Sinonim za estonski klubski nogomet

Liga Europa 19. Jun 201719:37 > 19:57

Domžalčane v 1. krogu kvalifikacij za nastop v Evropski ligi čakata dve zahtevni tekmi proti estonski Flori iz Tallina. V taboru pokalnih prvakov so po žrebu razumljivo zmajevali z glavo.

Slaba volja vodilnih pri naših pokalnih prvakih je razumljiva, kajti Flora je daleč najbolj uspešen estonski klub po razpadu Sovjetske Zveze. Nogometno društvo FC Flora je bilo ustanovljeno 10. marca 1990, tik preden je skupna država ugasnila, obenem je eden izmed začetnikov Meistriliige in tvori dvojec, ki iz elitnega estonskega klubskega tekmovanja v skoraj 30-letni zgodovini nikdar ni izpadel (šeTrans Narva).

Predsednik kluba je človek, ki bi ga lahko poimenovali kar gospod Estonski nogomet. 54-letni Aivar Pohlak je ustanovitelj kluba, investitor v objekt, ki je hkrati tudi estonski nacionalni stadion, pred desetimi leti pa je prvi mož kluba postal tudi predsednik tamkajšnje nogometne zveze. Še zanimivost: njegov sin Pelle Pohlak je predsednik v konkurentu, prvoligašu Tammeka.

Lani je Flora z okrnjeno zasedbo – vse boljše igralce so prodali – doma zasedla šele četrto mesto. V izjemno izenačenem prvenstvu so se pred njih v zgoščenem vrhu vrinili tallinski FCI, Levadia in Nömme Kalju, kar je na koncu pomenilo le kvalifikacije za Evropsko ligo.

Letos gre domžalskim nasprotnikom precej bolje, saj je po približno polovici prvenstva na prvem mestu z neverjetno gol razliko 50:7, a počitka si fantje ne smejo privoščiti, saj Levadia zaostaja le dve točki.

Flora je od vseh estonskih klubov v vitrine uspela spraviti največ pokalov, saj so bili zeleno-beli državni prvaki kar desetkrat, pokalni prvaki sedemkrat, Superpokal pa so “dvignili” devetkrat.

Zato seveda ne čudi, da imajo z Evropo ogromno izkušenj, pa čeprav se recimo nikdar niso uspeli uvrstiti v kakšen skupinski del tekmovanja. Osemkrat so bili neuspešni v kvalifikacijah za Ligo prvakov, 14-krat pa so se morali posloviti od kvalifikacij za pokal UEFA /Evropsko ligo. Še najdlje so se prebili v sezoni 2006/2007, ko so izločili norveški Lyn, potem pa gladko izpadli proti Brondbyu.

Vodilo kluba je vzgajanje kakovostnih mladih igralcev, o čemer priča tudi postava, v kateri je le en tujec. Gre za pomembnega gruzijskega vezista Zakario Beglarišvilija, ostali igralci so čisto vsi domači. Najboljši strelec v domačem prvenstvu je komaj 21-letni Rauno Sappinen, na katerega bodo morali biti ob Kamniški Bistrici še kako pozorni, saj je letos dosegel že 10 golov.

Flora ima svojo nogometno akademijo, kjer vzgaja največje estonske talente in klub je tako le odskočna deska za mladce, da si najdejo delodajalca v tujini. Ker nekateri fantje pri večkratnih estonskih prvakih že sedaj veliko obetajo, ne bodimo presenečeni, če Domžale tokrat ovire ne bodo zmogle preskočiti, pa čeprav so naši pokalni prvaki v vlogi favorita.

NK Domžale/Facebook

Stadion in mesto: Le Coq Arena, Tallin (10.340 sedežev)
Ustanovljen: Leta 1990
Barva: Zeleno-bela