Uefa bo v Ljubljani določila sistem kvalifikacij za SP

Getty Images

Ljubljana bo v torek gostila zasedanje izvršnega odbora Evropske nogometne zveze (Uefa), kjer bodo določili gostitelje finalov Lige prvakov in Evropske lige, predvsem pa, kako bodo potekale kvalifikacije za SP 2022 in ali bo to povezano z Ligo narodov.

S tem bo predsednik Uefe Aleksander Čeferin v svojem drugem mandatu prvič uradno pripeljal izvršni odbor evropske zveze v Slovenijo.

IO bo v Ljubljani odločal o tekmah in tekmovanjih, kot so dodelitev finalov Lige prvakov v letih 2021, 2022 in 2023. Pred tremi tedni so prek agencije AP v javnost pricurljala namigovanja, da naj bi imel leta 2021 največ možnosti za finalno tekmo stadion Zenita v Sankt Peterburgu, 2022 Allianz Arena v Münchnu, 2023 pa Wembley v Londonu.

Po zasedanju bo znan tudi gostitelj finala evropske lige in evropskega superpokala 2021, znani pa bodo še organizatorji evropskega prvenstva v futsalu 2022 ter zaključnih mladinskih turnirjev 2021 in 2022. Na dnevnem redu bo tudi določanje pravil žreba skupin za EP 2020, najpomembnejša tema pa bo bo določitev pravil za evropske kvalifikacije za potrebe svetovnega prvenstva 2022. Medtem ko so se v Aziji in Afriki že začeli boji za Katar 2022, v Evropi še vedno ni znan format tekmovanja. Na prihajajočem SP-ju bo še zadnjič igralo 32 reprezentanc, od tega 13 iz Evrope.

55 članic Uefe bo kot v kvalifikacijah za Euro 2020 razdeljenih v 10 skupin, zmagovalec vsake skupine pa se bo uvrstil neposredno na svetovno prvenstvo. Uefa želi Ligo narodov v prihodnje tekmovalno še bolj osmisliti, zato se pojavljajo možnosti, da bo to tekmovanje vplivalo tudi na mundial. Washington Post je tako junija pisal, da naj bi se 10 drugouvrščenim v dodatnih kvalifikacijah pridružila še zmagovalca Lig A in B, nato bi se odigrali trije kvalifikacijski turnirji, zmagovalec pa bi postal udeleženec svetovnega prvenstva.

Ljubljana bo sicer prvič po 13 letih gostila zasedanje izvršnega odbora Uefe, ki je slovensko prestolnico zadnjič obiskal oktobra 2006. Takrat je NZS vodil Rudi Zavrl, na zasedanju pa so med drugim določili gostitelje finalnih tekem lige prvakov (Moskva, Rim) in pokala Uefe (Manchester, Carigrad) v letih 2008 in 2009. Takrat je IO štel 14 članov, zdajšnji pa je razširjen na 20 članov.

Trenutno IO sestavljajo predsednik Čeferin, podpredsedniki Šved Karl-Erik Nilsson, Madžar Sandor Csanyi, Portugalec Fernando Gomes, Španec Luis Rubiales, Italijan Michele Uva in Britanec David Gill ter člani Poljak Zbigniew Boniek, Irec John Delaney, Albanec Armand Duka, Francozinja Florence Hadouin, Danec Jesper Moeller, Ukrajinec Andrij Pavelko, Hrvat Davor Šuker, Nizozemec Michael van Praag, Turek Servet Yardimci, Italijan Andrea Agnelli, Katarec Nasser El-Khealifi (slednja sta predstavnika Ece) in Šved Lars-Christer Olsson (predstavnik evropskih lig).