mladi Španec je na stezi ‘Twin Ring Motegi’ prišel do svoje osme zmage v letošnji sezoni, 69. v karieri in s tem že osvojil naslov, saj ima nedosegljivih 102 točk prednosti pred Andreo Doviziosom.

Marquez se je tako izenačil z Mikom Duanom po številu naslovov v kraljevskem razredu, več od njega jih imajo samo še Valentino Rossi (7) in Giacomo Agostini (8). Španski motociklist je svojo prvo lovoriko osvojil v razredu so 125 kubikov leta 2010, dve leti kasneje je osvojil naslov v kategoriji Moto2, nato pa v naslednjih šestih letih petkrat v najmočnejši konkurenci.

Prvo priložnosti, da postane sedemkratni svetovni prvak je imel Marquez prav na Hondini stezi, a bi za to moral dirko končati pred Doviziosom. Prav z italijanskim motociklistom se je boril za najvišjo stopničko postaje v Motegiju, ki jo je dobil dva kroga pred koncem dirke po odstopu voznika Ducatija.

Drugo mesto je na koncu zasedel Cal Crutchlow na LCR Honci, na najnižjo stopničko pa je stopil dirkač Suzukija Alex Rins.

Večji del tekme je vodil Dovizioso, Marquez pa je potrpežljivo čakal ugoden trenutek za napad. Na sredini dirke mu je uspelo prehiteti Italijana, a je hitro storil napako in spet izgubil prvo mesto. Ključen trenutek je prišel štiri kroge pred koncem dirke, ko se je Španec spet prebil na čelo karavane in čakal na Dovijev odgovor, do katerega pa ni prišlo, saj je ta zletel s steze v predzadnjem krogu.

V boj za zmago se je vmešal Crutchlow, a je v zadnjih krogih popustil, njegovo mesto na stopničkah pa se vseeno v nobenem trenutku ni znašlo pod vprašajem. Doviziosov odstop je omogočil Rinsu, da se po odlični vožnji povzpne pa zmagovalni oder.

Najboljši trojici je sledil voznik Yamahe Valentino Rossi pred Alvarom Bautisto, Johannom Zarcom in Maverickom Vinalesom.

MotoGP se nadaljuje naslednjo nedeljo z Veliko nagrado Avstralije na stezi ‘Phillip Island’.