Revolucija v košarki? Robot kot pomočnik trenerja

Foto: Košarkarski klub Parma (Twitter)

Ruski košarkarski klub Parma, ki prihaja iz mesta Perm ter ruski proizvajalec robotov "Promobot" sta podpisala pogodbo po kateri bodo klubu dobavili robota, ki bo glavnemu trenerju pomagal pri odločitvah in analizi igralcev.

Robot, ki bo pomočnik trenerju bo povezan s sistemom, ki skrbi za analizo in bo tako prejemal podatke v realnem času. Tako bo imel podatke o zadetih in zgrešenih koših, napakah, prekrških ter tudi o pretečenih kilometrih. Podatki se bodo nato prenesli v takoimenovano nevronsko mrežo, kjer bo s posebno matematično formulo glede na potek srečanja lahko podal nasvet glavnemu trenerju.

Podjetje se je s klubom dogovorilo za test. Načrt pa je, da se nato možnost ponudi tudi ostalim klubom, vključno s klubi v NBA.

Kot so pojasnili pri podjetju bo to prvič v zgodovini športa, da bo pomagal robot, ki ima umetno inteligenco. Japonci so sicer leta 2016 robota že uporabili pri namiznem tenisu toda takrat je podatke lahko zgolj oddajal.

“Prepričan sem, da bo naš novi pomočnik trenerja našo igro naredil pametnejšo in boljšo,” je dejal predsednik kluba Sergey Boguslavsky.

Robot bo udeležen pri vseh domačih tekmah Parme. Premiero pa bo imel 13. oktobra na tekmi proti Yeniseyu iz Krasnoyarska.