Tako izgleda Čeferinova nogometna Evropa

Reprezentance 6. Apr 201716:56 > 17:00
Getty Images

Sredin kongres Evropske nogometne zveze je potrdil, da predsednik Aleksander Čeferin uživa veliko podporo pri svojih članicah, obenem pa, da gre za človeka s pronicljivimi idejami, ki v veliki večini primerov naletijo na odobravanje.

Getty Images

Članice so soglasno podprle načrtovane reforme, da si Uefa povrne ugled in kredibilnost. Prihodnji meseci bodo pokazali, ali sta Uefa in Aleksander Čeferin na pravi poti, ne glede na to pa ostajajo odprta številna vprašanja.

Kot poroča STA, enotnost, ki jo je potrdil kongres Uefa, nikakor ne pomeni, da so vsa vprašanja v evropskem nogometu rešena. Dejstvo je namreč, da so želje nacionalnih zvez lahko tudi različne od želja predstavnikov lig in klubov, s katerimi se neprestano pogajajo. Tudi interesi Fife in Uefe niso enaki in predsednika Čeferina čaka težka naloga usklajevanja različnih želja.

Ne glede na spravni govor predsednika Fife Giannija Infantina na kongresu v Helsinkih je jasno, da imata omenjeni krovni organizaciji veliko razhajanje v odnosu do klubskega svetovnega prvenstva. Medtem ko projekt Evropo komajda zanima, si Fifa želi, da bi klubsko svetovno prvenstvo razširili na 32 ekip in da bi se turnir igral poleti. Odprt ostaja tudi smisel pokala konfederacij, ki je sicer generalka za gostitelja svetovnega prvenstva, pravega učinka v primerjavi z drugimi produkti Fife in Uefe pa nima.

“Koledar je zelo natrpan. Trenutno imam velike dvome in ne vem, če imajo ti turnirji prihodnost. Igralci bi igrali kar 300 dni, kar je preveč,” je svoje mnenje o klubskem SP in pokalu konfederacij povedal Čeferin.

Odprto ostaja tudi vprašanje naslednjega pokala konfederacij. Svetovno prvenstvo 2022 bo Katar namreč gostil v zimskem terminu in nogometna Evropa se nagiba proti izvedbi pokala konfederacij 2021. V zimskem terminu zanj tako rekoč ni časa, poleti pa so temperature previsoke, da bi tam zaigrali najboljši nogometaši sveta. Eno od možnih nadomestil za generalko so medcelinske dodatne kvalifikacije.