Lahko Ajaxovi mladeniči presenetijo Manchester United?

Liga Europa 24. Maj 201711:35 > 11:52
Getty Images

Pred nami je prvi veliki finale evropskega klubskega nogometa. Zvečer se bosta v Stockholmu pomerili dve povsem drugačni ekipi, obetamo pa si lahko pravi spektakel. Jose Mourinho danes lovi že četrto evropsko lovoriko.

Od zadnje velike evropske zmage Ajaxa, ko je navduševala četa Louisa van Gaala je minilo že kar 22 let. Nova generacija mladeničev močno spominja na tiste čase, danes pa ima priložnost, da obudi staro slavo amsterdamskega velikana.

Manchester United bo na drugi strani danes igral za od terorističnega napada ranjeni Manchester, za lasten ponos in za reševanje prihodnosti. Zmaga v finalu, ki je v bistvu obveza, namreč prinaša vstopnico v Ligo prvakov. Lahko rečemo, da je pred Josejem Mourinhom finale, ki ga ne sme izgubiti.

Za Ajax bo to petnajsti evropski finale, Nizozemci pa bodo lovili že svojo 11 zmago. Naključje je želelo, da je nizozemski velikan svojo zadnjo evropsko lovoriko osvojil prav na današnji dan pred 22 leti, ko je tekmo proti Milanu odločil legendarni Patrick Kluivert. Danes bo najverjetneje v finalu zaigral njegov sin.

United bo na današnjem finalu lovil še edino manjkajočo lovoriko v klubskih vitrinah. Lovoriko, ki angleškim klubom sicer ne predstavlja veliko, a rdeči vragi današnjo zmago in Ligo prvakov potrebujejo bolj kot kdajkoli prej. Mourinho je z začetkom te sezone začel s svojim visokoletečim projektom v Manchestru, a v prvem letu ni navdušil. Kaj bi prinesel morebiten poraz, si Portugalec najverjetneje niti ne želi predstavljati.

Glavni adut Ajaxa bo zagotovo mladost in talent ter uživanje v igri, United pa bo stavil na izkušnje in trdno obrambo. Ajax je v letošnji sezoni Evropske lige izmed vseh ekip največkrat streljal proti golu nasprotnika. Skupaj kar 225-krat, zato bo Sergio Romero danes na velikih preizkušnjah. United bo še kako pogrešal poškodovanega Zlatana Ibrahimovića, ki bo podporo svojemu klubu nudil s tribun, glavni adut v napadu pa bo zagotovo Marcus Rashford.

Tekma bo pomembna tudi za slovensko nogometno javnost, saj bo pravico delil Damir Skomina.

Finale Evropske lige:

AJAX – MANCHESTER UNITED (ob 20.45)
Stadion: Friends Arena. Sodnik: Damir Skomina