Atomski nogomet se je vrnil na Westfalen!

Bundesliga 26. Okt 201812:08 > 12:10
Getty Images

Borussia Dortmund je na prvih 12 tekmah sezone vpisala kar 10 zmag ob 37 doseženih zadetkih ter se tako v prvenstvu kot v Ligi prvakov nahaja na vodilnem položaju.

Dortmundčani so nogometni svet (znova) navdušili sredi tedna, ko so Janu Oblaku zabili štiri zadetke in poskrbeli za najvišji poraz madridskega Atletica, odkar jih je pred sedmimi leti prevzel Diego Simeone.

Zasedba Luciena Favrea v letošnji sezoni tako še naprej ostaja neporažena. Na 12 obračunih je Borussia vpisala kar 10 zmag in dva remija ter ob tem dosegla impresivnih 37 zadetkov. Da Dortmundčani vodijo tako v Bundesligi kot v svoji skupini Lige prvakov, je zgolj logična posledica celotnega dogajanja. Navijači so prepričani, da se je po šestih letih od odhoda Jurgena Kloppa atomski nogomet vrnil na Westfalen!

Na igrišču vse deluje enostavno, natančno in ubijalsko. Nekoliko bolj izkušeni igralci kot so Delaney, Witsel, Piszczek, Reus in Goetze se odlično dopolnjujejo z mladeniči, ki šele prihajajo na veliki oder. In teh mladeničov v Dortmundu ne manjka.

Morda celo najdražji eksponat v njihovi slačilnici sploh ni njihov, saj desni bočni branilec iz Maroka Achraf Hakimi za Borussio nastopa kot posojen igralec Reala. Komaj 19-letni nogometaš je proti Atleticu zablesttel s tremi podajami. V osrčju obrambe navdušuje francoski duo Zagadou-Diallo, ki je poskrbel, da je ekipa prejela samo 12 zadetkov, v ključnih trenutkih pa navdušuje z izjemno mirnostjo, čeprav Zagadou in Diallo štejeta komaj 19 in 22 let.

Omeniti velja tudi danskega vezista Bruuna Larsena pa Christiana Pulisica, otoške mediji najbolj zanimajo predstave Jadona Sancha, nogometaša, na katerem svojo prihodnost gradi angleška reprezentanca. Posebna zgodba letošnje Borussie je tudi njihova “devetka”. Le kdo bi si lahko zamislil, da se bo Paco Alcacer preporodil s prihodom v Nemčijo in postal stroj za zadetke …

Morda celo najpomembnejši vidik uspeha – složnost v slačilnici – je po zmagi proti Atleticu izpostavil Axel Witsel. “V napadu smo res močni. Imamo veliko igralcev, ki lahko naredijo razliko: Reus, Larsen, Pulisic. Tudi, ko zaostajamo z 1:0 ali 2:0, lahko zabijemo več zadetkov od nasprotnika. Veliko število zadetkov ni slučaj, saj če bi bil, bi se to zgodilo zgolj enkrat ail dvakrat,” je dejal eden najbolj izkušenih v vrstah nemškega kluba in dodal: “To je najboljša ekipa, v kateri sem igral v celotni karieri. To je za mene prvič, da igram klubski nogomet na najvišji ravni. Ne mislim to samo na Dortmund, temveč na celo Bundesligo.”

Jasno je, da dobri rezultati ne bodo trajali večno. Ekipa iz Dortmunda nima dovolj dolge klopi, da bi se lahko na dolgi rok resnejše vključila v boj za lovorike v različnih tekmovanjih, morda pa bo vsaj na domačih tleh uspela prekiniti dolgoletno dominacijo Bayerna. Če nič drugega si roke mane vsaj klubski računovodja. Atomski nogomet pač privablja snubce za mlade talente, ki ne bodo poceni.