Javili so se iz Madrida: Sodniki rešitelji Barcelone

Liga prvakov 18. Maj 202018:24 > 19:00
Alex Caparros, Getty Images Sport

Priznanje angleškega sodnika Marka Clattenburga, da je Sergio Ramos v finalu Lige prvakov leta 2016 dosegel gol iz prepovedanega položaja je odprlo Pandorino skrinjico. Najprej so katalonski mediji predstavili zgodovino "kraj" madridskega Reala, zdaj pa prihaja protinapad iz prestolnice Španije.

Članek, ki so ga napisali pri El Mundo Deportivo in v katerem so bile izpostavljene sporne situacije v korist Reala (ne proti njemu) je postal viralen. In to ne samo v Kataloniji ampak tudi širše. Ker je Real hkrati eden najbolj priljubljenih in osovraženih klubov je besedilo padlo na plodna tla. Sledila je pričakovana reakcija. Mediji iz prestolnice Španije so se “spomnili” tudi tekem največjih tekmecev na katerih so bili čaščeni s strani sodnikov. Še posebej deljen je zapis madridskega časnika Ok Diario v katerem je naštetih kar precej tekem, sodnike pa so poimenovali rešitelji Barcelone.

1. Polfinale Lige prvakov 2009. Chelsea 1:1 Barcelona (prva tekma 0:0)

Kadar se omenjajo največje “tatvine”, ne samo pri Barceloni ampak tudi nasplošno v nogometu morda prvo mesto zasede masaker Chelseaja na Stamford Bridgeu. Norveški sodnik Ovrebo je dodobra oškodoval Chelsea, ko je bilo kar nekaj sumljivih sodniških odločitev v korist Barcelone pri vodstvu modrih z 1:0 in jim s tem omogočil, da do konca ostanejo v igri za napredovanje. In prav to se je zgodilo potem, ko je Barcelono v finale z golom popeljal Andres Iniesta

2. Finale Lige prvakov 2006. Barcelona 2:1 Arsenal

Že v 18. minuti je Barcelona prišla do številčne prednosti potem, ko je čisti prekršek nad Samuelom Eto’ojem storil Jens Lehmann izven kazenskega prostora. V nadaljevanju akcije je takrat Giuly dosegel zadetek, ki pa je bil razveljavljen saj je bila igra zaustavljena. Mimogrede, tu je igralcem Barcelone očitano, da je Giuly skočil pred sodnika in ga prosil naj Lehmannu pokaže rdeči karton kar naj bi nakazovalo, da je bilo za njih pomembneje imeti igralca več v preostanku tekme.

3. Polfinale Lige prvakov 2006. Barcelona 0:0 Milan (prva tekma 1:0)

Po zmagi na San Siru je imela Barcelona idealno priložnost, da delo dokonča na svojem Camp Nouu. A stvari so skorajda šle v drugačno smer. V 60. minuti je za goste gol dosegel Andrej Ševčenko. Sodnik Markus Merk pa ga je razveljavil, ker je bil storjen pred tem prekršek nad Carlesom Puyolom, ki pa naj bi ga videl “samo” nemški sodnik.

4. Osmina finala Lige prvakov 2011. Barcelona 4:1 Arsenal (prva tekma 1:2)

Čeprav sam rezultat kaže drugače se je tudi na tej tekmi odvijala prava bitka. Arsenal je v 53. minuti uspel doseči zadetek za 1:1 toda nato je na sceno prišel sodnik Massimo Busacca, ki je zelo hitro izključil Robina Van Persieja. Na koncu je Barci uspelo zabeležiti prepričljivo zmago in se v isti sezoni tudi okronati z naslovom v Ligi prvakov.

5. Polfinale Lige prvakov 2011. Real Madrid – Barcelona (0:2 ; 1:1)

Kar verjetno najbolj boli navijače madridskega Reala je poraz v polfinalu Lige prvakov leta 2011. Pri Barceloni so prišli do velike zmage pa čeprav šele po rdečem kartonu, ki ga je zaradi prekrška nad Danijem Alvesem prejel Pepe. Madridski kolegi so navedli, da stika sploh ni bilo. Pritožujejo se tudi nad neupravičeno razveljavljenim golom Higuaina na povratni tekmi za 1:1 potem, ko je sodnik Frank De Bleeckere dosodil prekršek v napadu s strani Cristiana Ronalda. Real je pozneje dosegel zadetek za 1:1 toda časa za preobrat je bilo premalo.

6. Osmina finala Lige prvakov 2016. Barcelona 6:1 PSG (prva tekma 0:4)

Potem, ko so Parižani na prvi tekmi slavili s 4:0 je bilo malo takšnih, ki so verjeli, da lahko Barcelona na povratni tekmi pride do preobrata in napredovanja. Toda nekaj sodniških odločitev je pripeljalo prav do tega. Na tekmi med drugim ni bila dosojena čisti prekršek nad Angelom Di Mario. Prav tako je Barca dobila sumljivo dosojeno enajstmetrovko.

7. Barcelona 1:0 Inter (prva tekma 1:3)

Čeprav je Barcelona takrat izpadla proti Interju so kolegi iz časnika Ok Diario to tekmo izpostavili pod sloganom “Niso mogli prek Mourinha.” Izstopa pa rdeči karton, ki ga je v 28. minuti prejel Thiago Motta. Kljub temu, da so imeli Katalonci več kot uro igre igralca več na zelenici pa zaostanka s prve tekme niso uspeli izničiti.