Valur: Islandski velikan, ki ni nepremagljiv

Liga Europa 7. Jul 201712:48 > 12:55
NK Domžale

Domžale v 2. predkrogu kvalifikacij za Evropsko ligo čaka Valur. Za islandske razmere eden največjih in najboljših klubov v zgodovini, vendar v Evropi brez pravega uspeha in seveda povsem premagljiv nasprotnik za izbrance Simona Rožmana.

Valur pod svojo streho združuje več različnih športov: nogomet, rokomet in košarko. Klub je z več kot stotimi državnimi in pokalnimi naslovi v vseh treh najbolj priljubljenih športih najuspešnejši v državi. Klub je bil ustanovljen 11. maja leta 1911 in kmalu dobil ime Valur, ki ga je obdržal vse do danes. Leta 1930 se je Valur veselil prvega naslova državnega naslova, devet let kasneje pa se preselil na Hlíðarendi, kjer domuje še danes. Valur je zadnji naslov islandskega prvaka osvojil leta 2007, medtem ko je dvakratni zaporedni pokalni prvak in zmagovalec islandskega superpokala.

Čeprav Valur na Islandiji spada med zgodovinsko najuspešnejše klube, v Evropi nima pravih možnosti. Nejgov največji uspeh sega v daljno leta 1967/68, v zadnjih letih pa je s svojim nastopi večinoma končal že na prvi stopnički (v lanski sezoni ga je Brondby odpravil s skupnim izidom 10:1!). Letos je v 1. predkrogu izločil Ventspils, potem ko se je prva tekma končala brez zadetkov, na povratni na Islandiji pa je edini in odločilni zadetek zabil Sigurdur Egill Larusson.

Valur je zagotovo v določeni prednosti pred Domžalami, saj je v tekmovalnem ritmu. Po devetih krogih islandskega prvenstva drži prvo mesto s šestimi zmagami, dvema remijema in le enim porazom po devetih odigranih krogih. Ravno Larusson je trenutno prvi strelec moštva s petimi zadetki in bržkone največja nevarnost za vrata Domžal. Lani najboljši igralec islandskega prvenstva in najboljši posameznik Valurja s 13 zadetki Kristinn Freyr Sigurðsson se je pred začetkom sezone presell k švedskemu Sundsvallu.

Valur ima v povprečju nekoliko starejšo ekipo od Domžal (26,1 let – 23,8 let), po podatkih Transfermarkta pa trikrat cenejšo zasedbo od ravbarjev (1,93 milijona – 6,88 milijona). Ogromna razlika, ki jo morajo aktualni slovenski pokalni prvaki potrditi tudi na igrišču.

Stadion in mesto: Valsvöllur, Rekykjavik
Ustanovljen: 1911
Barva: Rdeče-bela
Trofeje: 20-krat islandski prvak, 11-krat islandski pokalni prvak
Uvrstitev v minulem prvenstvu: 5. mesto
Največji uspeh v Evropi: Drugi krog pokala prvakov (predhodnica Lige prvakov) v sezoni 1967&8
Evropa v minuli sezoni: Izpad v 1. prekrogu kvalifikacij za EL proti Brondbyju.
Trener: Olafur David Johannesson