Slovenija "zmešala Malto" za jesenski juriš v Rusijo

Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah z 2:0 ugnali Malto in s tem ostali v igri za preboj na SP v Rusijo. Od reprezentančnega dresa se je na najboljši možni način - z zadnjim golom na tekmi - poslovil Milivoje Novaković.

Slovenska nogometna reprezentanca je dosegla zastavljen cilj, premagala Malto in se v skupini F zavihtela na drugo mesto. Na roko ji gre tudi remi Angležev in Škotov v Glasgowu (2:2).

“Soigralci so naredili vse, da mi pripravijo priložnost za gol. Eno od treh sem izkoristil. Stojim za svojo odločitvijo in se poslavljam. V čast mi je bilo igrati za reprezentanco. Kot majhna država smo športna velesila, moramo stati za mladimi fanti, potrebujejo podporo za samozavest,” je po zmagi povedal objokani Novaković, ki so ga soigralci ob zaključku srečanja dvigovali v zrak.

Potek tekme:

Slovenci so v tekmo krenili pogumno in Maltežane, pred 7840 gledalci, hitro napadli. V 5. minuti so gostje približno 35 metrov od gola zrušili Jasmina Kurtića. K žogi je stopil Josip Iličić, a v kazenski prostor poslal prenizko podajo.

Pet minut kasneje je Jokić po levem boku sicer lepo zaposlil Roberta Berića, a je bil Krčan v prepovedanem položaju. Maltežanom je v 13. minuti “ofsajd” zanko uspelo nastaviti tudi Iličiću. Minuto kasneje je po levi lepo prodrl Benjamin Verbič, na žogo je v sredini čakal Robert Berič, a je vratar Andrew Hogg žogo prestregel in jo z nekaj težavami ukrotil.

Pritisk slovenske reprezentance ni pojenjal in že takoj zatem je sledil kot, sicer neuspešen, potem pa v 16. minuti še en prosti strel s kakšnih 30 metrov. Iličić se je odločil za neposreden strel na gol, a je Hogg žogo ustavil.

V 18. minuti sta po kotu na desni kombinirala Nejc Skubic in Iličić, ta je žogo podal na oddaljeno vratnico, kjer je skoraj z mrtvega kota glavo nastavil Antonio Delamea Mlinar ter skoraj presenetil čuvaja mreže.

Ob koncu 21. minute prva lepa priložnost tudi za Malto. V kazenskem prostoru se je znašel Alexander Muscat, zadnji trenutek je prihitel Jokić in žogo izbil v kot. Po predložku v slovenski kazenski prostor je žogo ujel Jan Oblak in v ogenj takoj poslal Verbiča. Ta je opravil z vsemi tremi malteškimi “policaji” in zleve poslal žogo v sredino, kjer je bil za nekaj centimetrov prekratek Berić.

Igrlaec Saint-Ettiena je bil blizu zadetka tudi v 28. minuti, ko je žogo z devetih metrov od gola Malte poslal nekoliko previsoko.

V 34. minuti je izjemno priložnost za vodstvo zapravil Verbič, ki se je znašel iz oči v oči s Hoggom, žogo je z desnico zavrtinčil previsoko, pa še preveč v desno. Najlepša priložnost v prvem polčasu je ostala neizkoriščena. V 37. minuti so gledalci dočakali prvo kazen. Rumeni karton je po vlečenju za dres Iličića dobil Stephen Pisani. Predložek je spet izvedel član Fiorentine, v kazenskem prostoru je po prerivanju z Alfredom Effiongom padel Delamea, valižanski sodnik Simon Lee Evans pa se ni odločil za najstrožjo kazen.

V sodnikovem podaljšku prvega polčasa pa je “bunker” Malte vendarle kapituliral. V kazenski prostor je prodrl Iličić, se otresel enega izmed svojih čuvajev in z levico mojstrsko zadel v daljši vratarjev kot. 1:0 in zelo pomembna iztočnica za drugi polčas!

V drugi polčas so šli Maltežani z eno spremembo, saj je vezista Bjoerna Kristensena zamenjal krilni igralec Luke Gambin. Razmerje moči se ni spremenilo. Varovanci selektorja Srečka Katanca so spet prevzeli pobudo, gostje pa so “taborili” na svoji polovici, a so imeli žogo vendarle več v posesti.

V 51. minuti je gledalcem zastal dih, saj se je iz protinapada kar sam proti golu podal Effiong, vendar si je žogo poslal predaleč naprej in na robu kazenskega prostora ga je s požrtvovalnim štartom na žogo pričakal dragulj madridskega Atletica, Oblak. Dve minuti kasneje so Maltežani poskusili s prvim strelom na vrata v 2. polčasu. Po tleh je preslabotno žogo poslal Gambin.

V 58. minuti je v kazenski prostor spet prodrl najnevarnejši slovenski reprezentant Iličić, eden od Maltežanov ga je spotaknil, Evans pa je bil že drugič mnenja, da to ni dovolj za enajstmetrovko. Sledila je menjava Roman Bezjak – Nik Omladič. Menjali so tudi gostje: Andreja Schembrija je zamenjal najboljši strelec malteške reprezentance v zgodovini te države, zimzeleni Michael Mifsud.

V 64. minuti je iz igre odšel Berić, ob navdušenju publike pa ga je za svojo zadnjo tekmo v reprezentančni karieri zamenjal Milivoje Novaković. Takoj zatem je sledil prosti strel z 20 metrov, ki pa ga je Iličić izvedel površno in zadel živi zid. V 67. minuti sledi natančen strel Verbiča s 17. metrov, Hogg je žogo s skrajnimi silami preusmeril v kot.

Tega je izvedel Iličić, našel Krhina, Štajerec pa je z glavo žogo usmeril kakšna dva metra mimo desne vratnice. Takoj zatem je v 69. minuti Iličić podal Omladiču, novopečeni član Greuther Fürtha je stekel v kazenski prostor in nekoliko sebično (imel je namreč prostega Novakovića) poskusil z desnico in zadel zunanji del mreže.

V 74. minuti je po desni lepo prodrl Skubic, ki je v čudovitem loku, ki je preletel malteške branilce, našel Novakovića, ta si je žogo spustil s prsmi, potem pa meril v Hogga. Novaković je minuto kasneje spet dobil priložnost, da kariero zaključi z reprezentantčnim zadetkom, toda z glavo je bil nenatančen.

V 84. minuti smo si lahko oddahnili. Iličić je dobil podajo na desno stran, v kazenskem prostoru se je odločil za podajo z zunanjim delom stopala, prekrasno darilo pa je v sredini izkoristil Novaković in zadel za 2:0!

V 89. minuti še zadnja menjava na tekmi. Skubica je zamenjal debitant Matej Palčič. Zadnji strel na gol je v 92. minuti sprožil Iličić. Slovenija je dosegla pomembne tri točke v boju za svetovno prvenstvo.

Naslednja kvalifikacijska tekma Slovenijo čaka 1. septembra proti Slovaški v Bratislavi.