"Armenska Olimpija" oziroma črni panterji iz Zakavkazja

Liga Europa 19. Jun 201721:05 > 21:34

Goričani bodo na začetku kvalifikacij za uvrstitev v skupinski del Evropske lige moči merili s Širakom iz armenskega mesta Gyumri. Predlani je moštvo iz Zakavkazja izločilo mostarski Zrinjski.

Marsikdo v goriškem prvoligašu je po žrebu verjetno pomislil, če bi bilo morda bolje površno končati sezono in imeti nekoliko daljše počitnice, a kaj hočemo – bo pač potrebno pojesti to “živo žabo” in oditi na sam konec celine!

Nasprotnik je Shirak iz drugega največjega armenskega mesta Gjumri (v Sovjetskih časih Leninakan), ki ima nekaj več kot 120.000 prebivalcev in se nahaja blizu meje s Turčijo.

Klub, ki ime nosi po tamkajšnji provinci (v 70. letih prejšnjega stoletja se je imenoval Olympia), je bil ustanovljen leta 1958, od osamosvojitve so celo edini, ki nikdar niso izpadli, seveda nabrali tudi nekaj naslovov državnih prvakov, sicer pa kot pomembno prelomnico velja omeniti leto 2010 in prevzem s strani podjetja Sovrano LLC, čigar lastnik je član armenskega parlamenta, poslovnež Arman Sahakjan.

Kaj pa izkušnje v Evropi? Imajo jih kar precej, nenazadnje so se v sezoni 2012/13 v sklopu Evropske lige pomerili tudi proti predstavniku iz naše regije, ko so s skupnim izidom 2-1 izločili črnogorski Rudar iz Plevlje, to pa je bil sploh njihov prvi mednarodni uspeh.

Kasneje so imeli izkušnje tudi s Partizanom, celo izločili Zrinjski ter lani uspešno prestali prvi izziv, ko so izločili gruzijski Dila Gori, tako da se Goričanom v primeru podcenjevanja ne obeta ravno prijeten evropski začetek poletja.

Vzdevek ekipe, ki jo vodi domači strateg Vardan Bičahčjan, je “črni panterji”, po zaščitnem znaku stare armenske kraljevske dinastije Bagratuni. Ekipo, ki je v minulem prvenstvu osvojila tretje mesto, večinoma sestavljajo domači nogometaši, a se klub lahko pohvali s kar lepim številom tujcev.

Eden prihaja iz Kameruna, eden iz ZDA, imajo tudi Ganca, Mehičana, Ukrajinca in Nigerijca, tu sta še dva Rusa, trije Srbi in kar štirje nogometaši iz Slonokoščene obale. V nedavno končanem prvenstvu je največ golov (8) prispeval 22-letni napadalec Viulen Ajvazjan.

Kljub ne prav močni armenski ligi je Širak urejen klub, ki ima tudi drugo ekipo, v ozadju je bogat politik, ki je v zadnjih nekaj letih postavil zanimivo mešanico armenskega in mednarodnega nogometnega znanja. Da gre za res neugodnega nasprotnika signalizira tudi dejstvo, da je pri Širaku trener “v sedlu” že več kot pet polnih sezon. Zanimivo bo!

Stadion in mesto:Gyumri City Stadium, Gjumri (2844 sedežev)
Ustanovljen:Leta 1958
Barva:Oranžna-črna-bela
Trofeje:4× prvak Armenije, 2× Pokalni prvak, 4x Superpokal