EL: Pravila o prestavitvah, rokih, testiranjih…

Evroliga 18. Sep 202015:55 > 15:57
Panagiotis Moschandreou/Euroleague Basketball via Getty Images

Evroliga je objavila informacije o posebnih pravilih, ki se nanašajo na varnostne in zdravstvene protokole, ki bodo izvajani v prihajajoči sezoni in ki se nanašajo na težave, ki bi jih lahko povzročil koronavirus.

Potrdili so, da bo tekme mogoče preložiti in celo zamenjati kraj igranja. Več kot tri prestavitve posamezne tekme ne bodo dovoljene. Potrjena so tudi posebna pravila, s katerimi bodo regulirali igranje tekem zaradi omejitev potovanj, ki veljajo v nekaterih državah.

Cilj novega protokola je zagotoviti, da vsi udeleženci Evropokala in Evrolige izpolnjujejo vsaj minimalne standarde, da bi zaščitili zdravje vsakega posameznika in njegovih družinskih članov med epidemijo koronavirusa. Protokoli so bili razviti v sodelovanju z ligaškimi in klubskimi zdravniki, posvetovalo se je vseh 42 klubov, Združenje igralcev Evrolige, Odbor trenerjev Evrolige, Zveza sodnikov Evrolige, državne lige in ULEB. Naša želja pri izdelavi protokolov je bila uporabiti vse izkušnje iz mednarodnih in državnih športov.

Protokol med drugim vključuje:

Pravila osnovne higiene: umivanje rok, držanje razdalje, maske za obraz, prezračevanje.

Pravila za dvorane in prostor za trening določajo največje število ljudi, ki so lahko na igrišču in v garderobi.

Imenovanje menedžerjev COVID-19 v vsakem klubu, izobraževanje in priporočeno dnevno spremljanje zdravja.

Igralci, trenerji, člani strokovnega štaba, sodniki morajo opraviti PCR teste tri dni pred vsako tekmo, z vsemi protokoli, ki sledijo vedenju v primeru pozitivnega testa. Navodila za bivanje v hotelih, prevoz, sodniki, TV produkcija, mediji in navijači.

Po potrebi se bo protokol spremenil in prilagodil potencialnim spremembam razmer.

Cilj je ohraniti regularnost tekmovanja, da se maksimalno spoštuje obveznost do navijačev in sponzorjev, pa tudi zato, da bi bili klubi zaščiteni in bi imeli vsi enake pogoje v teh posebnih okoliščinah.

Tekme, ki jih zaradi spremembe razmer ali novih okoliščin zaradi pogojev, ki jih narekujejo odločitve organov gostujoče ali gostiteljske ekipe, ni mogoče odigrati, se lahko odpove ali preloži. V takih primerih se lahko kraj tekme po potrebi spremeni.

Vsako tekmo lahko prestavijo največ trikrat.

Vse tekme v ligaškem delu sezone v Evroligi morajo biti odigrane do 13. aprila 2021, končnica pa mora biti končana do 5. maja.

Vse tekme ligaškega dela sezone v Evropokalu morajo biti odigrane do 22. decembra 2020, vse tekme Top 16 pa morajo biti zaključene do 23. februarja 2021.

Evroliga bo sodelovala neposredno z ekipo, katere domača tekma bo morda zahtevala spremembo lokacije. Druge možnosti bodo ustrezne dvorane, ki bodo prej prejele dovoljenje Evrolige in Eurocupa.

Če je nemogoče določiti nov datum tekme in je že doseženo največje število preložitev za določeno tekmo, bo ekipa, katere državna pravila zahtevajo preložitev in odlog, tekmo izgubila z uradnim rezultatom 20: 0. Več takšnih porazov ne bo povzročilo izključitve.

Če ima ekipa manj kot osem zdravih igralcev, izgubi tekmo z uradnim rezultatom 20: 0. Več takšnih porazov ne bo povzročilo izključitve.

Vsaka ekipa, ki zavrne igranje tekme brez utemeljenega razloga, bo v prvem primeru izgubila tekmo z rezultatom 20 : 0 in bo diskvalificirana, če se bo to zgodilo še enkrat. V primeru, da tak poraz zabeležimo v četrtfinalu, polfinalu in finalu Eurocupa, to pomeni tudi poraz v seriji, enako velja za tekme končnice Evrolige.

V primeru premora v sezoni se lahko uvrstitev na tej točki šteje za dokončno, da se lahko tekmovanje nadaljuje. Po potrebi bodo posamezne ekipe igrale nujno potrebne tekme, da bodo uravnotežile število odigranih tekem.

Tekmovanje v Evroligi se bo začelo 1. oktobra.