Maribor napredoval, v Londonu se ni izšlo po domžalskih načrtih

Liga Europa 4. Avg 201622:47 > 05. Avg 2016 11:10
Ljubljana – Maribor je v Ljudskem vrtu poskrbel vsaj za nekaj radosti med svojimi navijači, potem ko se je prek Aberdeena prebil v zadnji krog kvalifikacij za Evropsko ligo. Domžale v Londonu nemočne proti West Hamu, ki je na otvoritvi olimpijskega stadionu slavil s 3:0 in nadoknadil zaostanek iz Stožic.
Domžale so tekmo začele podjetno, a so jih Londončani ob glasni podpori s tribun hitro stisnili pred kazenski prostor. Feghouli in pa predvsem Valencia sta bila nevarna po krilih in ravno po strani slednjega je krenila akcija v 8. minuti, ko je domžalska obramba občutno prehitro kapitulirala. Valencia je večkrat na tla položil Brachija, obramba dvakratnega slovenskega prvaka žoge ni uspela izbiti, sledil je predložek Byrama in miren zaključek Kouyateja, ki je bil ob pravem času na pravem mestu. Naslednje minute so pripadle Domžalam, a nekako se je zdelo, da jim je West Ham prepustil pobudo na sredini igrišča. Rumeni so nanizali nekaj všečnih akcij, a si niso priigrali pravih priložnosti. Spet je bil najbolj nevaren Matic Črnic, ki je tudi tokrat, predvsem v prvem delu, povzročal kar precej preglavic Michail Antoniu, ki se na novem položaju, na desnem boku, očitno še ne znajde najbolje. V 25. minuti je po dvoboju na desni strani obrambe na tleh obležal Alvaro Brachi, toda domači žoge niso poslali z igrišča. Sledila je hitra akcija, predložek proti Carrollu, ki je žogo z glavo elegantno podaljšal pred gol Kouyateju, slednji pa je brez večjih težav še drugič žogo poslal v domžalsko mrežo. Do konca polčasa so domači še nekajkrat zapretili, blizu hat-tricka je bil Kouyate, čigar volej udarec z roba kazenskega prostora je Maraval z lepo obrambo odbil v kot.
Prvi strel v drugem polčasu smo videli že po nekaj minutah igre. Črnic si je lepo pripravil prostor in iz kakšnih dvajsetih metrov močno udaril proti golu, a večjih težav Randolphu vseeno ni povzročil. Na prvo pravo priložnost smo morali čakati vse do 67. minute. Majer je izgubil žogo na sredini igrišča, protinapad pa je po podaji Kouyateja zaključil Feghouli, toda žoga je zletela mimo gola. V 69. minuti super akcija Domžal! Majer je našel Balkovca, ta podaljšal do Črnica, slednji je odigral lepo dvojno podajo z Husmanijem, udaril z roba kazenskega prostora, a premalo natančno za Randolpha, ki je žogo uspel odbiti. Le nekaj trenutkov kasneje je po protinapadu spet zaključil Feghouli, tudi tokrat kar precej mimo gola. V tem obdobju se je veliko dogajalo na obeh straneh, že v naslednjem napadu se je sam pred Maravalom znašel Enner Valencia, toda tudi po njegovem strelu je žoga zletela grdo mimo gola. V 78. minuti pa je olimpijski stadion pripravil prve stoječe ovacije. Slaven Bilić je namreč iz igre poslal dvakratnega strelca, Senegalca Kouyateja, ki je že v prvem polčasu prevesil tehtnico na stran Angležev. Končni odgovor o zmagovalcu smo dobili v 81. minuti, ko je dolgo podajo izkoristil Sofiane Feghouli. Z močnim strelom nekoliko z leve strani je presenetil Maravala, ki mu je žoga spolzela pod roko. Takrat se je stadion tudi dobro izpraznil, Angleži so namreč kar znani po tem, da se želijo izogniti gneči, ki nastane ob koncu tekme. Do konca obračuna pravih priložnosti več nismo videli, West Ham pa se predvsem po dobrem začetku tekme veseli uvrstitve v play-off.
Mark Noble je bil sijajen, Andy Carroll konstantna nevarnost, Antonio je ogromno pretil iz drugega plana, Valencia pa je uničil večer Brachiju. Skoraj vsaka podaja v kazenski prostor je bila nevarna, na drugi strani pa sta bila Mance in v nadaljevanju Bratanović preveč osamljena. Konec evropske poti za Domžale, ki pa so v teh kvalifikacijah za Evropsko ligo v Domžale vrnile nogomet, upajmo, da tudi gledalce.
Maribor napredoval v senci žalovanja
Po koncu evropske poti Domžal edini slovenski predstavnik v Evropi ostaja Maribor. Povratni obračun proti Aberdeenu je minil v senci žalovanja za umrlima igralcema B-ekipe Damjanom Marjanovićem in Zoranom Baljakom. Potem ko se je prva tekma končala z 1:1, so vijoličasti povratno tekmo v Ljudskem vrtu dobili z 1:0. Edini zadetek na srečanju je padel v 93. minuti, ko je škotski vratar Joe Lewis napravil neverjetno napako in ni uspel izbiti povratne žoge, ki se mu je izmuznila med nogami in končala v mreži. Škoti so imeli najlepšo priložnost v 25. minuti, ko je Jasmin Handanović obranil strel Adama Rooneyja z bele točke.

Author: Iz Londona Izidor Kordič, Ž. Š., Foto: Izidor Kordič