Kolumna: Jose Mourinho – strokovnjak za neuspeh?

Laurence Griffiths/Getty Images

Tako zelo veliko je odvisno od finala Evropske lige, da v primeru poraza le tam, Joseja Mourinha lahko označimo za strokovnjaka za neuspeh. Zakaj?

Na čisto enostaven način lahko opišemo letošnjo sezono Portugalca na klopi Manchester Uniteda. Konstantno jamranje, neverjeten narcizem, zvrhana mera izgovorov, napadi na Luka Shawa – igralca, ki je skoraj izgubil kariero med igranjem za United – in arogantnost na sploh. Primerjajte to z Antoniom Contejem, trenerjem, ki je povsem navdušil angleško javnost, in dobili boste razliko. Razliko, ki je Chelseaju prinesla naslov, Unitedu pa sramotno šesto mesto.

Rdečim vragom manjkata energija in dinamika v igri. Menedžer, ki je osvojil tako zelo veliko, se mora znova dokazovati. V večini aspektov igre je United obstal. Nekateri bi si celo upali reči, da je nazadoval. Četrtega mesta, ki ga je v predlanski sezoni osvojil Louis van Gaal, rdeči vragi ne bodo zasedli, tako kot tudi ne petega, ki ga je tako zelo kritizirani Nizozemec osvojil lani.

Legenda kluba Roy Keane je prejšnji teden dejal, da je zaostanek za Chelseajem sramoten. Da zmaga v Evropski ligi ne bo uspeh. Uniteda sicer ni lahko premagati, nenazadnje so imeli najdaljši niz brez poraza v letošnji sezoni, a kaj ko “ne znajo” dati gola. V napadu so statični, brez ideje, Henrikh Mkhitaryan in Juan Mata, dva izrazita “playmakerja”, pa ne znata povleči voza.

Getty Images

Razsipavanje z denarjem – brez uspeha
Manchester United bi moral biti boljši. Izvršni direktor Ed Woodward se je v zadnjih časih spremenil v zelo radodarnega Božička. Poleti je za Baillya, Mkhitaryana in Pogbaja plačal 145 milijonov funtov. Pripeljal je Ibrahimovića. Tu sta še Anthony Martial, lani čudežni deček evropskega nogometa, in Marcus Rashford, morda še najbolj svetla točka v letošnji sezoni. Četrto mesto je najmanj, kar bi moral doseči. Pa še to bi bilo premalo. S to ekipo bi se Alex Ferguson sprehodil do naslova, v to sem prepričan. Mogoče bi dodal še dominantnega osrednjega branilca, vodjo oziroma njegovo podaljšano roko na igrišču.

Je letošnja sezona v vsakem primeru neuspešna?
Angleški novinarji so Mourinha pred kratkim vprašali, ali bi lahko sezono označili za neuspeh, če United izgubi v finalu Evropske lige 24. maja. Mourinho je odvrnil, da bi bilo to smiselno reči, a meni se je porodilo še eno vprašanje. Bolj zanimivo vprašanje. Jose, ali lahko to sezono označimo za neuspešno tudi, če United osvoji naslov v Stockholmu? Evropska liga je lahko slaba tolažba, za takšen klub kot je Manchester United nič več ko to.

Angleži tega tekmovanja ne jemljejo resno. Ko ga je leta 2013 Chelsea osvojil, ga je angleška javnost kritizirala. Navijači Londončanov so dobili občutek, da bi jih moralo biti sram, ker so slavili. Vseeno to tekmovanje nikakor ne smemo označiti za neresno. Zadnji štirje zmagovalci so Sevilla, Chelsea, Atletico Madrid in Porto. Slabe ekipe ga ne osvajajo in – z izjemo zadnjih trenutkov tekme proti Celti – se je United do finala prebil na dokaj rutiniran način. V svoji bogati evropski zgodovini je Evropska liga, pred tem pokal UEFA, je edina lovorika, ki v vitrinah Old Trafforda še manjka. Z zmago nad Ajaxom bi vsekakor dodal še zadnji manjkajoči del mozaika.

Izgubi proti Ajaxu in….
Premagaj Ajax in sramotno šesto mesto v prvenstvu bo šlo v pozabo. Premagaj Ajax in spet boš igral v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju. Premagaj Ajax in Unitedu zagotovi še edino manjkajočo lovoriko. Sliši se lepo, toda…

Izgubi proti Ajaxu in čaka te ogromno vprašanj. Izgubi proti Ajaxu in se še za eno leto poslovi od Lige prvakov. Izgubi proti Ajaxu in, ja…. Slabši boš kot Louis van Gaal.

Zanimivo bi bilo vedeti, ali se Mourinho zaveda ironije okoli njega. Tako zelo veliko je odvisno od tega, če bo United osvojil Evropsko ligo, da se preprosto ne bo mogel pritoževati, če ga v primeru poraza označimo za strokovnjaka za neuspeh.

Getty Images