SK Arhiv: Obudimo spomine na drugo LP Maribora

Liga prvakov 30. Apr 202015:27 > 15:46
NK Maribor/Grega Wernig

Pisal se je 26. avgust 2014, ko je takratni krvnik škotskih velikanov Maribor na kultnem Celtic Parku pred 57 tisoč gledalci z 1:0 premagal Celtic in se drugič v svoji zgodovini uvrstil v elitno Ligo prvakov.

Matic Burazer

To je bila posebna evropska jesen tudi za televizijo Sportklub. Domače tekme vijoličastih med evropsko elito ste lahko spremljali na našem kanalu, čas “koronakrize” pa je idealen, da evropske spektakle Maribora iz sezone 2014/15 znova pospremite v družbi Sportkluba.

A gremo po vrsti, najprej se je potrebno spomniti, kako so se vijoličasti bojevniki po treh zaporednih uvrstitvah v skupinski del Evropske lige uspeli prebiti v Ligo prvakov. Prvo poglavje nogometne pravljice se je začelo pisati 15. julija 2014, ko je Maribor gostoval pri bosanski ekipi Zrinjski. Na prvi tekmi zadetkov nismo videli, povratno tekmo pa so slovenski prvaki dobili z 2:0 in se uvrstili v naslednji krog. Žreb jim je že takrat namenil spoštovanja vrednega nasprotnika, izraelsko ekipo Maccabi Tel Aviv. Prvo tekmo je gostil Ljudski vrt, vijoličasti pa so pod taktirko Anteja Šimundže do zmage prišli šele v sodnikovem dodatku. Povratna tekma je bila neverjetna in polna preobratov. Junak Maribora je postal Agim Ibraimi, ki je dosegel dva gola (2:2), slovenski prvaki pa so si z napredovanjem v play-off Lige prvakov že zagotovili evropsko jesen.

Maribor se je tretjič zapored uvrstil v zadnji krog kvalifikacij najelitnejšega klubskega tekmovanja na svetu, v zvezdah pa je bilo zapisano, da preboj med elito uspe pod taktirko Šimundže, ki je z Mariborom igral v Ligi prvakov že kot igralec in se tudi podpisal pod prvi gol vijoličastih v skupinskem delu tega tekmovanja (Kijev, 14. september 1999, Dinamo Kijev – Maribor 0:1). Marsikdo je najverjetneje že pozabil, da je bil prvotni nasprotnik Maribora poljska Legia, ki pa je zaradi birokratske napake dvoboj s škotskim velikanom izgubila za zeleno mizo. Prvo tekmo je vnovič gostil Ljudski vrt, končala pa se je z izidom 1:1. Celtic je prek McGregorja povedel že v 6. minuti, za ekstazo Mariborčanov pa je osem minut zatem poskrbel Damjan Bohar. Povratna tekma je bila nekaj posebnega, igralci Maribora so bili vso poletje zelo samozavestni in 26. avgusta 2014 poskrbeli za pravljico s srečnim koncem. Športni direktor Zlatko Zahovič je dočakal Ligo prvakov, usoda pa je želela, da odločilni gol doseže Zahovičev talisman – Marcos Tavares.

28. avgusta je v Monte Carlu sledil žreb skupin Lige prvakov. Mariborčani so dogajanje spremljali zelo mirno, brez pretirane evforije, žreb pa jim je namenil srednje zahtevno in zelo zanimivo skupino G. Ljudski vrt je v sezoni 2014/15 gostil Chelsea z Josejem Mourinhem na klopi, Sporting z Luisem Nanijem na zeleniciin Schalke s Klaasom-Janom Huntelaarjem ter Ericom Maximom Choupo-Motingom v napadu. Zahovič je po žrebu med drugim povedal: “Veseli me, da imamo v skupini predstavnika Portugalske, ki je moj drugi dom. Za Sporting res nisem nikdar zaigral, sem ga pa redno premagoval.

Luka »majstoreeeeeeeeeeee«
Skupina G je jesenski del Lige prvakov začela 17. septembra. Maribor je v 1. krogu gostil Sporting iz Lizbone, že prva tekma pa je dokazala, da vijoličasti tudi v skupinskem delu elitnega tekmovanja ne bodo samo statisti. Portugalski velikan je v tisti sezoni sestavil izredno kvalitetno moštvo, glavni zvezdnik pa je bil, jasno, otrok Sportinga Luis Nani. Danes 33-letni član Orlando Cityja se je leta 2014 kot posojen nogometaš Manchester Uniteda vrnil domov in znova spomnil na svoje zlate čase. Že v prvem krogu je nekajkrat opozoril nase, prav njegova individualna kvaliteta pa je bila odločilna v 80. minuti, ko so Portugalci povedli. Maribor se ni predal in ob glasnem vzpodbujanju navijačev dočakal čudež. To je bil večer, ko se je rodil nov tandem, naveza oče – sin v NK Maribor. Šimundža je v 81. minuti v igro poslal Luko Zahovića, ki je v sodniškem dodatku izkoristil nespretnost Sportingovih branilcev in žogo poslal za hrbet Ruia Patricia. Ljudski vrt je eksplodiral, eksplodirala pa sta tudi naša komentatorja Goran in Dejan Obrez. Maribor je prišel do točke, nekaj dodatnega denarja – lahko bi rekli sanjski začetek.

Dve tekmi v gosteh, nov remi in poraz v Londonu
Mariborčani so tekmovanje nadaljevali z dvema tekmama v gosteh. Po točki proti Sportingu je sledilo epsko gostovanje v Gelsenkirchnu, kamor se je podalo več kot 1000 navijačev Maribora. Njihovi junaki jih niso razočarali. Odigrali so noro tekmo in bili zelo blizu svoji prvi zmagi med evropsko elito. Slovenski prvaki so povedli v 37. minuti, ko je Bohar z natančnim zaključkom kronal eno izmed lepših akcij Maribora v tisti sezoni, Nemci pa so se do točke dokopali v drugem polčasu. Nesrečni Mitja Viler je žogo slabo izbil in na pladnju ponudil priložnost za izenačenje. Huntelaar je darilo z veseljem sprejel in v 56. minuti poskrbel za končnih 1:1.

Po reprezentančnem premoru se je Liga prvakov vrnila 21. oktobra, Maribor pa se je takrat odpravil v London. Zahovič in Šimundža sta se pomerila z enim izmed trenerskih idolov športnega direktorja vijoličastih Josejem Mourinhem, ki je modre iz Londona popeljal do visoke zmage. Na Stamford Bridgu je sicer Maribor začel pogumno, a nato prejel kar šest golov. Eden Hazard in druščina so poskrbeli za do takrat najhujši poraz Maribora v skupinskem delu evropskega tekmovanja.

»Ah, zame je bila to top tekma. Ker so bili fantje izjemno samozavestni, v dvoboj so krenili noro. Videl sem prestrašene obraze Chelseajevih igralcev, Mourinho je začel kričati na Oscarja in še nekatere igralce, da naj zaigrajo resno. Bili so presenečeni, ker niso navajeni, da se ekipa z vzhoda tekme loti na takšen način. Nismo se postavili na svojo polovico, ampak smo si prizadevali igrati nogomet, toda potem se je zgodilo, kar se pogosto dogaja. Ko slabša ekipa pomisli, da lahko, potem je konec. To se je pripetilo tudi nam in potem se je vse obrnilo na stran gostiteljev. Toda ta preizkušnja nam je dala ogromno,« je o gostovanju v Londonu po koncu jesenskega dela sezone v intervjuju za Ekipo povedal Zahovič.

Chelsea v Mariboru, do zmage zmanjkali centimetri
5. novembra se je začela druga polovica skupinskega dela Lige prvakov. Maribor je imel pred tekmo 4. kroga na svojem računu dve točki in bil še naprej v igri za evropsko pomlad. Sledil je nov obračun s Chelseajem, tokrat v Ljudskem vrtu in v družbi Sportkluba. V zraku se je znova čutilo, da bo to poseben večer. Mourinho je na zelenico poslal najmočnejšo enajsterico, bil je prepričan, da so njegovi fantje pred novo zmago, a se vijoličasti s tem niso strinjali. Maribor je tokrat začetno zbranost in borbenost ohranil skozi vso tekmo, za najlepši trenutek tekme pa je v 50. minuti poskrbel Agim Ibraimi, ki je z norim strelom z roba kazenskega prostora matiral velikana v vratih Chelseaja, Petra Čecha. Tokrat je v napadu ob Ibraimiju začel Luka Zahović, ki je imel kmalu zatem na voljo zaključno žogo, a je žogo z neposredne bližine poslal mimo gola. Maribor je bil za zapravljeno priložnost kaznovan v 73. minuti, ko je zadel Nemanja Matić, drame pa še ni bilo konec. V zaključku tekme so si gostje priigrali 11-metrovko in zdelo se je, da bo Maribor, ki je bil v drugem polčasu tako blizu vodstvu z 2:0, na koncu ostal celo praznik rok. Žogo je na belo piko namestil Eden Hazard, ki pa ni uspel premagati mariborske hobotnice Jasmina Handanovića – vratarja, ki je z norimi obrambami v vsaki evropski sezoni reševal Maribor.

»Trener Chelseaja je govoril, da mu je ekipo uspelo motivirati, vendar ni vedel, kaj ga čaka v Ljudskem vrtu. Znova smo odigrali odlično. Če bi Luka zadel za 2:0, bi bilo konec, potem je vse skupaj popravil Handanović. Zato ni čudno, da sem tri dni zatem dobil esemes sporočilo od Mourinha, da jim je bilo v Liverpoolu lažje kot v Mariboru. In tako smo odigrali po porazu z 0:6. To je velika stvar. Ko sem videl odziv Mourinha ob polčasu, ko je v igro poslal drugega napadalca, sem vedel, da Chelsea nima možnosti. Oziroma da bo šlo vse v našo smer. Ko kdo proti Mariboru v Ljudskem vrtu v igro pošlje še drugega napadalca, ne zmaga. Kdorkoli je na nasprotni strani. Zakaj? Ker imajo naši igralci nogometne principe, po katerih jim ustreza več prostora, ki ga dobijo ob dveh nasprotnih napadalcih. Znajo odigrati v takšnih razmerah, so zelo nevarni,« je o spektaklu s Chelseajem razmišljal Zahovič.

Za konec Lige prvakov še dva poraza
Maribor je bil po točki s Chelseajem znova živ v boju za evropsko pomlad. Do konca skupinskega dela sta bila še dva kroga – tekma s Sportingom v Lizboni in domača tekma s Schalkejem. Maribor je bil pred tekmo v Lizboni odločen, da napade zmago, a so se načrti hitro sfižili. To ni bil večer Maribora in Zahovič je tokrat moral priznati poraz proti enemu izmed največjih rivalov iz časov njegove igralske kariere. Sporting je tekmo dobil s 3:1, za vse gole na tekmi pa so poskrbeli člani portugalskega velikana.

»Da bi danes premagali Sporting, bi se nam moralo poklopiti vse. A eno je želja, drugo pa realnih 90 minut. Danes smo igrali proti fantastičnemu Sportingu in tako, kot je Maribor igral danes, tako se ne da zmagati. Proti takšnemu nasprotniku ima lahko Maribor dobrih prebliskov, kolikor hoče, ampak ne moreš zmagati. Takšen Sporting lahko premaga Real Madrid, kaj šele Maribor,« je bil po tekmi prepričan Zahovič.

Zadnjo evropsko tekmo Maribora v sezoni 2014/2015 ste lahko pospremili v družbi Sportkluba. Chelsea si je že pred zadnjim krogom zagotovil prvo mesto v skupini, Maribor pa je bil še vedno v igri za tretje mesto, ki bi zagotavljalo izločilne boje v evropski ligi. Za preboj na tretje mesto so vijoličasti potrebovali zmago proti Schalkeju, ki pa je pred zadnjim krogom upravičeno sanjal tudi o drugem mestu v skupini in s tem o osmini finala Lige prvakov. Sportklubova ekipa je znova pripravila dolg studio z lepim številom prispevkov, v studiu pa se je razgovoril tudi športni direktor Zahovič. ZZ Top je verjel v svoje fante, a že pred tekmo opozarjal, da Schalke v gosteh igra celo bolje kot doma. Na žalost slovenskega nogometa se je to potrdilo in v izredno hladnem decembrskem večeru je Schalke v Ljudskem vrtu slavil z 1:0, edini gol na tekmi pa je v 62. minuti dosegel takrat še mladi dragulj nemškega nogometa Max Meyer.

Izplen Maribora v Ligi prvakov je bil na koncu lep. Gledano iz tekmovalnega zornega kota je Maribor proti vsaki ekipi osvojil po eno točko in več kot dostojno predstavljal slovenski nogomet, s tremi točkami pa so vijoličasti še dodatno napolnili svojo blagajno. Maribor je sicer na koncu za nastope v kvalifikacijah in v skupinskem delu zaslužil 13,775 milijona evrov, predstavil pa tudi nekaj pomembnih igralcev, ki so v naslednjih letih še dodatno napolnili klubsko blagajno. Omeniti velja predvsem Petra Stojanovića in Luko Zahovića, ki sta kasneje postala tudi slovenska reprezentanta.

Podoživite sezono 2014/2015 v družbi Sportkluba in si znova oglejte vse domače tekme Maribora v skupinskem delu Lige prvakov iz omenjene sezone.