Kanada zavita v črno: Nemci v finale!

Nemški hokejisti so v polfinalu olimpijskega turnirja v Pjongčangu poskrbeli za nov čudež na ledu. Po Švedih so odpravili še veliko Kanado in se uvrstili v finale, kjer jih čaka Rusija, ki je Češko odpravila s 3:0.

Nemce po seriji izjemnih predstav v Pjongčangu v nedeljo čaka prvi nastop v olimpijskem finalu. Tam jih po pričakovanjih čakajo Rusi, ki za razliko od Kanadčanov v prvem polfinalnem obračunu ničesar niso prepustili naključju.

V nasprotju s pričakovanji so Nemci na prvi odmor odšli z minimalno prednostjo, za katero je v 15. minuti ob prednosti dveh igralcev poskrbel Brooks Macek. Kanadčani na njihovo igro niso imeli pravega odgovora, v 24. in 27. minuti pa sta Matthias Plachta in Frank Mauer povišala na 3:0.

Dve minuti kasneje se je prvič zatresla tudi nemška mreža, vendar je Patrick Hager po dobri polovici srečanja znova poskrbel za vodstvo Nemčije s tremi zadetki prednosti. V zadnji tretjini so Kanadčani vse moči usmerili v napad in v 50. minuti ujeli priključek z zadetkom Dereka Royja, zadnji dve minuti igrali tudi brez vratarja, toda nemška obramba je zadržala vse nalete.

Po dveh bronastih medaljah iz leta 1932 in leta 1976, bodo imeli Nemci v nedeljo proti Rusom prvo priložnost, da si okoli vratu nadenejo najžlahtnejšo kovino.

Čehi proti Rusom padli brez izstreljenega naboja
Rusi
, ki so olimpijski turnir začeli s presenetljivim porazom proti Slovaški, nato pa do vrha napolnili mrežo Slovenije, so v prvem polfinalu Češki nasuli tri zadetke in se v skladu s pričakovanji uvrstili v veliki finale. V prvi tretjini sta mreži mirovali, v drugi pa so Rusi opravili večino dela. Sprva je v 28. minuti zadel Nikita Gusev, na kar so se Čehi pritožili, saj naj bi Kiril Kaprizov oviral vratarja, vendar so sodniki po ogledu posnetka ostali pri prvotni odločitvi in zadetek priznali.

Le nekaj trenutkov kasneje so Rusi povedli z 2:0. Ivan Telegin je prišel do izgubljenega ploščka Čehov in v protinapadu našel Vladislava Gavrikova, ki je podvojil rusko vodstvo.

V zadnji tretjini so Čehi poksušali priti do znižanja, vendar se ruska mreža ni zatresla, na drugi strani pa je Ilija Kovalčuk zatresel prazno mrežo in le še potrdil zmago Rusije.