Hrvati živijo svoje sanje

Po napeti drugi polfinalni tekmi med Hrvaško in Anglijo so se zmage z 2:1 in uvrstitve v veliki finale veselili naši južni sosedi.

Na Stadiou Lužniki v Moskvi sta se devetič v zgodovini pomerili reprezentanci Hrvaške in Anglije, za prvi finale Hrvaške oz. za finale po davnem letu 1966. Po podaljških so se tega zasluženo veselili Hrvati.

Angleži so že v 6. minuti poskrbeli za nadaljno samozavest in navdušenje navijačev po zgodnjem vodstvu, ko je iz prostega strela zadel Kieran Trippier. Angleži so še naprej vršili pritisk, Harry Kane je dvakrat iz neposredne bližine nastreljal Danijela Šubašića, ob tem pa je Hrvaška kazala bledo igro. Prvi strel na angleška vrata pa je po dobre pol ure sprožil Ante Rebić, a je zanesljivo posredoval Jordan Pickford. Do konca prvega polčasa so Hrvati uspeli vzpostaviti ravnotežje na igrišču, a po 45 minutah je ostalo pri izidu 1:0 za Anglijo.

V drugem polčasu so pobudo prevzeli Hrvati in poskušali priti do priložnosti z visokimi podajami v kazenski prostor, neuspešno, do 68 minute, ko je po podaji Versaljka iz težkega položaja za izenačenje zadel Ivan Perišić. Angleži so se nato odločno podajali v napade, a brez uspeha. Se je pa z lepo priložnostjo na drugi strani izkazal Mario Mandžukić, a je bil na pravem mestu Pickford. Po treh minutah dodatka je sodnik odpiskal konec rednega dela, ki se je končal z rezultatom 1:1.

V podaljšku je v 99 minuti Versaljko dvakrat posredoval pred golom in ohranil izid. Proti koncu prvega podaljška pa so zapretili Hrvati, a se je tudi angleška obramba s Pickfordom na čelu dobro ubranila. Nato pa je v 109 minuti Mandžukić poskrbel za evforijo na stadionu in pred zasloni, ko je z bližine zadel za vodstvo z 2:1. Angleži se po tem niso pobrali, sploh po poškodbi Trippierja, ki je moral z igrišča. Do konca podaljška Anglija z 10 možmi ni dosegla zadetka za enajstemetrovke.

Hrvaška se bo v nedeljo pomerila v velikem finalu s Francijo.