Finska "polka" s pridihom "reggaeja"

Liga Europa 19. Jun 201718:59 > 19:09

Prva ovira ljubljanske Olimpije v kvalifikacijah za Evropsko ligo je moštvo iz univerzitetnega finskega mesa Vaasa. Klub nosi ime Vaasan Palloseura ali skrajšano kar VPS.

Finsko državno prvenstvo je zaradi poletnega sistema tekmovanja seveda v pogonu, Vaasa pa po 14. krogih trenutno zaseda 2. mesto, osem točk za HJK-jem iz Helsinkov. Lani je ekipa končala na 4. mestu in se tako prebila v Evropo.

Klub, ki obstaja že od davnega leta 1924, si je dvakrat v zgodovini priigral zmago v finskem prvenstvu, imata pa ta dva naslova res dolgo brado, saj so ju dosegli v obdobju po 2. Svetovni vojni (1945 in 1948). Klub se lahko pohvali z dvema naslovoma v Ligaškem pokalu, medtem ko jim finskega državnega pokala še ni uspelo spraviti v vitrine.

Kot je razvidno iz zgornje fotografije, Vaasa tekme igra (večinoma v gosteh) v dresih rumene barve, medtem ko je njihova primarna kombinacija črno-bela. Predlani so začeli graditi nov stadion in ga zgradili v le nekaj mesecih, tako da je finski prvoligaš otvoritveno tekmo odigral lani.

Domovanje se imenuje Hietalahti oziroma v sponzorske namene Elisa Stadion in sprejme nekaj več kot 6000 gledalcev. Za moštvo ljubljanske Olimpije je pomemben predvsem podatek, da ima igrišče umetno travo, kar vsekakor terja posebno pripravo na tekmo.

Ob pogledu na ekipo v oči bode predvsem dejstvo, da ima klub res zelo malo tujcev. Za Vaaso tako igra 16 Fincev, 2 Estonca (eden od njiju je standardni vratar Marko Meerits), Gambijec in še dva Jamajčana, ki bosta tudi daleč največja nevarnost za ljubljanska vrata. Napadalca Steven Morrisey in Andre Clennon sta v tekoči sezoni standardna napadalca, prvi je ob mlademu branilcu Joonasu Vahteri tudi najboljši strelec moštva.

Kot državni podprvak se je Vaasa ob koncu prejšnjega tisočletja prvič preizkusila tudi v evropskih tekmovanjih in v sezoni 1998/99 krst doživela uspešno. Proti ferskemu Torshavnu so napredovali s skupnim izidom 4-2, je pa že v naslednjem krogu prišel test realnosti in poraz proti avstrijskemu GAK-u. V Evropo so se vrnili že leto kasneje, a hitro izpadli proti škotskemu St.Johnstoneu, potem pa za kar 15 let izginili iz evropskega nogometnega zemljevida.

V zadnjih treh letih so se v kvalifikacijah za uvrstitev v Evropsko ligo dvakrat merili s švedskimi sosedi in če so prvič proti Brommapojkarni še bili blizu (2-3), je bil duel z AIK-om (2-6) pokazatelj, da jim v izločilnih bojih pač ni mesto.

Upajmo, da se bo ta tradicija nadaljevala.

Stadion in mesto: Hietelahti, Vaasa
Ustanovljen: Leta 1924
Barva: Črno-bela
Trofeje: 2× prvak Finske, 2× Ligaški pokal