Juventus napada trojček, Real pa zgodovinsko ubranitev

Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images

Pred nami je še zadnje dejanje evropskega klubskega nogometa. Najbolj pričakovana tekma sezone - finale Lige prvakov. Bo Real kot prvi ubranil naslov v elitnem tekmovanju, ali pa se bo med večne vpisal vratar Juventusa Gianluigi Buffon?

Real Madrid lahko danes v Cardiffu postane prva ekipa v zgodovini prenovljene Lige prvakov, ki bi ji uspelo ubraniti naslov. A galaktike danes čaka kompaktni in izkušeni Juventus, ki na evropski naslov čaka vse od leta 1996.

Klub iz španske prestolnice danes torej ruši mit o ubranitvi naslova v moderni zgodovini elitnega evropskega klubskega tekmovanja. Od posodobitve tekmovanja leta 1993 to ni uspelo še nobeni ekipi. Zadnji, ki so sicer ubranili naslov v najprestižnejšem klubskem tekmovanju, tako ostaja AC Milan, ki je naslova osvojil leta 1989 in 1990. Tekmovanje se je takrat imenovalo Evropski pokal.

Oba trenerja se veselita finalnega obračuna

Četa Zinedina Zidana je v lanski sezoni še enajstič osvojila vrh evropskega klubskega nogometa, v finalu pa je padel Atletico Madrid, ki so ga galaktiki tokrat izločili v polfinalu. Zidane je pred tekmo povedal: “Zelo smo srečni, da se nam je uspelo uvrstiti v finale. Zavedamo se kako težko je priti do te tekme, a smo skozi vse leto dobro delali, da bi nam to uspelo. Finale smo si povsem zaslužili, pred tekmo pa smo polni samozavesti in odlično fizično pripravljeni.

Juventus se je zadnje evropske zmage veselil leta 1996, ko je padel Ajax. Staro damo je takrat vodil Marcelo Lippi, tekmo pa so odločile enajstmetrovke. Od takrat je Juve nastopil v štirih finalih in vedno izgubil, nazadnje leta 2015, ko je slavila Barcelona.

Tudi italijanski prvaki danes lovijo zgodovinski dosežek. Postanejo lahko šele deveta ekipa, ki bi ji uspelo osvojiti trojček (liga, pokal in evropsko tekmovanje) in po Inter Milanu druga italijanska ekipa, ki se lahko pohvali s tem dosežkom.

Na vprašanje o Juventusovi zgodovini final Lige prvakov je trener Massimiliano Allegri odvrnil: “Juventus ni izgubil šest final, ampak se je tja osemkrat uvrstil! Priti v finale je sijajen dosežek. Finale Lige prvakov je kot Superbowl, to je edinstven dogodek. Na takšni tekmi šteje le to, da si ob pravem trenutku na pravem mestu. Zelo sem vesel in ponosen, da bom lahko ekipo vodil na finalu v Cardiffu.

Gonzalo Arroyo Moreno, Getty Images Sport

Vrača se Gareth Bale

Zidane je imel pred tekmo sladke skrbi pri sestavi začetne enajsterice. Med zdrave nogometaše se je vrnil Gareth Bale, ki so ga Madridčani pogrešali vse od El Clasica, ki je bil na sporedu 23. aprila.

Španski mediji se že ves teden ukvarjajo z vprašanjem, če bo Valižan na domačih tleh morda celo začel tekmo. Kljub vsemu se zdi, da je v prednosti Isco, ki je v končnici sezone v izvrstni formi in je ob Cristianu Ronaldu najbolj zaslužen, da so galaktiki prvič po letu 2012 znova osvojili La Ligo.

V postavo Reala se skoraj zagotovo vrača Dani Carvajal, kar pomeni, da bo imel drevi Zidane na voljo svojo najmočnejšo ekipo.

Več težav s poškodovanimi igralci imajo pri Juventusu. Allegri bo zagotovo pogrešal Marka Pjaco in Daniela Ruganija. Vračata pa se Mario Mandžukić in Sami Khedira, ki se za mesto v začetni postavi borita z Miralemom Pjanićem in Claudiom Marchisiom

timi igralci

Valerio Pennicino, Getty Images Sport

Juventus v letošnji Ligi prvakov še ne pozna poraza

Juve je prva ekipa po Atletico Madridu, ki se je v finale uvrstila brez poraza. Rojiblancosom je to uspelo v sezoni 2013/14. A zmagati to tekmovanje brez poraza je bilo do danes skoraj nemogoče. To je v sezoni 2007/08 uspelo le Manchester Unitedu, a s tem dejstvom se člani italijanske ekipe zagotovo ne ukvarjajo.

Za Real bo to 15. finale v evropskem elitnem tekmovanju, na zadnjih 14 pa so slavili kar 11-krat. Da so Madridčani v finalih res izvrstni priča tudi podatek, da so v sklepnem dejanju evropskega klubskega nogometa nazadnje izgubili leta 1981, ko je bil boljši Liverpool. Od takrat so galaktiki dobili vseh pet final.