Ajaxova pravljica se nadaljuje, Messi čaral v Barceloni

Liga prvakov 16. Apr 201920:05 > 20:15

Nogometaši Ajaxa nadaljujejo z izjemnimi predstavami v letošnji sezoni lige prvakov. Nizozemci so na povratnem obračunu v Torinu presenetili Juventus (1:2) ter se uvrstili v polfinale. Tja se je uvrstila še Barcelona, ki je na Camp Nouu s 3:0 premagala Manchester United.

Prva tekma četrtfinala Lige prvakov med Juvnetusom in Ajaxom se je v Amsterdamu končala z neodločenim rezultatom 1:1, zato je bil pred torkovim večerom v vlogi favorita pričakovano Juventus.

Nizozemci so znova navdušili z izredno napadalno predstavo in po Real Madridu izločili še Juventus. Stara dama, ki se je pred sezono okrepila s Cristianom Ronaldom, tako ostaja brez možnosti za prvi evropski naslov po letu 1996.

Ajax je sicer na torkovi tekmi hitro presekala poškodba bočnega branilca. Ten Hag je že v 11. minuti opravil prvo zamenjavo. V igro je vstopil Daley Sinkgraven, ki je zamenjal poškodovanega Noussairja Mazraouija. Kot na prvi tekmi je tudi tokrat povedel italijanski prvak, spet pa se je s strelom z glavo med strelce vpisal Cristiano Ronaldo. Francoski sodnik Clement Turpin je zadetek sicer priznal šele po ogledu posnetka.

Odgovor gostov je bil silovit. Ajax je prednost Juveta izničil po vsega šestih minutah. Z razdalje je poskušal Hakim Ziyech, ki je žogo slabo zadel, a se je ta srečno odbila do Donnyja van de Beeka, ki je s strelom po tleh matiral Woyciecha Szczesnyja. Tudi ta gol je Turpin potrdil šele po ogledu posnetka.

Domači strateg je med odmorom v igro poslal mladega Moisa Keanastaro damo pa je v nadaljevanju čakal pravi šok. Ajax se je v napadu povsem sprostil in začel nizati priložnosti. V 52. minuti je Ziyecha zaustavil Sczesny, ki je bil na pravem mestu še v 58. minuti, ko je nevarno sprožil strelec prvega gola za Ajax Donyy van de Beek. Juventus ni prišel do sape, ko je Ajax v 63. minuti spet nevarno napadel. Dušan Tadić je odlično podal proti Ziyechu, pred katerim pa je z norim drsečim štartom žogo v kot izbil Miralem Pjanić.

V zraku se je čutilo, da bo to poseben večer, kar so nogometaši Ajaxa potrdili v 67. minuti. Po seriji zapravljenih priložnosti so gostje na koncu povedli po podaji iz kota. V sredino je podal Lasse Schone, z glavo pa je mrežo zatresel kapetan Ajaxa Matthijs de Ligt.

Stara dama je bila v šoku in nikakor ni uspela razviti svoje igre. V 80. minuti so gostje še enkrat zadeli, a je bil Ziyech na začetku akcije v prepovedanem položaju. Sodniki so gol razveljavili tudi s pomočjo VAR-a. Juventus do konca tekme ni prišel do večje priložnosti, vroče pa je bilo le še v 90. minuti, ko so domači zaradi igre z roko zahtevali enajstmetrovko. Turpin je iz nadzorne sobe dobil sporočilo, da je bilo vse čisto, in slavje Ajaxa se je lahko začelo.

Lionel Messi znova čaral
V torek sta se na povratni tekmi četrtfinala pomerila še Barcelona in Manchester United. Katalonci so na Camp Nouu branili minimalno prednost s prve tekme in svojo nalogo opravili z odliko.

Blaugrana je na krilih Lionela Messija prišla do zanesljive zmage in rdeče vrage premagala s 3:0.

Tekmo so bolje začeli gostje, ki so že po dobrih 30 sekundah igre stresli okvir gola. V prostor je podal Paul Pogba, za hrbet domači obrambi pa je vtekel Marcus Rashford. Angleški napadalec je streljal s konico nogometnega čevlja, a zadel le prečko. V naslednjih minutah je United še nekajkrat nevarno pletel v kazenskem prostoru Barce, ki pa se je nato prebudila in prevzela pobudo.

V 11. minuti je bilo prvič vroče pred vrati Davida de Gee. Po podaji v kazenski prostor je padel Ivan Rakitić, Felix Brych pa je takoj pokazal na belo točko. Videoposnetek je razkril, da je Fred zadel žogo, nemški sodnik pa je po ogledu slednjega popravil odločitev. Kljub temu je Barca že pet minut kasneje povedla. Za eksplozijo na Camp Nouu je poskrbel Lionel Messi, ki je z mojstrovino ugnal vratarja Uniteda. Glavni krivec za zadetek je bil kapetan gostov Ashley Young, ki je na levi strani po nepotrebnem izgubil žogo.

Argentinski čarovnik je znova udaril le štiri minute kasneje, ko je znova streljal z roba kazenskega prostora. Zdelo se je, da bo De Gea strel z lahkoto ubranil, a je slednjemu žoga ušla v mrežo. Španec se je za napako odkupil tik pred koncem prvega polčasa, ko je z nemogočo obrambo zaustavil Sergija Roberta.

Zadnji zadetek na tekmi je padel v drugem polčasu. V 61. minuti je Messi začel akcijo in žogo poslal na levo proti Jordiju Albi. Slednji je odlično zaposlil Philippa Coutinha, ki je matiral nemočnega De Geo. Po vodstvu s 3:0 je Barca umirila ritem igre in brez težav nadzirala potek srečanja. Gostje so si priložnosti priigrali šele tik pred koncem tekme, ko je z glavo streljal nekdanji igralec Barce Alexis Sanchez, z obrambo pa se je izkazal Marc Andre ter Stegen.