Nizozemska

Katar 2022 11. Nov 202212:20 > 15. Nov 2022 17:51 0 komentarjev
Foto: Guliverimage

Mesto na lestvici Fife: 8.
Konfederacija: Uefa (Evropa)
Vzdevek: Oranje

Selektor: Louis van Gaal (Nizozemska)
Kapetan: Virgil van Dijk
Tržno najdražji igralec: Matthijs de Ligt (70 milijonov evrov)
Najboljši strelec na SP: Johnny Rep (7 golov)

Čeprav so Nizozemci manjkali na zadnjem svetovnem prvenstvu 2018 v Rusiji, pa bodo v Katarju s pomlajeno reprezentanco nastopali kot nosilci in favoriti skupine A. Za nogometno nacijo, kot je Nizozemska, je osem let prava večnost in po dolgem čakanju bodo oranžni navijači znova prišli na svoj račun.

V svojem enajstem nastopu na mundialih bi si ljubitelji nogometa, zagotovo pa tudi člani izbrane vrste, želeli zasesti tisto mesto, ki ga še nikoli niso. Nizozemci so namreč kar trikratni svetovni podprvaki (1974, 1978, 2010), še po enkrat pa so zasedli tretje (2014) in četrto (1998) mesto.

Da je moštvo v dobri formi, dokazuje spomladansko slavje v skupini 4 lige A v družbi Belgije, Poljske in Walesa, kar je nogometašem iz dežele tulipanov prineslo uvrstitev na zaključni turnir tega evropskega tekmovanja, ki bo marca prihodnje leto potekal na njihovih tleh.

O državi:

Število prebivalcev: 17,53 milijona.

Glavno mesto: Amsterdam.

Jezik: nizozemščina.

Kdo je selektor?

Veliko zaslug za napredek in ponovno vrnitev med najboljših 32 reprezentanc sveta ima selektor Louis van Gaal. Zanj je to že tretje trenersko obdobje na klopi Nizozemske, nazadnje se je na klop domovine vrnil v začetku avgusta lani, ko je prekinil svoj pokoj.

O 71-letnemu prekaljenemu trenerskemu mačku je odveč izgubljati vse besede. Ob svojem imenu ima namreč zapisane naslednje lovorike: nemška, španska (2x) in nizozemska (3x) liga; nemški, španski in nizozemski pokal, z Ajaxom pa je leta 1995 dvignil tudi znamenito lovoriko z velikimi ušesi – pokal za zmagovalca lige prvakov. Kot selektor je največji uspeh z Nizozemci doživel pred štirimi leti, ko jih je v Braziliji popeljal do tretjega mesta.

Od marca dalje je velik zagovornik sistema 4-3-3 v nizozemsko reprezentanco vpeljal sistem 5-3-2. Prepričan je, da se s takim načinom igre da nastopiti tako napadalno kot obrambno. “Nasprotnika lahko povsod spraviš pod pritisk, če igraš dobro. Obenem pa je veliko manj tveganja, da bo tekmec prebil tvojo obrambo v protinapadih, saj imaš na igrišču tri osrednje branilce,” je o spremembi spregovoril van Gaal.

Kakšna je ekipa?

Podobno kot pred osmimi leti je odločitev, da selektor z reprezentanco ne nastopa s tradicionalnim sistemom 4-3-3, na Nizozemskem naletela na veliko kritik. Eden najglasnejših nasprotnikov sprememb je bil kar kapetan izbrane vrste in eden največjih zvezdnikov tulipanov, branilec Virgil van Dijk.

“Ni mi všeč. Selektor se z mojo oceno ne strinja, ob tem pa je tudi zelo jasno izrazil mnenje, zakaj. In kot se večkrat kaže na igrišču, imajo njegove besede smisel,” je dejal član Liverpoola. Ta bo skupaj s soigralcem Matthijsom de Ligtom (Bayern München), ki je s 70 milijoni najdražje ocenjeni igralec Nizozemske v Katarju, tvoril trden obrambni blok oranžnih.

Kapetan Nizozemske Virgil van Dijk. Foto: Profimedia

Močna je tudi zvezna linija, kjer bi po imenih verjetno kot prvega zvezdnika morali izpostaviti Frenkieja de Jonga (Barcelona), a je ob de Roonu, Berghuisu, Simonsu in Taylorju ta zelo uravnotežena.

Veliko moči imajo oranje tudi v napadu. Na Bližnji vzhod je odpotoval tudi Memphis Depay, ki je pri Barceloni letos zbral manj kot 150 minut na igrišču. Zagodla mu jo je poškodba stegenske mišice, zdaj pa bije bitko s časom. Teste zdravstvene službe je že prestal, zdaj se mora vrniti v staro formo. Na prvi tekmi proti Senegalu zagotovo ne bo v začetni postavi, kar je potrdil tudi van Gaal.

Mempis Depay bije bitko s časom. Foto: Profimedia

Za razliko od let z največjimi uspehi se zdi, da bodo Nizozemci še najbolj hendikepirani na položaju vratarja. Kje so časi Edwina van der Saarja, v Južnoafriški republiki pred 12 leti je blestel Maarten Stekelenburg, v Braziliji pred osmimi je bil številka ena Jasper Cillessen. Tokratna trojka je imensko manj poznana, a bo skušala prav zato v miru in tišini opozoriti nase.

Podobno kot celotna nizozemska reprezentanca, ki pred prvenstvom ne spada v ožji krog favoritov, kar bi lahko nogometaši iz zahodne Evrope obrnili sebi v prid.

Seznam Nizozemske za SP 2022:

Vratarji: Justin Bijlow (Feyenoord), Andries Noppert (Heerenveen), Remko Pasveer (Ajax Amsterdam)

Branilci: Nathan Ake (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Virgil van Dijk (Liverpool), Denzel Dumfries (Internazionale), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Matthijs de Ligt (Bayern Munich), Tyrell Malacia (Manchester United), Jurrien Timber (Ajax), Stefan de Vrij (Inter Milan)

Vezisti: Steven Berghuis (Ajax), Frenkie de Jong (Barcelona), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (Atalanta Bergamo), Marten de Roon (Atalanta Bergamo), Xavi Simons (PSV Eindhoven), Kenneth Taylor (Ajax)

Napadalci: Steven Bergwijn (Ajax), Memphis Depay (Barcelona), Cody Gakpo (PSV), Vincent Janssen (Antwerp), Luuk de Jong (PSV), Noah Lang (Club Brugge), Wout Weghorst (Besiktas)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!