Golaž, ki nam ga je skuhal Kassai, bo še dolgo pekel!

Liga prvakov 19. Apr 201713:08 > 13:39
Getty Images

Real Madrid je na povratni tekmi četrtfinala Lige prvakov pred domačimi navijači premagal Bayern s 4:2, toda bolj kot o zmagovalcu se danes govori o sodniku Viktorju Kassaiju, ki je bil s svojimi odločitvami zvezda večera. V kotlu Santiago Bernabeua nam je skuhal pravi pekoči madžarski golaž!

Getty Image

Povratna četrtfinalna tekma v Ligi prvakov med Realom in Bayernom se je, zahvaljujoč sodniku Viktorju Kassaiu, spremenila v pravi kaos. Morali bi se je spominjati po še enem spektakularnem dvoboju dveh evropskih velikanov, tako pa si je UEFA zaradi lastne trme in nesposobnosti nakopala bes navijačev z vsega sveta. Tekme, kjer bi sodniki tako odločilno vplivali na tekmo in na končni razplet, že dolgo nismo videli. Madžarska sodniška četverica je bila povsem nedorasla zahtevni tekmi na Santiago Bernabeu in morda je bolj, kot kdajkoli prej, postalo jasno, da prav dolgo Uefini in Fifini nogometni uradniki ne bodo več mogli trmasto vztrajati pri svoji odločitvi, da video tehnologije v nogometu ne bo.

youtube

V tej kolumni je dejstvo, da je sodnik Viktor Kassai grdo oškodoval serijskega nemškega prvaka, pravzaprav drugotnega pomena. Včeraj mi je eden izmed novinarskih kolegov, ko smo takole diskutirali o razpletu tekme na Santiago Bernabeu, dal misliti s svojim vprašanjem, kdaj se je nazadnje zgodilo, da so sodniki na tako pomembni tekmi Lige prvakov oškodovali bodisi Real Madrid bodisi Barcelono. Zlobni jeziki bodo dejali, da sta kluba pod protekcijo, ker imata v svojem kadru ta hip dva največja zvezdnika na svetu, Lionela Messija in Cristiana Ronalda. Ta dva dvigujete televizijske rejtinge in posledično bogati evropski nogometni zvezi nosita zlata jajca. Priznam, ne spomnim se, kdaj bi sodniki s svojimi odločitvami izločili Real ali Barco, toda to je tema za kdaj drugič.

Tekma Barcelona – PSG je povsem neprimerljiva z madridskim škandalom
Marsikdo bo včerajšnjo tekmo med Realom in Bayernom primerjal z obračunom izpred dobrega meseca dni, ko je Barcelona na Camp Nou s s 6:1 premagala PSG in se “čudežno” prebila v četrtfinale lige prvakov. O tej tekmi sem v prejšnji kolumni že pisal. Na Camp Nouu je igrala samo ena ekipa, sodniki so resda Barceloni bili naklonjeni s piskanjem “mehkih” enajstmetrovk, toda na igro kaj dosti niso vplivali, saj je igrala le ena ekipa; četa Luisa Enriqueja. Potekal je enosmeren promet na vrata Parižanov, ki so si za izpad zato v veliki meri krivi sami, četudi bi jim kakšna drugačna sodniška odločitev morda vendarle odprla vrata četrtfinala.

Getty Image

Ravno zato se tekme Barca-PSG nikakor ne da primerjati z težkokategorniškim dvobojem, ki sta ga v torek zvečer igrala Real Madrid in Bayern München. Šlo je še za povsem odprto tekmo dveh velikanov, z negotovim razpletom, kar je nakazala Bayernova ofenziva od 1. minute tekme. Bavarci so bili odločeni zabiti vsaj dva gola in iztržiti podaljške. Svoj taktičen načrt je zelo dobro pripravil tudi Zinedine Zidane, Real je v prvem polčasu odlično igral na protinapade in si pripravil celo lepše priložnosti od Bavarcev. Ko se je prvih 45 minut končalo brez zadetkov, smo pričakovali, da nas tudi v drugem polčasu čaka poslastica. Dobili pa smo nepozabni sodniški šov, ki ga še lep čas ne bomo pozabili.

Trdim, da je bil Bayern München grdo oškodovan v večih situacijah, zato se je trener Carlo Ancelotti po tekmi upravičeno razburjal, da so razplet zmagovalca odločili Madžari. Italijan je med drugim povedal: “V nogometu se dogajajo napake, vendar se ne smejo v tako ključnih trenutkih in na tako visoki ravni. Skrajni čas, da uvedejo videosodnika. Nikoli nisem najbolj zagovarjal pomoči posnetkov, a zdaj so res nujni. Sodnik ni bil kos taki tekmi. Zadnje dni sem razmišljal o vseh mogočih stvareh, le o sodniku ne. Do izključitve smo imeli srečanje pod nazorom, ponosen sem predvsem na poškodovane igralce, ki so stisnili zobe in odigrali 120 minut!”

Bavarci želeli s sodnikom celo fizično obračunati
Če je Italijan izpad svoje ekipe pospremil še dokaj gentlemansko, so nekateri njegovi nogometaši povsem izgubili živce. Nekateri med njimi so, sodeč na pisanje tujih medijev, z madžarskim sodnikom skušali tudi fizično obračunati. “Takšne kraje se v Ligi prvakov ne smejo dogajati. Vse je bilo tako očitno. Besni smo, ker je sodnik odločil tekmo,” je bentil neupravičeno izključeni Arturo Vidal.

Getty Image

Svoje je pristavil tudi Robert Lewandowski: “Sodniške napake so nam onemogočile napredovanje. Z desetimi nogometaši nismo imeli nobenih možnosti. Ni bilo rdečega kartona, bila sta dva prepovedana položaja. Tudi, ko sem bil v situaciji ena na ena, je sodnik dvignil zastavico, pa prepovedanega položaja ni bilo.”

Sodniške odločitve večinoma močno v korist Reala
In zdaj bolj konkretno k spornim sodniškim odločitvam. Enajstmetrovka nad Arjenom Robbnom je bila očitna, se danes strinja večina evropskih časopisov, pa tudi sodniških strokovnjakov, saj je Casemiro Nizozemca pohodil po stopalu, ko je bila žoga za bavarskega zvezdnika še dosegljiva. Tudi madridski časnik Marca je odločitvi sodnika Kassaia prikimal. Žal je bila to ena zadnjih pravilnih odločitev na tej tekmi.

Pri drugem zadetku Bayerna je bil Robert Lewandowski v trenutku podaje v kazenski prostor navidez v pasivnem prepovedanem položaju, bržkone je res vplival na igro, Sergio Ramos pa je žogo panično in nespretno poslal v lastno mrežo. V kakšni meri je poljski napadalec vplival na igro, ostaja na nek način v prosti presoji sodnika, ki je gol priznal. A tisti, ki trmasto trdijo, da je bil pri tej odločitvi Real oškodovan, pozabljajo, da je imel Lewandowski tudi čisto priložnost ena na ena z vratarjem Keylorjem Navasom, a so mu sodniki povsem neupravičeno piskali prepovedan položaj.

Daleč najbolj pa je tekmo zaznamovala izključitev Artura Vidala ob vodstvu Bayerna z 2:1. Ljubitelji nogometa so se nadejali prave poslastice, obetalo se je namreč dodatnih spektakularnih 30 minut nogometa v podaljšku, a je Kassai nerazumljivo izključil Vidala zaradi čistega starta na žogo. V tistem trenutku so se vsi načrti bavarske ekipe, ki je bila v naletu, podrli. Tekma je bila uničena.

Španski mediji pišejo, da je bila izključitev Vidala neupravičena, da pa bi moral biti Čilenec izključen že v 48. minuti tekme. Drži, toda ob takšnem kriteriju bi potemtakem moral biti izključen tudi Casemiro in bi bili ekipi še vedno enakovredni. Igralo bi se deset na deset. Tako pa je bil Ancelotti primoran iz igre povleči svojega najboljšega nogometaša Lewandowskega, da je z Joshuo Kimmichem zaprl tekmo in čakal na enajstmetrovke.

Ni jih dočakal, saj je Kassai Cristianu Ronaldu dovolil, da dvakrat zabije iz prepovedanega položaja. Najprej za odločilen izenačujoči zadetek, ki je pomenil, da so se vsi bavarski načrti o enajstmetrovkah podrli, nato še zadetek za vodstvo domačih, ki je Bayernu odpihnil še zadnje načrte, da z igralcem manj zadene za polfinale.

Krivi sta UEFA in FIFA
Kot sem zapisal že zgoraj, je madžarski sodnik odločilno vplival na razplet tekme, ki je bila dolgo časa povsem negotova. Ni prikrajšal samo nogometašev Bayerna, prikrajšal je vse nas, ki smo si želeli dodatnih 30 minut spektakularnega nogometa, kdo ve, morda celo prave drame ob izvajanju enajstmetrovk. Ne Barca-PSG, to je tekma, s katero si je evropski nogomet napravil največjo škodo. Kassai bo morda kaznovan in še dolgo ne bo sodil nobene pomembne tekme, toda grenak priokus bo ostal. Madžarski golaž, ki ga je skuhal v kotlu Santiago Bernabeua, nas bo še dolgo pekel.

Prišel je čas, da se v nogometu uvede video tehnologija. Ta bo pripomogla, da se bodo po zadnjem sodniškem žvižgu pogovarjali o lepih zadetkih, genialnih potezah nogometnih velemojstrov, zgrešenih priložnostih in odlično postavljenih trenerskih taktikah, ne pa o tem, komu so tokrat pomagali sodniki in celo o teorijah zarote, kdo jih je podkupil. Vse to kvari ugled krovni organizaciji, klubom, sodnikom in nogometu nasploh.

Če se video tehnologijo da učinkovito uporabljati v ameriških ligah NHL in NFL, kjer se prav tako obračajo ogromne količine denarja, se to da tudi v nogometu. Sodniki enostavno niso več kos tako zahtevnim tekmam, kot smo ji videli včeraj v Madridu. Ob vsej tehnologiji, ki nam je na voljo, ni potrebe, da nas nogometni voditelji zaradi svoje trme in lastnih interesov držijo v nogometni prazgodovini.