Finale ABA lige (kronologija neljubega dogajanja)

Liga ABA 23. Apr 201916:40 > 16:51
KK Crvena zvezda

Drugo leto zapored sta se v finalu ABA lige sestali Crvena Zvezda in Budućnost. Vložek je bil velik, naslov, uvrstitev v Evroligo - zato napetosti.

Prve dve tekmi v Beogradu je zaznamovalo naelektreno ozračje. Zlobno skandiranje trenerju Podgoričanov Jaminu Repeši, predsedniku kluba Draganu Bokanu in prvemu človeku Črne Gore Milu Đukanoviću. Ni opravičljivo in ni lepo, a na žalost je to stalnica v dvoranah in stadionih tega območja.

Po drugi tekmi je Jasmin Repeša izjavil, da ”v Beogradu vlada groza in atmosfera linča,” ter da šenikoli v življenu ni doživel česa podobnega. Zatrdil je, da je imel suknjič popolnoma popljuvan. Se pa zaveda, da nikoli ni lahko priti do nasprotnikove klopi. Mogoče to ni bil namen, a Repeševa izjava je še dodatno podžgala že tako razgreto ozračje pred tretjo tekmo v Podgorici.

Tri dni kasneje so navijači košarkarje Crvene Zvezde v ‘Morači’ obmetavali z ostrimi predmeti, kot so vijaki in izvijači, in z nič kaj prijaznimi vzkliki, ko so se igralci pojavili na terenu. Hoteli so celo fizično obračunati s košarkarji Zvezde, dva celo zadeli z žogo. Eden od članov strokovnega štaba je utrpel lažjo poškodbo glave.

Po vsem tem se je ABA odločila kaznovati Budućnost s praznimi mesti ob terenu in prvimi tremi vrstami na tribunah. To je nekoliko umirilo situacijo, ne pa tudi vzdušje na četrti tekmi.

Vse to je pripomoglo k res kaotični atmosferi v Beogradu pred peto tekmo. Samo uro pred tekmo se je Norris Cole stepel s kamermanom. Črnogorski mediji so poročali, da so bili igralci obmetavani celo z opekami in se jih je nekaj poškodovalo, kar se kasneje ni izkazalo za točno.

Na tribunah je bilo naelektreno, po potrebi pripravljeno na boj. Po posredovanju Nebojše Ilića in Branka Lazića se je vzdušje umirilo in peta tekma se je odvila brez večjih incidentov, le začela se je z enourno zamudo.

Rezultat na parketu pa je jasen. Zvezda je slavila s 3-2 in koš razliko +88, kar pomeni, da bo naslednjo sezono igrala v Evroligi.