Verjemite, dal ga bo Liverpoolu

sportklub

V tem blogu sem se poigral z mislijo, da bo Wayne Rooney rekordni 250. zadetek v dresu Manchester Uniteda dosegel na tekmi proti največjemu rivalu Liverpoolu. Kako sladko, kako prikladno. Da ne iščem alibijev v naprej: nisem se poigral z mislijo, pač pa sem napovedal takšen scenarij.

Jasno je, da Rooney več ni takšen strah in trepet nasprotnikovih obramb, kot je bil nekaj sezon nazaj. Jasno je tudi, da v tej sezoni več ni prvi zvezdnik Manchester Uniteda. Pri rdečih vragih je izgubil mesto v začetni enajsterici, zdi pa se tudi, kot da ima kakšen kilogram preveč.

Fant, ki je odraščal na ulicah Liverpoola, z vsem srcem in dušo navijal in kasneje igral za Everton, bil sovražno vzgojen proti Liverpoolu, bo kmalu najboljši strelec Manchester Uniteda, kluba, ki v Liverpoolu ni prav nič priljubljen.

Na tekmi proti Readingu minuli vikend je Rooney izenačil dolgoletni rekord Bobbyja Charltona. Sir Bobby je za številko 249 potreboval 758 tekem, za Rooneyja jih je bilo dovolj 544. Že pred časom je nogometaš, ki je pri osemnajstih Liverpool zamenjal za Manchester, postal prvi strelec angleške reprezentance.

Zdi se, da Rooneyeva kariera že nekaj časa tone. Sir Alex ga je leta 2013 na tekmi proti madridskemu Realu pustil na klopi, ker je bil prepočasen (igral je Welbeck), David Moyes ga je potem nekako prepričal, da ostane pri Unitedu, pri Louisu Van Gaalu pa je igral na vseh možnih položajih, samo tam ne, kjer je pokazal najboljše predstave v svoji karieri. Rooney obožuje igranje na položaju »desetke«, a ni prav nič klasična desetka. Samo vzemite primer Mesuta Özila, plejmekerja Arsenala, pa vidite razliko. Vizija, podaja, gibanje, tehnika… To imata oba. A Rooney je uličar, odrastel je na ulicah Liverpoola, resno razmišljal o tem, da bi se vrgel v profesionalne boksarske vode, tako da ima nekaj več. Ima tisto predrznost, “fight spirit” kot bi rekli Angleži. Kolikokrat ste v preteklosti Rooneya videli, da se je metal po tleh za žogami, da se je boril kot lev, izbijal žoge iz svojega kazenskega prostora? Večina trenerjev tega ne podpira, “napadalec si, pojdi v napad” bi jih slišal od večine, a Rooney je vedno imel toliko kredita, predvsem pri Sir Alexu, da si je to lahko privoščil. Ker to je pač on. Če mu to odvzameš, ni več Wayne Rooney.

Res je, imate prav – tega je vse manj. Ni niti tistega kriljenja z rokami in kletvic, ko sodnik naredi napako. Osebno pri Rooneyu v zadnjih letih pogrešam prav to. Izgleda, kot da v sebi več nima tiste strasti, včasih tudi sovraštva, ki ga je v zgodnjem delu kariere nekajkrat drago stalo. A dejstvo je, da Rooney več ni star 18 let, pač pa 31 in življenje, predvsem pa nogomet sta ga nekaj naučila.

Ne predstavljam si, kako težko je sprejeti, da kar naenkrat več nisi najpomembnejši igralec v klubu. V tem trenutku si zasedbo Manchester Uniteda lahko predstavljamo brez Rooneya, pa bi si jo lahko nekaj let nazaj? Bi Ferguson s svojimi fanti prišel do finala Lige prvakov leta 2010/11 brez njega? Ne bi, v to sem prepričan. Leto pred tem je United izgubil naslov prvaka, ki je potem romal v roke Chelseaja, ker Rooney na odločilni tekmi proti Londončanom ni igral, Berbatov pa ni mogel stopiti v njegove čevlje. Upam si trditi, da bi leta 2009 morebiten odhod Rooneya bolj prizadel United, kot ga je odhod Ronalda. Naj osvežim spomin, United je sicer naslednje leto izgubil angleški naslov, izpadel v četrtfinalu Lige prvakov, a je bil sezono zatem že nazaj.

Rooney ni pozabil igrati nogometa, prav tako ni prestar. Še vedno ima v sebi vse zgoraj našteto, vprašanje časa je, kdaj bo to spet pokazal. Dejstvo je, da Liverpoolčana v dresu Uniteda ne gre odpisati.

Napoved je drzna. Wayne ni več tisto, kar je bil. Ni več strah in trepet nasprotnikovih obramb. Tekme proti Liverpoolu verjetno sploh ne bo začel v prvi postavi, pač pa bo vstopil za zadnjih dvajset in nekaj minut. Verjamem pa, da nam pripravlja še en bombonček, eno super zgodbo, o kateri bomo lahko pisali v prihodnjih dneh. Zakaj? Ker bo to vrhunec njegove kariere, hkrati pa bo še enkrat utišal vse glasnejše kritike.

Rooney bo rekordni 250. gol v dresu Manchester Uniteda dosegel danes proti Liverpoolu. Zapomnite si.