Pred 23. krogom v PL: Naj jih premaga pač Liverpool

Premier Liga 12. Jan 201815:06 > 15:18
Getty Images Sport, Michael Regan

Ni lepšega kot vrnitev. Po številnih pokalnih razburljivostih in naposled uspavanki na že drugem londonskem derbiju v enem tedenu ali na prvem polfinalu Ligaškega pokala ugotavljamo le: Razlika je očitna, razlika med Premier ligi in katerimkoli drugim tekmovanjem.

Getty Images

Zato čimprej nazaj v nogometni raj! 23. krog prinaša nekaj čudovito-zanimivih obračunov.

Chelsea mora zmagati! Po kar treh zaporednih remijih bi mu zmaga proti Leicester Cityju prišla še kako prav. Morebiten zadetek Alvara Morate pa bi prešernost Chelseajevega sobotnega večera sploh nadgradil. Leicester City za londonske modre tradicionalno ni grožnja, toda virus nezadostne učinkovitost pred nasprotnikovimi vrati morda še kar ni premagan. Prva ekipa aktualnih angleških prvakov, ki je nastopila tudi pred tremi dnevi v pokalnem polfinalu, ne bo najbolj spočita, bo pa zato še toliko bolj lačna uspeha. Tiémoué Bakayoko zaradi površnosti v zadnjem času ne bo nastopil. Lahko pa se zgodi, da bo za premierni nastop pri domačih že pripravljen Ross Barkley. Novoprišlek iz Evertona že vsaj šest let velja za veliki up angleškega nogometa. Toda minulih 15 mesecev njegove kariere je doseglo tudi najnižje lege. Možno je, da bo Barkley po poškodbi spet presenetil. Dvomi se pojavljajo ob pomisli, da je pri Chelseaju tisti, ki se mu podaja največ, Eden Hazard. Barkley je podobno razvajen. Vsekakor pa velja, da je Chelsea za pičlih 15 milijonov funtov za 24-letnika z Evertonom sklenill odlično kupčijo. Še to. Lani je Chelsea, obakrat s 3:0, Leicester City odpravil, in to brez težav. Septembra je bilo 1:2.

Sobota bo v resnici ena sama velika negotovost. Crystal Palace, naj bi, če misli s svojo vrnitvijo v varno območje sredine ali pač sredice lestvice nadaljevati resno, Burnley premagal. Gotovo pa je, da Burnley ni pozabil, kako se pragmatično brani in usodno proti-napada. Naj imajo domači v zadnjem obdobju občutno boljšo točkovno bero kot njihov tekmec, se mi zdi tu najbolj smiselno dvakrat premisliti na koga bi stavili. James Tarkowski je v dosedanjem prvenstvu zakrivil največ 11-metrovk. Tisti, nad katerim so bili storjeni prekrški za največ dosojenih 11-metrovk pa je Wilfried Zaha. Bi kdo v dvobojih teh dveh prepoznal možnost nadaljevanja komplementarnega niza.

Na obračunih, na katerih ne nastopa njihov mladi kapetan Jamaal Lascelles, Newcastle ne zmaguje. Odličen centralni branilec je znova poškodovan. Vseeno je težko je verjeti, da bi novi trener Swanseaja Carlos Carvalhal minuli prosti vikend izkoristil kar za vsesplošno-čarobno preobrazbo svoje ekipe. Ta ima porazno statisiko v sekciji streli na nasprotnikov gol. Tu se pogovarjamo o mikro vrednostih. Celo takih, ki že ogrožajo lanski neslavni rekord Middlesbroughja, ki je, kot vemo, iz Premier lige nato izpadel.

Posebna sta tudi para HuddersfieldWest Ham in WatfordSouthampton. Sodba o mogočem razcvetu kogarkoli iz zadnje omenjene četverice zgolj na osnovi medprazničnih izidov je zelo naivna. Zato je najbolj racionalna preostala ideja tista o neporaženosti. Vsi štirje krvavo potrebujejo točke.

Mogoče te kočno le doseže West Brom, pa čeprav ni zmagal že skoraj pol leta. S točkami, ja, s točkami kakopak mislim na množino, ne pa zgolj na ednino.

Ni se bati, da Tottenham ne bi prevladal nad Evertonom. Zakaj sem v to prepričan? Zato, ker so Spurs brez pomislekov močnejši, moštva trenerja Sama Allardycea pa v takih primerih vedno pokleknejo. Cenk Tosun kot nova Evertonova napadalska zvezda bo dočakal premierligaško premiero, toda ta ne bo kaj prida. Turški reprezentančni napadalec za udariti prepoznaven pečat na igro svojega novega kluba najbrž potrebuje več kot pa le teden uvajanja.

V minuli sezoni se je tekma Bournemouth-Arsenal razvila v hudo napet zaključek. Bilo je kar 3:3. Za Arsenal bo v nedeljo, tako kaže, prav zadnjič nastopil Alexis Sanchez.

To pa bo le ogravanje za novo premierligaško klasiko. Manchester City v gosteh pri Liverpoolu ni zmagal že vrsto let. Ok, Liverpool brez Philippea Coutinha je načeloma šibkejši, a zato še bolj Kloppov, da ne rečem Kloppovski! Liverpool bo poskušal v visoko-napetostnim pressingom, kajti njegova obramba – zdaj z vgrajenim čvrstim in tudi hitrim Virgilom Van Dijkom – ne bi smela biti tako ranljiva kot je bil do sedaj. Levi zadnji položaj je Cityjev najšibkejši člen, Mo Salah na Liverpoolovi desni napadalni polovici pa je ravno obratno od kakšne šibkosti. Je tu pričakovati razpoke, ki jih sicer pri fantastičnem Manchester Cityju ni prav lahko odkriti.

Atomski nogomet naj se izteče v nov praznik za gledalce. Če pa bo Liverpoolu res uspelo maščevati katastrofo z začetka prvenstva, ko je bil na Etihadu v svojo blagajno prisiljen spraviti petardo, pa se rdeči vod Jurgena Kloppa prav nikomur ne dodatno zameril, kaj.

V ponedeljek imajo novo epizodo iz zmagovalne nanizanke lažjega značaja na programu navijači Manchester Uniteda. Pa naj bo do takrat naslednik Marka Hughesa, odstavljenega trenerja Stoke Cityja, že znan, ali pa še ne.

Mar 23. krog v Premier ligi res ne izgleda lepo? Čudovit bo.