Kitajci pripravljajo nov pravilnik za Super ligo

Getty Images/Mike Hewitt

Carlos Tevez in Brazilec Oscar zagotovo nista zadnji superzvezdnika, ki sta se odločila obogatiti svoj transakcijski račun z igranjem v kitajski ligi. A zna se zgoditi, da bomo v prihodnosti v ligi države z največ prebivalci na svetu videli manj tujcev, saj zveza pripravlja nova pravila.

Kvaliteto nogometa v kitajski Super ligi so v zadnjih letih močno dvignili kvalitetni tujci, za katere so klubi odštevali velike vsote denarja. Po trenutnih pravili lahko vsak klub registrira štiri tujce in enega nogometaša iz držav članice Azijske nogometne zveze. Pravilo poznamo pod imenom 4+1, a od leta 2017 se obetajo spremembe. Obeta se znižanje kvote tujcev, po predlogu zveze bi lahko v prihodnje klubi registrirali tri tujce in enega nogometaša iz azijskih držav.

Število tujcev pa ni edina sprememba, ki jo predlaga Kitajska nogometna zveza. Obetajo se tudi restikricija glede porabe denarja.

“V zvezi se zelo trudimo, da bi v domačo ligo spravili čimveč kapitala in svetovni igralcev. Prihod kvalitetnih tujcev dviga kvaliteto nogometa, viša pa tudi zanimanje navijačev za svoje klube. Ob vsem tem je zelo pomembno tudi to, da ne pozabimo na domače fante, med katerimi je nekaj velikih talentov, ki bi ob prevelikem številu tujcev bili zapostavljeni. Zato bomo klubom poslali predlog z novimi pravili glede števila tujcev in porabe denarja.”

Klubi morajo do 29. decembra podati izjavo, če se s predlogom strinjajo. Nova sezona se na Kitajskem začne marca 2017.