Monaco – Juventus: Henry, Trezeguet, Deschamps,..

Popperfoto/Getty Images

Kljub temu, da sta se Monaco in Juventus v izločilnih bojih Lige prvakov srečala le dvakrat, kluba povezuje veliko več kot deluje na prvi pogled. Pred današnjim obračunom smo zato za vas pripravili nekaj zanimivosti.

Matthew Ashton/EMPICS via Getty Images

Ekipi sta se v elitnem evropskem tekmovanju prvič srečali v sezoni 1997/98. Tistega 1. aprila je na Stadionu delle Alpi v Torinu strašansko močen Juventus, ki ga je vodil Marcelo Lippi, z Del Pierom, Zidanom, Deschampsom, Davidsom, Inzaghijem in drugimi pričakal francoskega prvaka, ki je v tisti sezoni predstavil bodoče velike zvezdnike evropskega in svetovnega nogometa.

Za Monaco so takrat med drugim igrali tudi Fabien Barthez, Willy Sagnol in Victor Ikpeba, v napadu pa sta blestela David Trezeuget in Thierry Henry. Sijajna napadalca sta le nekaj mesecev kasneje s Francijo pred domačimi navijači postala tudi svetovna prvaka, oba pa sta kasneje pri Juventusu moči združila z Zinedinom Zidanom, ki je takrat že bil veliki zvezdnik pri stari dami.

Monaco v tej sezoni ni našel rešitve za Juventus, ki je pred svojimi navijači slavil s 4:1, klub iz Kneževine pa je doma lahko prišel le do tolažilne zmage s 3:2. Stara dama je tako napredovala v finale, kjer jo je čakal madridski Real, ki je tudi letos zelo blizu temu, da bo v Cardiffu lovil že 12. evropsko zvezdico.

Juventus je bil uspešnejši tudi v njunem drugem srečanju v izločilnih bojih. Moštvi sta se pred dvema sezonama pomerili v četrtfinalu, takrat pa je tekmo odločil le en zadetek Artura Vidala, ki je Juventus popeljal v polfinale. Torinčani so tisto leto na koncu prišli v finale, kjer jih je zaustavila Barcelona. V kolikor bodo italijanski prvaki spet ugnali Monaco, jih bo tudi tokrat v finalu čakala španska ekipa. Bodo nogometaši Juventusa v tretje vendarle uspeli zmagati, ali se bo tradicija nadaljevala?

Med tema obračunoma je tudi Monaco enkrat nastopil v finalu Lige prvakov. Takrat je ekipa iz Kneževine na poti do vrhunca sezone izločila Real Madrid in tudi Chelsea, ki je bil takrat prvo leto pod vodstvo Romana Abramoviča. V finalu jih je nato pričakal Porto Joseja Mourinha, ki se je na koncu veselil zmage. Na klopi Monaca je takrat sedel Didier Deschamps, ki je z zlatimi črkami zapisan tako v zgodovino Juventusa kot Monaca.

Andreas Rentz/Bongarts/Getty Images

Če bi upoštevali le zgodovinska dejstva, smo lahko prepričani, da nas čakata dva zelo zanimiva obračuna, zmagovalec pa bo Juventus. A tradicije so na svetu tudi zato, da se jih ruši, kar pomenim da bi danes lahko zasijali novi Henryji, Trezeugeti in Deschampsi, ki jih nekateri vidijo v mladcih Monaca. Nocojšnji gostitelji si seveda želijo nadaljevati letošnjo pravljično evropsko sezono, za zmago pa bodo morali prikazati dve najboljši predstavi v svoji zgodovini.