UEFA žvižganju himni Lige prvakov prižgala zeleno luč

Getty Images/Laurence Griffiths

Evropska nogometna zveza je spremenila pravila in od (vključno) prihajajoče sezone dalje klubi za žvižganje njihovih navijačev himni Lige prvakov ne bodo prejeli niti opomina.

Pred dvema letoma je UEFA v pravilniku tekmovanja, natančneje pri Členu 16, zapisala, da bo kakršno koli nespoštovanje, prekinjanje intonacije himne Lige prvakov ali državnih himen, s strani evropske nogometne zveze kaznovano. V novem pravilniku, ki je v veljavo stopil 1. junija, je UEFA naredila spremembo in tako bo kazen gostitelja prireditve doletela le takrat, ko bo glasno prekinjeno igranje državnih himen.

V zadnjih letih so se zaradi žvižganja himni Lige prvakov v središču poznornosti največkrat znašli navijači Manchester Citya, zaradi česar je UEFA oktobra 2015 zagnala disciplinski postopek. Delegat na tekmi “meščanov” proti Sevilli je primer prijavil.

Zakaj so navijači sinjemodrih protestirali? Niso bili pomirjeni z dejstvom, da je UEFA navijačem moskovskega CSKA-ja dovolila obiskati tekmo kljub predhodnemu žaljenju na rasistični podlagi. Drugi razlog za žvižge je bilo nezadovoljstvo nad kaznijo Cityu zaradi kršenja pravil finančnega “fair playa”. Klub iz Manchestra vsaj letos s slednjim ne bo imel težav.