Liverpool šestič na vrhu Evrope!

Nogometaši Liverpoola so šestič v zgodovini postali evropski klubski prvaki. Redsi so v finalu Lige prvakov v Madridu na stadionu Wanda Metropolitana z 2:0 odpravili Tottenham. Več kot 1000 dni trajajoča dominacija madridskega Reala v Ligi prvakov je tako končana.

Liverpool je v finalu zadel na samem začetku in koncu srečanja ter tako v najbolj primernem trentuku spodrezal krila Tottenhamu. Za 1:0 je zadel Mohamed Salah iz najstrožje kazni dosojene v 23. sekundi (!) srečanja, vse dvome o zmagovalcu pa je v 87. minuti razrešil rezervist Divock Origi.

Klub iz Anfielda je s šestim naslovom iz devetega finala ponovno sam na tretjem mestu večne lestvice. Redsi so prehiteli Bayern in Barcelono (5), medtem ko so pred njimi Milan (7) in nedosegljivi madridski Real (13).

Za menedžerja redsov Jurgena Kloppa je to prva evropska lovorika v karieri, potem ko je v prejšnjih dveh finalih Lige prvakov izgubil, in tudi prva na klopi Liverpoola, hkrati pa je uspel prekiniti niz šestih zaporednih porazov v različnih finalih. Na drugi strani je Tottenham ostal brez svojega prvega evropskega naslova, tako da Mauricio Pochettino še vedno čaka na svojo prvo slavje v vlogi trenerja kluba iz Londona.

Liverpool bi si težko zaželel boljši uvod v finale. Le nekaj trenutkov po uvodnem žvižgu je Damir Skomina že pokazal na belo točko v korist redosv. Sadio Mane je podal v sredino, žoga pa je na robu kazenskega prostora v roko zadela Mousso Sissokoja. Odgovornost je prevzel Mo Salah in Huga Llorisa premagal z močnim udarcem po sredini gola.

To je bil najhitreje dosojena enajstmetrovka v finalih evropskih tekmovanj, gol Salaha pa drugi najhitrejši. Na prvem mestu še naprej ostaja Paolo Maldini, ki je v opevanem istanbulskem finalu med Milanom in Liverpoolom v polno meril že po 50 sekundah igre.

Redsi so v nadaljevanju prvega polčasa pobudo povsem prepustili Tottenhamu, sami pa se osredotočili predvsem na branjenje, pogosto tudi z vsemi 11 igralci za žogo. Londončani na drugi strani niso bili nevarni, saj so v prvih 45 minutah proti vratom nasprotnika usmerili zgolj dva strela, ki sta zletela izven okvirja. Podobnih je bilo tudi drugih 45 minut. Liverpool se je držal Kloppovega načrta, Tottenham pa je večino časa poskušal z jalovimi napadi.

Spursi so šele v zaključku nekoliko bolj resno zapretili sijajnemu Alissonu, vendar zaman čakali na izenačenje. Na drugi strani je hitro sledila kazen za vse zapravljene priložnosti. Po kotu in gneče v kazenskem prostoru Tottenhama je Joel Matip podal do Origija, ki je z levico natančno meril v daljši kot vrat Llorisa in potrdil šesti evropski naslov Liverpoola.

Na stadionu Wanda Metropolitana v Madridu je pravico na prvem angleškem finalu v Ligi prvakov po 11 letih delil najboljši slovenski sodnik Damir Skomina.