Na današnji dan pred 5 leti: Barca je osvojila LP

Liga prvakov 6. Jun 202018:37 > 19:40

Na današnji dan leta 2015 je Barcelona petič osvojila naslov evropskih prvakov. Katalonci so v finalu lige prvakov premagali Juventus.

Denis Doyle/Getty Images

V sezoni 2014/15 smo spremljali dva spektakularna polfinalna dvoboja v najelitnejšem klubskem tekmovanju.

Barcelona se je v polfinalu pomerila z Bayernom. Zasedba Bayerna na prvi tekmi na stadionu Camp Nou je bila zelo zdesetkana. Pep Guardiola je pogrešal svoja najboljša nogometaša – Arjena Robbena in Francka Riberyja. Kljub temu, vratarju Manuelu Neuerju pred spektaklom ni primanjkovalo samozavesti. “Messiju bom pokazal kdo je šef,” so bile besede nemškega vratarja pred prvo tekmo. Argentinec se na to ni oziral in uprizoril eno izmed najboljših posamičnih predstav v zgodovini nogometa. Katalonci so tekmo bolje odprli in nanizali nekaj priložnosti, a Bavarci so se dolgo časa dobro zdržali. Nato pa je na sceno stopil najboljši nogometaš na svetu. V 77. minuti je z močnim strelom z roba kazenskega prostora načel mrežo Bayerna. 3 minute kasneje smo bili priča eni izmed največjih mojstrovin vseh časov. Messi je prejel žogo 30m od nasprotnikovih vrat, jo popeljal naprej, zamahnil, Boateng, ki ga je pokrival, je priletel na tla kot padli vojak, nato pa je Messi spodbodel žogo in posušil vratarja, ki se je nedolgo nazaj bahal kako ga bo ustavil. Za končnih 3:0 je po podaji Messija zadel Neymar.

Na povratni tekmi so varovanci Pepa Guardiole zmagali s 3:2, a napredovanje Barce ni bilo ogroženo.

V drugem polfinalnem paru smo spremljali obračun med kraljevim klubom iz Madrida in Juventusom. Prva tekma je bila odigrana v Torinu. V 8. minuti je staro damo v vodstvo popeljal izgubljeni sin Reala Alvaro Morata. Galaktiki so do izenačenja prišli v 27. minuti – v polno je meril Ronaldo. končnih 2:1 je v 57. minuti postavil Carlos Tevez. Argentinec je z izjemnim prodorom iztržil enajstmetrovko, strel iz bele točke pa nato sam realiziral.

Nogometaši Reala so v Madridu želeli postaviti stvari na svoje mesto. Začeli so odlično – v 23. minuti je Ronaldo natančno meril iz bele točke in premagal Buffona. Real je imel rezultat, ki bi ga peljal v Berlin in zdelo se je, da bomo v finalu spremljali tekmo vseh tekem. V 57. minuti pa je Santiago Bernabeu utišal Morata, ki je še drugič zabil matičnemu klubu. Španec se zadetka ni veselil in v znak opravičila  dvignil roke. V zaključku tekme so varovanci Ancelottija lovili podaljške, a obramba Italijanov je zdržala.

V nemški prestolnici smo spremljali špansko-italijanski finale. Atmosfera na olimpijskem stadionu v Berlinu je bila fantastična, 70 tisoč nogometnih duš je lahko uživalo v izvrstni predstavi. Katalonci so hitro prišli do vodstva. Že v 4. minuti je Neymar dobro preigraval, naredil višek in odlično zaposlil Iniesto, ki se je znašel sam pred Buffonom. Med vsemi prisotnimi na stadionu je morda samo španski virtuoz opazil, da je Ivan Rakitić v še boljšem položaju. Hrvat je sprejel darilo in poslal žogo v nebranjeni del mreže. Barca je bila boljši tekmec, a tudi Juve je bil vse prej kot nenevaren. V 48. minuti je z zunanjim delom stopala zvito streljal Suarez, toda Buffon je njegov poskus odlično obranil. Stara dama je do izenačenja prišla v 55. minuti. Ter Stegen je žogo po strelu Teveza nerodno odbil, nos za gol pa je ponovno pokazal Morata. Barco je zadetek nekoliko zmedel, saj so Italijani po izenačujočem zadetku speljali še nekaj nevarnih akcij, a Katalonci so hitro znova prevzeli pobudo. Messi je vsekakor bil nekoliko zadržan, a je kljub temu predstavljal glavno kreativno noto pri blaugrani. v 68. minuti je žogo povedel naprej in streljal, Buffon je strel obranil, a žogo odbil naravnost na nogo Suareza, ki je žogo zlahka pospravil v mrežo. 3 minute kasneje je zadetek dosegel Neymar – zdelo se je, da je zmagovalec odločen, toda zadetek je bil hitro razveljavljen, saj je sodnik za vrati dobro opazil, da si je Brazilec pri strelu pomagal z roko. Zaključek tekme je bil izjemen – priložnosti so se vrstile na obeh straneh. V 97. minuti je Barcelona je izpeljala dober protinapad v katerega se je, nekoliko nespametno, vključil tudi Pique. Neymar je s Pedrom odigral dvojno podajo, nato pa je brazilski cirkusant premagal legendarnega italijanskega vratarja in postavil končnih 3:1.

Pokal z velikimi ušesi je dvignil Xavi in se elegantno, po 767 nastopih, poslovil od katalonskega ponosa. Slavje v Berlinu je bilo prešerno.