Sanjska vrnitev Brazilcev na Mineirao, Messi brez moči

Gett Images/ Laurence Griffiths

Brazilija je na derbiju 11. kroga južnoameriških kvalifikacij za uvrstitev na svetovno prvenstvo v nogometu v Rusiji doma v Belo Horizonteju s kar 3:0 premagala Argentino. Strelci so bili Philippe Coutinho, Neymar in Paulinho. Gavčem zdaj grozi, da bodo ostali brez mundiala.

Varovanci Edgarda Bauze so bili povsem nadigrani v Belo Horizonteju, čeprav so imeli na igrišču tudi prvega zvezdnika Lionela Messija, toda v resnici je na zelenici blestel njegov soigralec iz Barcelone Neymar, ki je dosegel že svoj 50. reprezentančni zadetek.

Prvi zadetek je padel v 25. minuti tekme, ko je zvezdnik Liverpoola Coutinho prodrl po levem krilu in z roba kazenskega prostora premagal nemočnega Sergia Romera za vodstvo domačih. Sedem minut pred odmorom je bil Neymar blizu povišanju vodstva na 2:0.

Argentina je zaostanku navkljub žogo dlje držala v svoji posesti, a si resne priložnosti za izenačenje ni pripravila. Kazen je sledila; Gabriel Jesus je z lepo globinsko podajo v kazenski prostor zaposlil Neymarja, ki je dvoboj z vratarjem Argentine z lahkoto dobil in v sodnikovem dodatku podvojil brazilsko prednost.

Tudi v drugem polčasu se je nadaljeval domači šov; čeprav je Pablo Zabaleta na golovi črti najprej izbil Paulinhev poizkus, je slednji vendarle zadel v 58. minuti, ko je predložek pred vrata najprej poslal Marcelo; gostje žoge niso znali izbiti iz kazenskega prostora, odbila se je do Renata Augusta, ta pa je lepo zaposlil Paulinha.

SANJSKA VRNITEV BRAZILCEV NA MINEIRAO
Do konca tekme bi lahko Brazilija še povišala svoje visoko vodstvo, zmaga s 3:0 pa je lepa popotnica pred gostovanjem v Peruju. Petkratni svetovni prvaki imajo na vrhu razpredelnice zdaj 24 točk, eno več od Urugvaja, a že kar šest več od tretjeuvrščene Kolumbije.

Za Brazilce je bila to prva tekma na Stadionu Mineirao v Belo Horizonteju po katastrofalnem polfinalnem porazu proti Nemčiji (1:7) na domačem svetovnem prvenstvu pred dvema letoma. Brazilija pod novim selektorjem Titejem naravnost blesti, saj je pod njegovim vodstvom dobila še peto zaporedno tekmo in v tem času prejela samo en zadetek – avtogol Marquinhosa na tekmi s Kolumbijo.

Povsem drugačna je zgodba v argentinskem taboru, kjer nič ni pomagalo kljub vrnitvi Lionela Messija po poškodbi; tokrat je trener Bauza na klopi pustil Sergia Aguera, namesto njega pa je tekmo začel Enzo Perez. Visok poraz v Braziliji je močno razočaral medije in navijače, ki zdaj želijo “remont” celotne ekipe.

MEDIJI ŽELIJO BAUZEV ODSTOP
Prvi v vrsti krivcev za četro zaporedno kvalifikacijsko tekmo brez zmage se zdi trener Edgardo Bauza. “El Paton” je v izjemno cenjen širom Južne Amerike, a ena zmaga Argentine na petih tekmah je preprosto premalo, saj tekmeci pred Brazilijo nikakor niso bil strah vzbujajoči. Kritične medije najbolj skrbi njegova taktična nekompetenca v primerjavi s Titejem, saj je Fernandinho s pokrivanjem povsem zaustavil Messija, drugih rešitev pa Bauza ni imel. Ko je v igro poslal Aguera namesto svojega najboljšega moža v polju, Pereza, je bila usoda gavčev zapečatena.

Argentinski mediji kričijo, da praktično polovica zdajšnjih reprezentantov dres albicelestov nosi samo zaradi reputacije. Gonzalo Higuain, Angel di Maria, Pablo Zabaleta, Ramiro Funes Mori, Romero in Javier Mascherano kažejo preprosto premalo, da bi jim selektor še zaupal. Javnost zdaj želi svežo kri v Geronimu Rulliju, Leandru Paredesu, Eriku Lameli, Mauru Icardijo, Matiasu Kranevitterju in Matteu Musacchiu.

PRIHODNJI TOREK V BUENOS AIRES PRIHAJA KOLUMBIJA
Argentina ima srečo da navkljub debaklu zdaj za četrtouvrščenim Ekvadorjem in petouvrščenim Čilom zaostaja samo za eno točko, dve pa za tretjo Kolumbijo. S slednjo se bo že prihodnji torek udarila doma v Buenos Airesu, zmaga bo nujna, če želi Bauza obdržati službo. “Kofetarji” so v solidni formi; čeprav Čila v Baranqulli niso uspeli premagati (0:0), so si pripravili kopico priložnosti za zadetek.

Na preostalih tekmah je Uruguvaj z 2:1 premagal Ekvador, Venezuela pa kar s 5:0 Bolivijo, medtem ko je presenetljiv visok poraz Paragvaja doma proti Peruju (1:4).