Zvečer na SK: Začenja se evroligaška končnica!

Evroliga 17. Apr 201810:34 > 11:15
Turkish Airlines EuroLeague

S torkovima obračunoma se začenja evroligaška končnica, v kateri se bo osem klubov borilo za štiri vstopnice na zaključni turnir Evrolige, ki ga letos gosti Beograd. Drevi bosta prvo zmago z Realom lovila tudi slovenska reprezentanta Luka Dončić in Anthony Randolph.

Prva ovira za kraljevi klub na poti do desetega naslova v evroligaškem tekmovanju je Panathinaiokos, ki lovi sedmi naslov. Madridčani imajo veliko težav s poškodbami, zato bo Luka Dončić še dodatno obremenjen. 19-letni čudežni deček je bil statistično najučinkovitejši posameznik rednega dela, letošnjo Evroligo pa bi rad zaključil s slavjem v finalu, kar je že večkrat jasno izrazil v pogovorih z mediji.

Zaključni turnir gosti beograjska Arena, ki od oktobra nosi novo ime – Štar Arena, Dončić pa v srbski prestolnici vselej dobro igra in se tja tudi zaradi simpatij do Crvene zvezde zelo rad vrača. Slovenski reprezentant je prav ob zadnjem obisku Beograda navdušil z noro predstavo, ko je s trojko ob koncu tekme poskrbel za zmago Reala, a pot v Beograd ne bo enostavna.

Madridčani so redni del sezone končali na petem mestu, zato so izgubili prednost domačega terena, kar pomeni, da bo uresničitev glavnega cilja letošnje sezone nekoliko zahtevnejša. Olympiacos, Panathinaikos in Real Madrid so redni del sklenili z 19 zmagami in 11 porazi, v krogu treh ekip pa je bil najslabši kraljevi klub. Real je v Oaki proti Paotu izgubil z 82:80, današnjega nasprotnika pa ugnal v španski prestolnici, kjer je bilo 92:75. Obe ekipi sta redni del sezone sklenili v dobri formi. Real je vpisal tri zaporedne zmage, Panathinaikos pa kar pet.

To bo prva medsebojna tekma košarkarskih velikanov v končnici, skupno pa bo to njun 19. obračun. Ekipi sta s po devetimi zmagami povsem izenačeni. Real bo drevi vse stavil na svoj napad, ki je drugi najučinkovitejši v tekmovanju (86,2 točki na tekmi), Pao pa ima na drugi strani tretjo najboljšo obrambo lige, ki na tekmo dopušča le 77,5 točke.

Pri Realu v Atenah še ne bo zaigral lanski MVP rednega dela Sergio Llull, zaradi težav s kolenom pa je izgubljen Argentinec Facundo Campazzo, ki je v dosedanjem delu sezone z Dončićem skrbel za organizacijo Realove igre.

Glavni orožji Panathinaikosa sta branilca Nick Calathes in Mike James, pod košem pa bo drugi slovenski reprezentant pri Realu Anthony Randolph bil trdo bitko z Jamesom Gistom in Chrisom Singletonom.

Zanimiv bo tudi trenerski obračun starih znancev. Na klopi atenskega velikana uspešno deluje nekdanji trener Barcelone Xavi Pascual, ki se še kako dobro pozna s strokovnjakom Reala Pablom Lasom. Laso je v napovedi obračuna povedal: “Panathinaikos je ekipa, ki igra v visokem ritmu in z veliko nadzora nad igro. Pod obročem je nevaren Gist. Imajo odlične strelce, kot so Denmon, Rivers in Singleton, ki širijo igro in odpirajo prostor. Prav tako imajo atletsko ekipo, z veliko čvrstimi igralci tako v napadu kot v obrambi, kakršen je recimo Antetokounpo. Imajo popolno ekipo, kar dokazujejo že vso sezono. V grški ligi so še neporaženi. Redni del smo končali samozavestno in prišli v odločilne trenutke pravi, se pa zavedamo, da bo serija zelo zahtevna. V končnici so le najboljše ekipe.

Obračun si boste lahko ogledali v neposrednem prenosu na kanalu Sportklub 1. Vabljeni v našo družbo od 20.15 naprej.

Obradović po deseti naslov, Žalgiris bo izzval Olympiacos

Najboljša ekipa rednega dela CSKA bo lov na zaključni turnir v Beogradu iskala proti mestnemu tekmecu Himkiju. Derbi Leningradka prinaša že 100. medsebojni obračun omenjenih ekip, prvi v zgodovini Evrolige pa se bosta med sabo pomerili dve ruski ekipi. CSKA je v rednem delu sezone dobil oba obračuna, dvakrat pa Himki ugnal tudi v ligi VTB. Himki je brez uspeha proti rdeči armadi že 14 tekem, zato bi bila današnja zmaga gostov veliko presenečenje. CSKA bo grozil predvsem z najuspešnejšim napadom lige, ki mu poveljuje Nando de Colo, na drugi strani pa je glavno orožje Aleksej Šved, ki je prvi strelec tekmovanja. Sosedski derbi boste lahko od 19.00 naprej spremljali na kanalu Sportklub 3.

Aktualni prvak Fenerbahče, ki je lani pred svojimi navijači osvojil prvi naslov v klubski zgodovini, se bo v končnici pomeril z Baskonio. Baski so na medsebojnih obračunih uspešnejši, od 21 tekem so jih dobili 13. V tej sezoni je Fener dobil obe tekmi, turška ekipa, ki jo vodi Željko Obradović, pa je navduševala z najboljšo obrambo lige. Legendarni srbski trener lovi že deseti naslov evropskega klubskega prvaka.

Na četrtem dvoboju se bosta pomerila Olympiacos in Žalgiris, ki sta se pomerila tudi v zadnjem krogu rednega dela. Takrat so gostje iz Kaunasa slavili po podaljšku (86:85), junak zmage pa je bil Paulius Jankunas, ki je dosegel koš za zmago. Motor igre grške ekipe je še vedno Vasilis Spanulis, pri Žalgirisu pa blesti Kanadčan s slovenskimi koreninami Kevin Pangos. Zasedba Šarunasa Jasikevičiusa, ki po mnenju številnih igra najlepšo košarko v Evroligi, bo tako predstavljala pravi test za Olympiacos, kar nekaj minut pa bo v dresu litovske ekipe dobil tudi Beno Udrih, ki igra vlogo Pangosove menjave.