Borussia utišala Allianz Areno: Dortmund je v finalu!

Bundesliga 26. Apr 201723:09 > 23:27
Getty Image/Maja Hitij

Borussia Dortmund se je Bayernu maščevala za poraz izpred dveh tednov, ko je visoko izgubila prvenstveni derbi na Allianz Areni s 4:1, in se na istem stadionu z zmago 3:2 po preobratu uvrstila v veliki finale nemškega pokala. Bavarci so ob polčasu vodili z 2:1.

Bavarski stroj, ki sicer brez težav drvi novemu naslovu nemškega državnega prvaka nasproti, je uradno v krizi! Pred domačimi navijači je ekipa Carla Ancelottija izgubila pokalni “Der Klassiker” proti Borussii Dortmund s 3:2 in ne bo ubranila naslova prvaka iz lanske sezone, ko je v finalu na Olympiastadionu v Berlinu premagala istega tekmeca po streljanju enajstmetrovk. Bayern je svoj niz brez zmage v vseh tekmovanjih podaljšal na pet tekem.

Dortmund je sicer tekmo pogumno začel, a je Bayern hitro prevzel pobudo na tekmi in si pripravil nekaj lepih polpriložnosti prek Francka Riberyja in Roberta Lewandowskega. Prvi pa so zabili gostje, ko je v 19. minuti tekme Javi Martinez storil veliko napako – ležerno je podal žogo svojemu vratarju Svenu Ullreichu, Raphael Guerrero pa je prestregel podajo in streljal na vrata. Phillip Lahm je na golovi črti reševal soigralce, a je pritekel Marco Reus in žogo pospravil v mrežo – 0:1.

Martinez se je za napako odkupil že v 28. minuti tekme, ko je po podaji Xabija Alonsa z glavo izenačil na 1:1. Da so šli Bavarci na odmor s prednostjo 2:1, pa je v 41. minuti poskrbel še drugi štoper, Mats Hummels, ki je izkoristil lepo povratno podajo Riberyja na rob kazenskega prostora.

Tudi drugi polčas so s prevlado odprli Bavarci, bili nekajkrat blizu povišanju prednosti na 3:1, a je zmanjkalo tudi nekaj športne sreče – en poskus Arjena Robbna je ustavila vratnica, drugega pa izjemni gostujoči vratar Roman Bürki. Grešil je tudi Lewandowski.

Kazen za zgrešene priložnosti je prišla v 69. minuti tekme, ko so domači branilci pozabili pokriti Pierra Emerica Aubameyanga na oddaljenejši vratnici, prvi strelec Bundesliga pa je tako z glavo po podaji Ousmaneja Dembeleja žogo neovirano poslal v mrežo.

Že pet minut pozneje je Borussii uspel preobrat – Marco Reus je po izgubljeni žogi Phillipa Lahma podal do Dembeleja, ta je preigral Davida Alabo in z lepim strelom v daljši kot ob pomoči prečke zatresel mrežo favorizirane domače ekipe. Bayernovi jalovi napadi niso obrodili sadov, Dortmund je zdržal do konca in se veselil maščevanja za poraz v lanskem finalu po enajstmetrovkah.

Dortmund je nazadnje pokal osvojil leta 2012, ko je v finalu premagal prav Bayern s 5:2, letos pa bo njegov tekmec Eintracht iz Frankfurta. Finale se bo sicer igral 27. maja.