Francija – Hrvaška: vodič po današnjem finalu

Dan Mullan, Getty Images Sport

Finale Svetovnega prvensta 2018, ki bi ga redki predvideli. Soočenje Francije in Hrvaške bo danes ob 17h na Stadionu Lužniki v Moskvi.

Hrvaška stremi k svoji prvi večji mednarodni lovoriki, Francija bo nastopila v svojem tretjem finalu na Svetovnem prvenstvu in skušala dodati drugi naslov po 20 letih iz Pariza.

Francoski trener Didier Deschamps je na svojem tretjem prvenstvu kot selektor, želi pa si postati 3. človek, ki bi osvojil prestižno lovoriko kot igralec in trener. Na hrvaški strani pa je Zlatko Dalić na čelu Ognjenih šele 9 mesecev, a samo 90 minut oddaljen od osvojitve naslova svetovnih prvakov in s tem največjega presenečenja v zgodovini Svetovnih prvenstev.

Hrvaški vidik:‘Sanje, sanje, sanje’

Država s populacijo  4.17 milijona prebivalcev bi v primeru zmage bila druga najmanjša država, ki bi osvojila Mundial. Leta 1930 je slavil Urugvaj s tedanjo populacijo 1.7 milijona. Hrvati so z 20. mestom na Fifini lestvici najnižje uvrščeno moštvo v zgodovini, ki se je uvrstilo v finale, pa je to uspelo 13 različnim reprezentancam. Ne glede na rezultat bo to najboljša uvrstitev naših južnih sosedov na Svetovnih prvnestvih. So že izboljšali prejšnjo najvišjo uvrstitev izpred 20-ih let, ko so končali na 3. mestu, slavili pa so Francozi.

Evforija uvrstitve v finale je preplavila Hrvaško. Na ulicah Zagreba in drugod so množice tisočih ljudi glasno slavili, prepevali, nazdravljali in visoko dvigovali plapujoče rdeče-belo-modre zastave.

”Sanje, sanje, sanje! Hrvaška je v finalu Svetovnega prvenstva,” pravi naslovnica Sportske Novosti in dodaja Dalića med legende po tem, ko so presegli uspeh ekipe iz leta 1998.

Francoski vidik: ‘Celjenje ran od Evropskega prvenstva 2016’

Francija je pred dvema letoma na domačih tleh prišla v finale Evropskega prvenstva, a kljub temu, da so bili favoriti proti Portugalski, so potegnili kratko. Spomini na to še vedno živijo in tokrat krepijo ekipo.

SudOuest ravno v zmagi današnjega finala vidi učinkovito celjenje ran izpred dveh let. ”Tokrat je kontekst drugačen: nogometaši so zrasli in tukaj je Kylian Mbappe.” Napadalec ‘zažiga’, ‘vzbuja strah’ in je eden izmed ‘mnogih francoskih orožij, ki so sposobni zaustaviti hrvaško obleganje’.

Francozi stavijo tudi na bolšo pripravljenost – so namreč bolj spočiti od Hrvatov, saj so svoje polfinale igrali 24h prej, poleg tega imajo manjšo minutažo tekem Svetovnega prvenstva od svojih nasprotnikov, ki so kar dvakrat od treh tekem izločilnih bojev igrali podaljške in streljanje enajstmetrovk.

Kakorkoli, v končni fazi je vse odvisno od igralcev samih, njihove fizične in psihične pripravljenosti. Mogoče pa lahko letošnji finale odloči individualna brilijanca …