Čudežni preobrat na Anfieldu! Liverpool je v finalu LP

Liga prvakov 7. Maj 201920:31 > 22:21
Shaun Botterill, Getty Images

Nogometaši Liverpoola so se z izjemno predstavo uvrstili v finale lige prvakov. Redsi so na povratni tekmi na Anfieldu s 4:0 razbili Barcelono in nadoknadili kar tri gole zaostanka s prve tekme.

Liverpool je z epskim preobratom postal prva ekipa, ki je v polfinalu lige prvakov nadoknadila zaostanek treh golov. Dosežek je še večji, če upoštevamo, da je Jürgen Klopp zaradi poškodb pogrešal prvi violini napada Mohameda Salaha in Roberta Firmina. Ob njuni odsotnosti sta zablestela rezervista Divock Origi in Georginio Wijnaldum, ki sta s po dvema goloma užalostila Katalonce.

Barca je še drugo leto zapored v ligi prvakov izpadla po epskem preobratu. Lani jo je čudežno izločila Roma, tokrat pa je bil usoden Liverpool. Bo ta poraz odnesel Ernesta Valverdeja, ki sicer katalonski ponos odlično vodi v La Ligi?

Gostitelji so tekmo odprli sanjsko. Uvodni pritisk je hitro obrodil sadove in Anfield je prvič eksplodiral v sedmi minuti. Napako na svoji polovici si je privoščil Jordi Alba. Do žoge je prišel Sadio Mane, ki je hitro podal proti Jordanu Hendersonu. Slednji se je izkazal s prodorom v kazenski prostor in strelom, ki ga je Marc-Andre ter Stegen še zaustavil, a žogo izbil le do Divocka Origija. Belgijec, ki do tega večera v ligi prvako še ni zabil gola, je darilo spretno izkoristil in žogo poslal v nebranjeni del mreže.

Barcelona se je nato predramila in si v 16. minuti priigrala lepo priložnost. Lionel Messi se je znašel na robu kazenskega prostora znašel v idealnem položaju za zaključek, a se odločil za preigravanje. Joel Matip se je izkazal s hitro reakcijo in Argentinca zaustavil. Nekaj trenutkov zatem so Katalonci zapretili še s protinapadom, a je poskus nekdanjega nogometaša Liverpoola Philippa Coutinha zaustavil Alisson Becker.

Na drugi strani je tudi Liverpool nadaljeval s serijo napadov in ves čas iskal drugi gol. Ter Stegen je bil znova na delu v 23. minuti, ko je zaključil Andrew Robertson, do konca polčasa, ko je ritem nekoliko padel, pa so zapretili le še gostje. Messi je tik pred odmorom streljal mimo leve vratnice, Becker pa je do izteka časa zaustavil še Albo. Ob koncu prvega dela je Barca vodila v posesti (53:47), Liverpool pa v strelih (6:5).

Drugi polčas je bolje začel Liverpool. V 50. minuti je po podaji iz kota Ter Stegna namučil Virgil Van Dijk, nato pa je sledila nova eksplozija veselja med domačimi navijači. Alba je znova zapravil žogo na svoji polovici. Do nje je prišel Trent Alexander-Arnold in z desno podal pred vrata, kjer je s prve sprožil rezervist Georginio Wijnaldum in povišal na 2:0. Veselje domačih se še ni dobro poleglo, ko je Xherdan Shaqiri z leve podal pred vrata, kjer je Wijnaldum z glavo še drugič na tekmi matiral Ter Stegna. Redsi so leteli po zelenici, nogometaši Barcelone pa so bili povsem izgubljeni. Valverde je nato skušal nalet domačih prekiniti z menjavami, kar mu je do neke mere tudi uspelo.

V zadnji četrtini tekme je že močno dišalo po podaljšku, ko si je obramba Barcelone privoščila še eno veliko napako. V 79. minuti je s kota podal Alexander-Arnold, Origi pa je z dobrih šestih metrov žogo poslal pod prečko. Po četrtem golu na tekmi je Liverpool vse moči usmeril v obrambo in do konac tekme brez večjih težav zaustavil vse nalete Barcelone.

V sredo je na vrsti še drugi polfinalni obračun. V Amsterdamu se bosta pomerila Ajax in Tottenham. Ajax je prvo tekmo dobil z 1:0.

Finale lige prvakov bo 1. junija na stadionu Wanda Metropolitana v Madridu.