Če hočete v premier ligo vam grozi bankrot

Premier Liga 10. Okt 201713:33 > 13:36
Getty Images

ngleški nogometni klubi tvegajo bankrot, s tem ko lovijo napredovanje v elitno premier ligo. V njej se novi klubi, ki skušajo slediti že uveljavljenim premierligaškim moštvom, soočijo z "ekonomsko izčrpanostjo", ugotavljajo finančni strokovnjaki, po poročanju STA.

Michael Regan/Getty Images

Med sezonami 2008/09 in 2015/16 se je iz druge lige, championshipa, v prvo ligo, premier ligo, uvrstilo 19 klubov, od tega Hull, Norwich in QPR dvakrat, Burnley pa trikrat. Od vseh je le Crystal Palacu uspelo, da ni posloval z izgubo. V povprečju je 19 moštev v povprečju delalo izgubo 300.000 funtov na teden, je v poročilu zapisalo finančno-analitično podjetje Vysyble, poroča STA.

Večina klubov je v svoji prvi premierligaški sezoni beležilo dobiček, toda po štirih letih je le eden od teh ostal izven rdečih številk. Eden od treh klubov je po prvi sezoni izpadel iz elitne druščine, dva od treh sta izpadla v treh sezonah, poročilo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Roger Bell iz Vysyble ugotavlja, da lastniki klubov in navijači verjamejo, da napredovanje v premier ligo pomeni “zlato vstopnico za bogastvo”, v resnici pa je obstanek v ligi ustvarjanje izgube. Novince v premier ligi finančno izčrpavanje vodi v dolgoročne težave, saj ob izpadu v ligo championship ne dobijo več veliko denarja.

Kot so ugotovili v poročilu, so Blackburn, Bolton in Fulham lepi primeri tovrstnih težav, v podobnih sta Aston Villa in Sunderland.

Vodstvo premier lige poročilo še ni komentiralo, tiskovni predstavnik pa je dejal, da je liga v dobrem finančnem stanju.