Kokoškov bo Slovenijo najverjetneje vodil le na EP

KZS

Mednarodna košarkarska zveza (FIBA) je predstavila nov način in termine kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Vse skupaj bo imelo velik vpliv tudi na Slovenijo, ki se ji v bližnji prihodnosti zagotovo obeta menjava na klopi.

KZS

Trenutni selektor Igor Kokoškov zaenkrat deluje tudi v Ligi NBA, kjer opravlja delo pomočnika trenerja v Utahu. Po pisanju ESPN-a vodstvo ameriške lige svojim košarkarjem ne bo dovolilo nastopa v kvalifikacijah, saj se termini prepletajo s sezono Lige NBA, enako pa bo seveda veljalo tudi za strokovne delavce.

Američani bodo tako v kvafilikacijah nastopili le s košarkarji iz razvojne lige NBA-ja in z igralci, ki igrajo v tujini. Selektor Gregg Popovich (San Antonio) bo najmočnejšo reprezentanco sveta tako vodil le na svetovnem prvenstvu.

Težko je verjeti, da se bo Kokoškov odpovedal službi v Ligi NBA, zato bo tudi Košarkarska zveza Slovenija po evropskem prvenstvu primorana poiskati novega selektorja. Kvalifikacije bi sicer lahko odvodil pomočnik ali drug član trenerskega štaba, a je to malo verjetno.

Vse skupaj se je zakompliciralo z odločitvijo Fibe, ki bo v prihodnje kvalifikacije za svetovno prvenstvo organizirala po vzoru nogometa, potekale pa bodo v določenih terminih med novembrom 2017 in februarjem 2019. Na svetovnem prvenstvu na Kitajskem leta 2019 bo potem nastopilo 32 reprezentanc, od tega 12 iz Evrope.

Evropski del kvalifikacij se bo začel novembra 2017, v prvi fazi bomo spremljali boje v osmih skupinah s po štirimi reprezentancami. Iz vsake skupine bodo v drugi del napredovala po tri moštva, ki bodo nato razdeljena v štiri skupine s po šestimi reprezentancami. Iz vsake skupine bodo na SP odpotovale tri najboljše ekipe. Preostali termini obračunov so še februarja, junija in novembra 2018 ter februarja 2019.

Ob tem se poraja tudi vprašanje kako bo z dovoljenjem nastopa košarkarjev iz evropskih klubov. Tam bodo zagotovo nastopili igralci iz tekmovanj pod okriljem Fibe, ki pa nima vpliva na odločitev Evrolige, kjer igrajo največji evropski zvezdniki.

Na svetovnem prvenstvu na Kitajskem bodo ekipe lahko nastopile v najmočnejših postavah, na sporedu pa bo od 31. avgusta pa do 15. septembra 2019.