Triler v prvi tekmi pripadel branilcem naslova

Liga NBA 1. Jun 20184:17 > 4:20
Getty Images/Ezra Shaw

Kakšna tekma! Branilci naslova lige NBA Golden State Warriors so vzdržali nalet LeBrona Jamesa, ki je tekmo končal z 51 točkami in po podaljšku dobili prvo tekmo letošnje finalne serije. Ob koncu rednega dela je Cleveland imel neverjetno priložnost, a je prišlo do situacije, ki se ne zgodi vsak dan.

Prvič v zgodovini lige NBA se je zgodilo, da se dve moštvi še četrto zaporedno sezono srečujeta v finalu. Lani je s 4:1 v zmagah slavil Golden State, leto poprej pa Cleveland s 4:3. Prednost domačega parketa ima v letošnji seriji spet Golden State, ki je v rednem delu sezone dosegel več zmag kot Cleveland.

Golden State ni mogel računati na svojega veterana Andreja Iguodalo, ki je še vedno poškodovan. Pristnost MVP-ja finala iz leta 2015, ko je odlično zaustavil LeBrona Jamesa, se pozna v obrambi, pa tudi napadu, kjer bojevniki v letošnji končnici niso bili tako prepričljivi kot v zadnjih letih.

Tekma se je pričela uravnoteženo na obeh straneh, ekipi sta bili v napadu zelo prepričljivi, kar je presenetilo, glede na to, da si je Cleveland želel počasnejšega tempa in bolj moške igre. LeBron James je tekmo začel s šestimi zaporednimi zadetimi meti, se mu pa je v prvi četrtini pri strelskih vajah pridružil tudi Kevin Love, ki se je v ekipo Cavsov vrnil po pretresu možganov.

Golden State je drugo četrtino začel slabše in šele proti koncu prvega polčasa začel igrati, kot se za branilce naslova spodobi. Cleveland je pri rezultatu 51:40 povedel za 11 točk, a so se branilci naslova do konca polčasa uspeli vrniti v igro, s trojko ob zvoku sirene iz devetih metrov pa je končni rezultat prvega polčasa (56:56) postavil Stephen Curry.

Tretja četrtina je obdobje v katerem Golden State v letošnji sezoni dobiva tekme in tudi tokrat se je sprva zdelo tako, saj so varovanci Steva Kerra poskrbeli za delni rezultat 10:3, a je odgovoril James in s strelskimi vajami držal korak z bojevniki. V zadnjih treh minutah tretje četrtine pa je ob nekaj zaporednih zgrešenih metih gostov iz Ohia, GSW izkoristil neučinkovitost nasprotnika in pobegnil na +7. Pred zadnjo četrtino je GSW vodil s 84:78.

Tudi zadnja četrtina se je začela z dvema delnima rezultatoma, najprej v korist domačih košarkarjev, potem pa, ob povratku Jamesa na parket, še v režiji gostov. Kyle Korver je zadel trojko za točko zaostanka (89:88) devet minut pred koncem tekme. Potem, ko se je zdelo, da bo tekma do konca izenačena, sta za vodstvo s šestimi točkami prednosti s trojkama posrbela Draymond Green in Curry (100:94).

Cleveland pa je v naslednjih minutah zopet pokazal svojo trdoživost, James je bil tisti, ki je zaključeval po treh zaporednih agresivnih prodorih, zadnjega je zaključil celo pod osebno napako in Cavsom prinesel vodstvo s 104:102. James je v naslednjem napadu izsilil osebno napako v napadu, a je sodniška trojka po pregledu videoposnetka odločila, da je James storil osebno napako, Durant je izza črte prostih metov rezultat izenačil.

Potem pa nekaj neverjetnega: George Hill je imel pri točki prednosti Golden Stata le sedem sekund pred koncem na voljo dva prosta meta, prvega je zadel in ko je zgrešil drugega, je do skoka v napadu prišel J.R. Smith, ki pa ni vedel kakšen je rezultat in stekel proti sredini igrišča misleč, da je njegova ekipa dobila tekmo.

V podaljšku je bilo jasno, da se Cleveland po tem dogodku ne bo uspel pobrati, Golden State je od samega začetka dominiral in prišel do zmage na prvi tekmi finala, ki se je zasključila tudi z izključitvama Tristana in Klayja Thompsona.

James je dosegel kar 51 točk, 8 skokov in 8 asistenc, Kevin Love je dodal 21 točk in 14 skokov. Pri zmagovalni ekipi pa je izstopal Curry z 29 točkami, tri manj je dodal Durant.

Druga tekma je na sporedu v noči iz nedelje na ponedeljek, spremljali jo boste lahko tudi na Sportklubu!