Toivonen Švede spravil v delirij, brez golov v Zenici

Švedi slavijo veliko zmago nad Francijo. "Galski petelini" so v Stockholmu padli z 1:2, še en derbi večera med BiH in Grčijo se je končal brez zadetkov, senzacijo kroga pa je pripravila Andora, ki je doma z 1:0 ugnala udeleženko minulega EURA, Madžarsko!

Švedi so se z zmago tako izenačili na prvem mestu skupine, saj imajo – tako kot Francozi – sedaj 13 točk. Reprezentanci sta se med seboj pomerili tudi lani 11. novembra, ko so na Stade de France z 2:1 slavili Francozi.

Tokrat je goste do vodstva v 37. minuti popeljal Olivier Giroud, šest minut kasneje je izenačil Jimmy Durmaz, zmago pa je severnjakom v 93. minuti zagotovil Ola Toivonen, ki je Huga Llorisa premagal s prekrasnim zadetkom s polovice igrišča, potem ko je izkoristil grdo napako francoskega vratarja.

Nad zmago Švedov najbrž negodujejo njihovi neposredni konkurenti Nizozemci, ki so sicer danes delo opravili z odliko. Z goli Arjena Robbna, Wesleya Sneijderja, Georginia Wijnalduma, Quincya Promesa in Vincenta Janssna so doma deklasirali Luksemburg in sedaj za obema vodilnima reprezentancama skupine A zaostajajo za 3 točke.

V Zenici sta se udarili Bosna in Hercegovina ter Grčija. Dvoboj, ki bi moral odločati o tem, kdo bo na koncu v skupini H drugi za Belgijo, je postregel z bolj malo priložnostmi na obeh straneh, veliko prekrški, zmagovalca pa tekma ni dala.

Z remijem v Bosni so še najbolj zadovoljni Belgijci, ki so po zmagi nad Estonijo sedaj Grčiji pobegnili na 4 točke prednosti. BiH zaostaja za pet točk. V preostali tekmi večera te skupine je Ciper v izdihljajih srečanja prišel do zmage v Gibraltarju (1:2).

V skupini B je reprezentanci Andore šele drugič v zgodovini nastopanja države na mednarodni nogometni sceni uspelo zmagati v sklopu katerih koli kvalifikacij. Doma so z golom Marca Rebesa minimalno ugnali Madžare in jim tako verjetno dokončno uničili sanje o uvrstitvi v Rusijo. Prve in doslej edine zmage v kvalifikacijah so se Andorci razveselili pred 12 leti, ko so doma premagali Makedonijo, z današnjo pa so na razpredelnici celo prehiteli Latvijo.

V skupini A so Portugalci, ob izdatni pomoči Cristiana Ronalda, ki je zadel dvakrat, v Rigi s 3:0 ugnali Latvijo, vendar se do konca ciklusa ne bodo mogli sprostiti, saj niti švicarska reprezentanca ne “kiksa”. Varovanci Vladimirja Petkovića so na sončnih Ferskih otokih slavili z 2:0 (Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri)

Tudi jutri boste večino tekem kvalifikacij lahko spremljali na programih televizije Sportklub.