Po sijajnem finalu Francija do svetovnega naslova!

Reprezentanci Francije in Hrvaške sta pripravili fantastično nogometno tekmo za zaključek svetovnega prvenstva v Rusiji. Svoj drugi naslov v zgodovini so po zmagi s 4:2 osvojili Francozi!

V uvodnih minutah so Francozi prepustili pobudo Hrvatom, ki so nekajkrat prišli v kazenski prostor, toda do prave priložnosti vendarle ne. Samuel Umtiti in Raphael Varane sta zanesljivo razčiščevala pred vrati Huga Llorisa. Najaktivnejši je bil po levi strani Ivan Perišić, ki se mu je v 11. minuti ponudila največja priložnost, ko mu je podal Ivan Rakitić. Akcija je bila podobna tisti iz podaljška polfinala, ko je Mario Mandžukić odločil dvoboj z Anglijo. Akterja sta bila druga, Peričić pa žoge v ugodnem položaju ni uspel priti do strela.

Po 15 minutah pa so Francozi nekoliko pritisnili. V kazenski prostor so prvič prišli po prodoru Kyliana Mbappeja, v nadaljevanju akcije pa je Marcelo Brozović napravil prekršek nad Antoinom Griezmannom. Napadalec Atletico Madrida je izvedel prosti strel in poslal predložek v kazenski prostor. Visoko je skočil Mandžukić, a bil vseeno prenizek. Žogo je le nekoliko preusmeril in nesrečno je končala v mreži. Danijel Subašić je bil prekratek.

Deset minut so vatreni potrebovali za izenačenje. Perišić je krenil v napad, ko je bil obdan s tremi nasprotnimi nogometaši pa ga je podrl N’Golo Kante ter si prislužil prvi rumeni karton na tekmi. K žogi je pristopil Luka Modrić, ki jo je poslal povsem na desno stran, kjer je bil Šime Vrsaljko. Bočni branilec Atletico Madrida je nadaljeval uigrano akcijo in z glavo podal v kazenski prostor.

Tam je ob Paulu Pogbaju z glavo žogo udaril Mandžukić, zatem jo je bo Blaisu Matuidiju Dejan Lovren. Pred Kantejem je do nje prišel Domagoj Vida, ki je podal na rob kazenskega prostora. Perišić je preigral Kanteja in si jo namestil na levico, nato pa žogo z diagonalnim strelom mimo Benjamina Pavarda in Varana poslal za hrbet Llorisa.

Ponovno je do naslednjega zadetka minilo deset minut. Griezmann je izvedel kot, Matuidi je šel mimo žoge, nato pa je Perišića zadela v roko. Argentinski sodnik Nestor Pitana si je po sporočilu videosodnika ogledal posnetek in pokazal na belo točk. Griezmann je prevzel odgovornost, poslal Subašića v eno, žogo pa v drugo smer za 2:1.

Po zaostanku so Hrvati takoj zapretili. Po podaji z leve je žoga v kazenskem prostoru prišla do Anteja Rebića, ki je ni dobro zadel, pred Mandžukićem pa je posredoval Lloris. Ob koncu polčasa je bilo še nekajkrat vroče v kazenskem prostoru, ko je imela Hrvaška zapored nekaj udarcev iz kota. Podajal je Rakitić, a je bila francoska obramba na mestu in med drugim blokirala Lovrenov poskus. Statistika prvega polčasa je bila na strani Hrvaške, ki je imela 60 odstotkov igralnega časa žogo v svoji posesti. Hrvati so sprožili sedem strelov, od tega enega na vrata, Francozi pa dva, oba pa sta šla v okvir.

Na začetku drugega polčasa so Hrvati pritisnili in v 48. minuti ogrozili Llorisova vrata. Rakitić je z natančno dolgo podajo žogo poslal za hrbet francoski obrambi. Rebić je z leve strani prišel do strela, vendar je francoski vratar poskus odbil. Po kontinuiranem pritisku Hrvaške pa je Francija zapretila po protinapadu hitrega Mbappeja. Mladenič je po desni strani pobegnil Vidi, ki ni uspel francoskega napadalca zaustaviti niti z roko, a se je ob strelu nogometaša PSG-ja odlično postavil Subašić.

In po protinapadu so tricolori povišali prednost. Pogba je začel akcijo, ko je z natančno podajo na desni strani zaposlil hitrega Mbappeja, ki je skušal preigravati, a ga je Hrvaška obramba zaprla. Vseeno je žogo spravil na sredino kazenskega prostora, kjer je bil Griezmann. Ta je podal Pogbaju, ki je z 20 m z sprožil z desnico, vendar je Lovren poskus blokiral. Odbito žogo je Pogdba s prve z levico mimo Luke Modrića, ki je zamudil, pospravil v mrežo. Subašić je bil pokrit in brez moči je le s pogledom pospremil let žoge.

Šest minut kasneje je moral Subašić še četrtič pobrati žogo iz svoje mreže. Lucas Hernandez je na levi strani preigral Mandžukić nato prodrl in podal Mbappeja, ki je ob neodločnemu Vidi sprožil s 25 m in z natančnim strelom po tleh matiral Subašića. Tako je postal po velikem Brazilcu Peleju drugi najstnik, ki je zadel v finalu svetovnega prvenstva. Le štiri minute kasneje je Hrvaška znižala. Umtiti je povsem mirno vrnil žogo Llorisu, ki je počakal, da je pritekel Mandžukić in nato nonšalantno skušal preigrati hrvaškega napadalca, ki mu je izbil žogo v mrežo za 4:2.